7 pomysłów na biznes w małym mieście
Biznes w małym mieście może być równie opłacalny jak w metropolii. Jeśli wybierzesz dobrą lokalizację i zainwestujesz w reklamę, możesz dotrzeć ze swoją ofertą do większości mieszkańców miejscowości. Ze względu na mniejszą konkurencję zyskasz szansę wypracowania monopolu. Poniesiesz także niższe koszty zatrudnienia pracowników.
Sprawdź 7 pomysłów na biznes w małym mieście, który może przynieść Ci sporo satysfakcji oraz duże dochody. Dowiedz się, jakie inwestycje będą niezbędne i sprawdź, jak korzystnie sfinansować ich zakup.
Serwis samochodowy
W małych miejscowościach znacznie gorzej niż w dużych ośrodkach miejskich funkcjonuje komunikacja zbiorowa. Dlatego mieszkańcom trudno jest wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. Intensywna eksploatacja pojazdu zwiększa ryzyko jego awarii. Wobec tego istnieje spore zapotrzebowanie na usługi serwisu samochodowego. Możesz w nim oferować nie tylko naprawę, lecz także czynności diagnostyczne, wulkanizacyjne, lakiernicze czy blacharskie.
Aby zrealizować taki pomysł na biznes w małym mieście, zainwestuj w niezbędne maszyny i urządzenia, w tym komputery diagnostyczne, prostowniki akumulatorowe, podnośniki, suwnice, mierniki hałasu czy analizatory spalin.
Salon fryzjerski
Znasz się na strzyżeniu i modelowaniu włosów? Pomyśl o założeniu salonu fryzjerskiego. Możesz prowadzić go nawet bez kierunkowego wykształcenia. Potrzebny będzie Ci lokal, który spełnia wymagania sanepidu oraz prawa budowlanego. Chcesz wyróżnić się na konkurencyjnym rynku lokalnym? Postaw na specjalizację, np. usługi fryzjerskie dla dzieci czy salon mobilny – z dojazdem do domu klientów.
Na początek musisz zainwestować zwłaszcza w następujące przedmioty:
- maszynki do strzyżenia,
- myjnię fryzjerską,
- prostownice,
- akcesoria: nożyczki, spinki, szczotki, grzebienie itp.,
- środki czystości i kosmetyki do włosów,
- szafki i fotele,
- wózek fryzjerski.
Zdalne usługi online
Kolejny pomysł na własny biznes w małym mieście to świadczenie usług za pośrednictwem internetu. W ramach prowadzonej działalności możesz zajmować się m.in. programowaniem, tłumaczeniami, marketingiem, zakładaniem stron, księgowością, projektowaniem wnętrz, grafiką komputerową, montażem filmów czy prowadzeniem szkoleń. Rozważ także założenie sklepu internetowego.
Zdalne usługi to opłacalny pomysł na biznes w domu. Unikasz w tym przypadku kosztów zakupu czy wynajmu lokalu, nie musisz dojeżdżać do biura i możesz pracować w dowolnych godzinach. Pewnym wyzwaniem jest zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym (work-life-balance). Będzie o to łatwiej, jeśli wydzielisz w domu osobne pomieszczenie na prowadzenie działalności.
Jakich inwestycji potrzebujesz, aby prowadzić taką firmę w małym mieście? Przydadzą się zwłaszcza:
- komputer stacjonarny i laptop,
- telefon,
- oprogramowanie – m.in. system operacyjny, program antywirusowy, pakiet biurowy czy oprogramowanie specjalistyczne,
- meble biurowe – w tym ergonomiczny fotel i biurko,
- lampa do oświetlenia biura,
- drukarka i skaner,
- akcesoria do komputera – klawiatura, monitor zewnętrzny, mysz itp.
Firma budowlana
Spore przychody zwykle przynosi także założenie w niewielkim mieście firmy budowlanej. Możesz oferować swoim klientom nie tylko usługi ogólnobudowlane, lecz także remontowe czy w zakresie wykończenia wnętrz. Pomyśl również o specjalizacji, która zapewni Ci przewagę na konkurencyjnym rynku, np. o budownictwie przemysłowym.
Samo założenie firmy budowlanej nie wymaga zezwoleń, certyfikatów ani koncesji, lecz polskie prawo wymaga uprawnień do wykonywania niektórych zadań technicznych, rzeczoznawstwa, nadzoru inwestorskiego czy kierowania pracami budowlanymi. Pamiętaj, że branża budowlana jest w dużym stopniu zagrożona zatorami płatniczymi, które narażają firmę na utratę płynności finansowej. Możesz ją na różne sposoby poprawić – pomoże w tym np. faktoring, obniżenie poziomu zapasów czy restrukturyzacja firmy. Ważne jest także zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa.
