Nieprzewidywalna polityka gospodarcza Białego Domu nie pozwala światowym rynkom na chwilową choćby utratę czujności. Jednym z głównych wątków są cła nałożone na import towarów do USA, a stawki i terminy ich wejścia w życie zmieniają się tak często, że trudno za tym nadążyć.
Pierwsze miesiące 2025 r. przyniosły projekty i decyzje na poziomie krajowym i unijnym, które za jakiś czas mogą istotnie wpłynąć na to, kto i jak będzie użytkować auta – nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich.
Na przełomie kwietnia i maja 2025 r. termin „blackout” był na ustach wszystkich. Nagły brak prądu na Półwyspie Iberyjskim wywołał niepokój w wielu krajach Europy i skłonił do zadania sobie pytania, czy im również grozi takie zjawisko.
Doniesienia na temat sztucznej inteligencji od dłuższego czasu koncentrują się na jej błyskawicznym rozwoju, kamieniach milowych i kolejnych inwestycjach. Entuzjazm dla korzyści, jakie AI przynosi w sferze nauki, biznesu i rozrywki, zdaje się przysłaniać wątek kosztów środowiskowych tej technologii.
Osoby, które chcą założyć lub rozwinąć własną działalność gospodarczą, potrzebują w tym celu dodatkowych środków. Mogą wówczas skorzystać z różnych dofinansowań dla firm. np. z funduszy unijnych lub urzędu pracy.
Przedsiębiorcy mają dziś wiele możliwości inwestowania w swoją firmę bez konieczności angażowania środków własnych. Do najpopularniejszych źródeł zewnętrznego finansowania należą leasing oraz pożyczka leasingowa.
Po zakończeniu umowy leasingowej i opłaceniu ostatniej raty przedsiębiorca może wykupić przedmiot na własność. Firmy leasingowe oferują leasing z wysokim lub niskim wykupem – co warto wiedzieć o tych dwóch opcjach?
Stronami każdej umowy leasingowej są leasingobiorca i leasingodawca. Mają oni określone prawa i obowiązki, które obowiązują w całym okresie finansowania. Sprawdź, na jakich zasadach działa leasingodawca.
Umowa leasingowa może zostać zawarta z zastosowaniem procedury uproszczonej lub standardowej. Pierwsza z nich odbywa się bez zbędnych formalności, choć jej zastosowanie wymaga spełnienia określonych warunków.
Zakup za gotówkę to nie jedyny sposób, aby móc użytkować auto w swojej firmie. Przedsiębiorca może także skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak leasing, wynajem, pożyczka leasingowa i kredyt.
Rozpoczęcie własnego biznesu wcale nie musi być trudne, kosztowne ani czasochłonne. Wystarczy otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, która jest najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce.
Leasing aut jest świetną alternatywą dla kredytów i zakupów na raty – nic dziwnego, że coraz więcej firm sięga po tę formę finansowania. Część leasingodawców umożliwia również leasingowanie samochodów za granicą.
Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, kto powinien tego dokonać, jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne oraz które spośród nich mają charakter obowiązkowy.
Działalność agroturystyczna polega na świadczeniu usług turystycznych na terenach wiejskich, w czynnych gospodarstwach rolnych. Oprócz zakwaterowania może obejmować organizację różnych form wypoczynku.
Instalacja fotowoltaiczna pozwala zoptymalizować koszty zużycia energii elektrycznej w firmie. Od 1 kwietnia 2022 roku sprzedaż czystego prądu z fotowoltaiki odbywa się na innych zasadach niż wcześniej – w systemie net-billing.
Każdy rolnik potrzebuje sprawnych maszyn do prowadzenia swojej działalności. Nie musi kupować ich za gotówkę, lecz może skorzystać z różnych źródeł zewnętrznego finansowania. Jednym z nich jest leasing rolniczy.
Jazda samochodem z każdym rokiem staje się coraz bezpieczniejsza, co potwierdzają policyjne statystyki. Bez wątpienia jest to między innymi zasługą innowacyjnych systemów bezpieczeństwa, które wprowadzają producenci pojazdów.
1 stycznia 2025 r. zniesiono kontrole na lądowych przejściach granicznych między Rumunią a Bułgarią oraz ich sąsiadami należącymi do Unii Europejskiej, co sfinalizowało wieloletnie starania tych dwóch krajów o przyjęcie do strefy Schengen.
Udział aut z napędem elektrycznym, a szczególnie wodorowym, w europejskim taborze wciąż jest znikomy. Zanim się upowszechnią, skutecznym sposobem na zmniejszenie emisji może być stosowanie biopaliw II generacji, jednak one także mają swoje wady i ograniczenia.
