Pieniądze na rozwój firmy – 6 sposobów na sfinansowanie pomysłów
Nie wiesz, skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? Masz kilka możliwości, aby sfinansować swoje pomysły. Należą do nich: leasing, pożyczka, fundusze unijne, dofinansowanie z urzędu pracy lub Polskiego Funduszu Rozwoju oraz wsparcie inwestora.
Dowiedz się, jak pozyskać środki na rozwój firmy i które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie. Wprowadź zmiany, które zrobią wielką różnicę!
Leasing
Leasing to usługa dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Leasingodawca pozwala korzystać z danego przedmiotu przez określony w umowie czas, w zamian za ustalone opłaty, które można wrzucić w stałe koszty prowadzenia biznesu.
Ten sposób na finansowanie rozwoju firmy niesie ze sobą wiele zalet, a wśród nich: łatwość i szybkość uzyskania (przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, co przyspiesza procedury), indywidualne warunki czy elastyczne rozwiązania, na przykład zmiana wysokości rat w Leasingu Swobodnym.
Z oferty leasingu można skorzystać, jeśli przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku od przynajmniej 6 miesięcy. Długość umowy zależy od potrzeb i rodzaju interesującego nas sprzętu – najczęściej wynosi od 12 do 84 miesięcy. Minimalna wartość przedmiotu to 1000 zł. W leasing można wziąć nie tylko samochód osobowy, dostawczy lub ciężarowy, ale również wiele innych przedmiotów, sprzętów i maszyn czy oprogramowania.
Pożyczka
Inny sposób na finansowanie rozwoju przedsiębiorstwa to pożyczka. Może być udzielona zarówno osobom fizycznym, jak i firmom. Umożliwia sfinansowanie inwestycji w kwocie netto lub brutto. W przypadku terminowych spłat pożyczkobiorca staje się właścicielem finansowanego przedmiotu od początku trwania umowy.
Pożyczka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z jednej strony potrzebują zewnętrznego wsparcia finansowego, a z drugiej strony starają się o dotacje unijne. Jedno nie przeszkadza drugiemu. Jeżeli przy pomocy gotówki z pożyczki dokonamy zakupu środka trwałego, faktura za ten przedmiot jest wystawiana bezpośrednio na pożyczkobiorcę. Daje to możliwość ubiegania się o jednorazowy zwrot poniesionych kosztów z Unii Europejskiej.
Fundusze unijne
Wspomniane dotacje dla firm mogą przyznawać instytucje realizujące programy operacyjne i regionalne finansowane z Funduszy Europejskich. Wnioski są rozpatrywane w trybie konkursowym. Najczęściej instytucje realizujące programy oferują dofinansowanie dla sektora MŚP.
W ramach organizowanych konkursów można otrzymać wsparcie w takich obszarach jak: projekty badawcze i wdrażanie innowacji (na przykład zakup nowoczesnego sprzętu), informatyzacja (na przykład wdrażanie w firmie systemów e-commerce), rozwiązania ekologiczne (między innymi inwestycje w zieloną energię) czy szkolenia dla pracowników.
W pierwszej kolejności należy znaleźć informacje o naborze – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki dotacji na portalu Funduszy Europejskich. Po zapoznaniu się z kryteriami można wypełnić wniosek. Kolejne kroki to biznesplan, zebranie dokumentacji, zadeklarowanie wkładu własnego, by wreszcie otrzymać środki i wydać je zgodnie z założeniami.
Dofinansowanie z urzędu pracy
Dofinansowanie na rozwój działających na rynku firm oferują również urzędy pracy. Przedsiębiorca może ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy. Kwota takiej dotacji wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia (w pierwszym kwartale w 2021 r. wyniosło jednorazowo 5675,54 zł). Środki mogą być przeznaczone m.in. na zakup sprzętu, maszyn czy oprogramowania w celu zatrudnienia osoby bezrobotnej lub poszukującej zatrudnienia. Przyznanie refundacji wymaga zabezpieczenia w formie poręczenia, weksla czy gwarancji bankowej.
Powiatowy Urząd Pracy oferuje również dofinansowanie szkoleń ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Mogą zostać przeznaczone między innymi na kursy i studia podyplomowe (realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą), egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie i psychologiczne (jeśli okażą się niezbędne), a nawet ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
Polski Fundusz Rozwoju
Gdzie jeszcze można pozyskać środki na rozwój firmy? Działające przedsiębiorstwa mogą szukać wsparcia w Polskim Funduszu Rozwoju. To grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych, która inwestuje w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Jej oferta dla sektora MŚP jest bardzo rozbudowana i dotyczy praktycznie każdego obszaru działalności biznesu. PRF wspiera między innymi właścicieli firm nastawionych na innowacje oraz pomaga znaleźć finansowanie na start i wzrost. Przykłady?
Dzięki „Polskim Mostom Technologicznym” przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie finansowe w tworzeniu strategii ekspansji na wybrane rynki poza unijne i realizacji strategii na rynku docelowym. Mogą również skorzystać z „Funduszu Ekspansji Zagranicznej”, czyli współfinansowania kapitałowego zagranicznych projektów inwestycyjnych. W ramach programu „Firmy Jutra” biorą udział w szkoleniach online ze sprzedaży produktów i usług w internecie. Wszystkie możliwości PFR można odkryć na oficjalnej stronie grupy.
Inwestor
Pieniądze na rozwój firmy można pozyskać poprzez znalezienie inwestora. Można to zrobić samodzielnie (co wiąże się z większym nakładem pracy i wydłuża poszukiwania) lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych funduszy/organizacji. Drugie rozwiązanie przynosi dodatkową korzyść, jaką jest wsparcie organizacyjne, zarządcze i merytoryczne.
Szczegółowe zasady i zakres zaangażowania różnią się w zależności od funduszu/organizacji, z którą współpracujemy. Istnieją jednak czynności, które są uniwersalne i które powinniśmy przemyśleć przed podjęciem decyzji o poszukiwaniu inwestora. To pozwoli zawczasu zaoszczędzić czas i pieniądze (nasze i „drugiej strony”).
Warto rozpocząć od zadania sobie pytania, do czego tak naprawdę potrzebujemy inwestora. Czy chodzi o pieniądze w formie pożyczki (może lepiej sprawdzi się inna forma – np. leasing, pożyczka lub dotacja), czy o coś więcej. A może potrzebujemy kogoś, kto swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem pomoże akcelerować rozwój firmy, stając się jej częścią?
Ważne są liczby, o które wcześniej czy później zostaniemy zapytani. Jakie planujemy obroty, jakiej wysokości inwestycji potrzebujemy, po jakim czasie planujemy zwrócić środki, jaki będzie zwrot inwestycji. Kluczowe są również argumenty, dlaczego warto – obliczenia podparte przemyślanym planem biznesowym, kompetencje zespołu czy unikalne zasoby.
Potrzebujesz korzystnej formy finansowania na rozwój swojego biznesu?
Wypełnij formularz, a nasi doradcy pomogą Ci w doborze idealnej opcji.