Aby zrealizować taki pomysł na biznes w małym mieście, potrzebujesz zainwestować w nowoczesny sprzęt budowlany, np. ładowarkę, koparkę, żurawia, betoniarkę, młot pneumatyczny, podnośniki, szlifierki czy wyrzynarki. Do prac na wysokościach niezbędne będą także rusztowania budowlane. W działalności tej przyda się również samochód dostawczy z pojemnym bagażnikiem.
Serwis komputerowy
Komputer znajduje się dziś praktycznie w każdym domu, a w dobie popularności pracy zdalnej trzeba jeszcze bardziej niż wcześniej dbać o jego sprawność. Dlatego opłacalnym biznesem w małym mieście może być świadczenie usług naprawy komputerów, drukarek, skanerów i innego sprzętu IT.
Aby założyć serwis komputerowy, nie musisz kupować ani wynajmować lokalu – możesz nawet prowadzić taki biznes w garażu. Oprócz sprzętu i oprogramowania IT będziesz potrzebować m.in. testera kabli, stacji lutowniczej czy zasilacza laboratoryjnego.
Pielęgnacja ogrodów
Wartym uwagi pomysłem na biznes w małym mieście jest dbanie o przydomowe ogrody mieszkańców. Możesz pomagać im m.in. w koszeniu trawy, podcinaniu drzew, przycinaniu tui i żywopłotów, dbaniu o nasadzenia oraz przy nawożeniu, odkwaszaniu, grabieniu liści, wertykulacji czy zwalczaniu szkodników. Rozważ także poszerzenie zakresu usług o projektowanie ogrodów – dzięki temu łatwiej poradzisz sobie z sezonowością branży.
Aby profesjonalnie dbać o ogrody swoich klientów, potrzebujesz sprawnych maszyn i narzędzi ogrodniczych, w tym glebogryzarki, kosiarki, taczki czy motyki.
Montaż fotowoltaiki
W ostatnich latach można zauważyć dynamiczny wzrost popytu na montaż instalacji fotowoltaicznych – zwłaszcza w segmencie mikroinstalacji. Wynika to m.in. ze wzrastającej w społeczeństwie świadomości ekologicznej, rosnących cen energii elektrycznej, a także możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd” oraz ulgi termomodernizacyjnej. Zalety fotowoltaiki dostrzegają też przedsiębiorcy, którzy mogą dzięki niej zmniejszyć koszty prowadzenia działalności oraz uzyskać korzyści wizerunkowe.
Warto w małym mieście założyć firmę fotowoltaiczną, która zajmuje się sprzedażą oraz montażem paneli słonecznych. Możesz dodatkowo poszerzyć swoją ofertę o serwis instalacji. Montażyści powinni mieć wymagane uprawnienia elektryczne i certyfikat instalatora systemów fotowoltaicznych.
Jak sfinansować pomysł na biznes w małym mieście?
Aby założyć i prowadzić własny biznes, potrzebujesz zainwestować w niezbędne przedmioty. Nie musisz kupować ich za gotówkę – możesz skorzystać z różnych źródeł zewnętrznego finansowania. Dzięki temu nie będziesz zamrażać kapitału.
Kredyt pozwala od razu uzyskać prawo własności do przedmiotów. Jest jednak trudno dostępny dla nowych firm, ponieważ wymaga wysokiej zdolności kredytowej, a także wielu czasochłonnych i skomplikowanych formalności.
Leasing jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt – mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę od co najmniej 6 miesięcy. Właścicielem przedmiotu przez cały okres umowy jest leasingodawca. Po opłaceniu ostatniej raty leasingobiorca może wykupić daną rzecz na własność i nadal wykorzystywać ją w swoim biznesie. Leasing operacyjny pozwala mu także zwrócić przedmiot, a następnie wymienić go na nowy w ramach kolejnej umowy.
Aby sfinansować pomysły na rozwój firmy, możesz również pozyskać zewnętrznych inwestorów, np. aniołów biznesu. Oferują oni nie tylko wsparcie finansowe, lecz także dzielą się doświadczeniem i praktyczną wiedzą. Swój pomysł na mały biznes warto przedstawić też na platformie crowdfundingowej – otrzymasz wtedy szansę pozyskania funduszy od wielu inwestorów w ramach finansowania społecznościowego.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.