W 2024 r. popyt na samochody elektryczne w Polsce nieco wyhamował. W styczniu 2025 r. było już widoczne odbicie, jednak rozwiązania w ramach rządowego programu dopłat „NaszEauto” mogą przynieść kolejny spadek zainteresowania elektrykami, szczególnie w segmencie pojazdów dostawczych.
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę informatyczną, która pozwala uzyskać szybki i bezpłatny dostęp do informacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Może to pomóc wielu przedsiębiorstwom skuteczniej przestrzegać przepisów i chronić reputację, a dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
Rolnik nie musi działać na rynku w pojedynkę. Może połączyć siły z innymi przedstawicielami branży i stać się członkiem grupy producentów rolnych, współpracując np. w zakresie produkcji, zaopatrzenia, transportu i dystrybucji.
Obowiązek kasy fiskalnej dotyczy wielu przedsiębiorców, którzy nie spełniają ustawowych warunków zwolnienia. Tradycyjne urządzenia z zapisem papierowym są stopniowo wypierane przez nowoczesne kasy online oraz wirtualne.
Jeszcze do niedawna chińskie marki samochodów były znane w naszym kraju tylko nielicznym. Jednak od 2024 roku rozpoczął się dynamiczny wzrost popularności pojazdów z Państwa Środka, co potwierdzają najnowsze dane.
Kamper to zintegrowany samochód turystyczny do celów rekreacyjnych lub biznesowych. W ostatnich latach znacznie wzrósł popyt na zakup i leasing tego typu pojazdów – w 2024 r. Polacy zarejestrowali ponad 2 tys. nowych kamperów.
Moda na zamawianie posiłków w samochodzie gastronomicznym dotarła również do Polski. Mobilną restaurację na kółkach można prowadzić w różnych lokalizacjach i nie ponosić kosztów wynajmu czy utrzymania lokalu.
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych wydatków. Przedstawiamy podstawowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz podpowiadamy, w jaki sposób można uzyskać na nie dofinansowanie.
Przedsiębiorcy w Polsce mogą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o różne rodzaje spółek (cywilne, komandytowe, z o.o. i wiele innych). Wybór rodzaju spółki zależy od różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę.
Sukces w biznesie rzadko jest dziełem przypadku. Najczęściej wymaga m.in. tego, aby precyzyjnie wskazywać cele i mierzyć je w różnych obszarach prowadzenia działalności. Pomagają w tym KPI – kluczowe wskaźniki efektywności.
W każdym państwie przepisy prawne wskazują obowiązkowe elementy wyposażenia auta. Pojazd musi je mieć, aby mógł bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Warto znać obowiązkowe wyposażenie w Polsce i za granicą.
W niektórych sytuacjach leasingobiorcę interesuje wcześniejsza spłata leasingu. Może to rozważać, gdy dany przedmiot przestał mu być potrzebny, np. z uwagi na zamknięcie firmy czy zmianę charakteru prowadzonej działalności.
Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach paliw pojawiła się w sprzedaży benzyna E10. Nie wszystkie auta są przystosowane do jej spalania, dlatego kierowca powinien upewnić się, czy może bezpiecznie tankować takie paliwo.
Leasing występuje pod różnymi formami. W artykule wskazujemy najważniejsze rodzaje leasingu, w tym leasing finansowy, operacyjny, zwrotny i konsumencki. Opisujemy ich cechy charakterystyczne, podobieństwa i różnice.
Szkoda komunikacyjna może przydarzyć się każdemu kierowcy – również temu, który jeździ autem w leasingu. W przypadku stłuczki, wypadku lub szkody parkingowej to leasingobiorca jest odpowiedzialny za likwidację szkody.
Jakie auto w leasing może wciąć przedsiębiorca, który chce sfinansować firmową flotę? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez zainteresowanych. Wyjaśniamy, czy w leasing można wziąć dowolny samochód.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co będzie lepszym sposobem finansowania firmowej floty: wynajem długoterminowy czy leasing? Wybór powinien być uzależniony m.in. od potrzeb firmy oraz jej kondycji finansowej.
Wspieramy firmy korzystnymi rozwiązaniami finansowymi dopasowanymi do ich potrzeb, branży i dynamicznie zmieniającego się rynku.
Sposób finansowania Twojego biznesu - to także skuteczna alternatywa dla leasingu.
Chcesz ubezpieczyć leasingowany samochód lub maszynę? Poznaj bogatą ofertę ubezpieczeń EFL Finance!
Faktoring to nowoczesny instrument finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw.