Zależy Ci na rozwoju firmy? Zainwestuj w szkolenia pracowników!
Szkolenia pracowników można potraktować jako opłacalną inwestycję. Przedsiębiorstwa zapewniające swoim kadrom możliwość regularnego uczestnictwa w kursach i warsztatach zyskują wiele biznesowych korzyści. W artykule podpowiadamy, w jakie szkolenia dla pracowników warto zainwestować oraz dlaczego jest to opłacalne. Przybliżamy również możliwości otrzymania dofinansowania do szkoleń.
Jakie mogą być formy inwestycji w rozwój pracowników?
Szkolenia kadry pracowniczej można podzielić na twarde oraz miękkie. Pierwsze z nich dotyczą zawodowej wiedzy oraz praktycznych umiejętności, które pomagają pracownikowi lepiej i wydajniej realizować obowiązki w miejscu pracy. Mogą to być zarówno kompetencje ściśle związane z dotychczasowym stanowiskiem w firmie, jak i pozwalające zmienić zakres obowiązków. Szkolenia twarde umożliwiają nabycie np. umiejętności związanych z obsługą narzędzi, urządzeń i oprogramowania komputerowego, księgowością, finansami, marketingiem, sprzedażą czy prawem. Do szkoleń o twardym charakterze zaliczają się również specjalistyczne kursy językowe.
Miękkie szkolenia umożliwiają natomiast rozwinięcie przez pracowników umiejętności interpersonalnych. Ich uczestnicy uczą się m.in. zachowań asertywnych, zarządzania pracą w czasie, rozwiązywania konfliktów, autoprezentacji, efektywnego radzenia sobie ze stresem, skutecznego motywowania siebie oraz zespołu, a także odczytywania i komunikowania sygnałów pozawerbalnych.
Szkolenia przybierają formę wykładów oraz warsztatów. Mogą dotyczyć zarówno typowo zawodowych umiejętności, jak i umożliwiać pracownikom rozwój osobisty. Inwestycja w rozwój kadr może również przybrać formę kursów – np. prawa jazdy, studiów podyplomowych lub doktoranckich.
Szkolenia pracowników a prawo pracy
Szkolenia pracowników podlegają regulacjom kodeksu pracy, jako jedna z form podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Osoba zatrudniona może wziąć w nich udział na polecenie służbowe pracodawcy lub na własny wniosek. Uczestnictwo w szkoleniu jest obowiązkowe, jeżeli dotyczy kompetencji niezbędnych w celu wykonywania obowiązków na zajmowanym przez pracownika stanowisku.
Pracownik uczestniczący w szkoleniu zawodowym ma prawo do płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni w związku z przystąpieniem do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Urlop taki przysługuje jedynie za dni robocze – zgodnie z tygodniowym rozkładem pracy w firmie. Pracodawca powinien zwolnić podwładnego z konieczności wykonywania obowiązków w całym dniu pracy lub jego części – na czas trwania szkolenia oraz dojazdu na miejsce jego odbywania się.
Jeżeli szkolenie przypada w dniu wolnym od pracy, wtedy pracodawca powinien udzielić pracownikowi płatnego urlopu w innym terminie – obowiązek ten dotyczy jedynie obowiązkowych szkoleń na polecenie służbowe. Przedsiębiorca jest zobligowany do zapewnienia zatrudnionemu całodniowego urlopu, nawet jeżeli szkolenie trwało krócej niż dobowy wymiar czasu pracy. W przypadku szkolenia organizowanego poza godzinami pracy, pracownik może domagać się wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Jakie korzyści może osiągnąć firma organizująca szkolenia dla pracowników?
Przedsiębiorca inwestujący w rozwój pracowników osiąga liczne korzyści biznesowe. Dzięki zdobyciu nowej wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji, pracownicy pracują wydajniej i efektywniej. Rzadziej popełniają błędy i są w stanie samodzielnie wykonywać obowiązki zawodowe, dlatego wymagają mniejszej kontroli ze strony przełożonych. Wzrost ich kompetencji przekłada się na wyższą jakość wytwarzanych produktów czy realizowanych usług. Sprzyja to rozwojowi firmy, która staje się bardziej konkurencyjna na rynku.
Pracownicy regularnie uczestniczący w szkoleniach łatwiej dostosowują się do bieżących zmian technologicznych oraz prawnych. Udział w specjalistycznych szkoleniach językowych umożliwia obsługę zagranicznych klientów i kontrahentów, dzięki czemu przedsiębiorstwo może poszerzać rynek zbytu. Pracownicy uczestniczący w szkoleniach miękkich lepiej radzą sobie ze stresem oraz konfliktami w zespole, w związku z czym spada ryzyko ich wypalenia zawodowego. Sprawniej się ze sobą komunikują i pracują w pozytywnej atmosferze.
Szkolenia dla pracowników są również traktowane jako atrakcyjny benefit pozapłacowy. Firma organizująca je dla swoich kadr zyskuje na wizerunku, będąc postrzegana jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie. W efekcie zatrudnieni są lepiej zmotywowani i bardziej przywiązani do organizacji. Zmniejsza się poziom ich fluktuacji, co pozwala pracodawcy zoptymalizować koszty rekrutacji.
Czy można otrzymać dofinansowanie do szkoleń?
Pracodawca może wysłać pracowników na szkolenie dofinansowane ze środków unijnych lub budżetu państwa.
Dofinansowanie ze środków KFS
O dofinansowanie na szkolenia pracowników można ubiegać się w Powiatowych Urzędach Pracy, które udzielają dopłat ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wsparcie finansowe z tego źródła jest kierowane do przedsiębiorców zatrudniających co najmniej jednego pracownika w ramach umowy o pracę. Stronami zawartej umowy pisemnej są przedsiębiorca oraz starosta.
Aby otrzymać dofinansowanie na szkolenie z KFS, należy złożyć wniosek zawierający takie informacje jak:
- dane pracodawcy: NIP, nazwa, REGON, główny kod PKD, dane adresowe i kontaktowe firmy,
- całkowita kwota finansowania – z uwzględnieniem wkładu własnego,
- uzasadnienie zasadności udziału pracowników w szkoleniu,
- okres realizacji szkolenia, przewidywane koszty kształcenia oraz przedziały wiekowe uczestników zajęć,
- nazwa i adres firmy szkoleniowej, zdobyte przez nią certyfikaty, cennik usług wraz z porównaniem do konkurencyjnych podmiotów na rynku oraz liczba godzin zajęć szkoleniowych.
Wnioski są weryfikowane na podstawie kolejności zgłoszeń. Analizie podlega spełnienie określonych na dany rok kryteriów. Kwota dofinansowania może wynosić 100% (mikroprzedsiębiorcy) lub 80% (pozostałe firmy) poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 300% średniego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Dotacja na szkolenia z PARP
Dofinansowanie na szkolenia dla pracowników można także otrzymać z programów obsługiwanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. O wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji na szkolenia mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP. Wysokość dofinansowania wynosi od 50% do 80% wydatków, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników i rocznego obrotu.
Szkolenia podlegające dofinansowaniu są dostępne w Bazie Usług Rozwojowych. Można wyszukiwać je według kategorii tematycznych, a także uzyskać informacje dotyczące zakresu szkolenia, miejsca i terminu jego organizacji, osoby kontaktowej czy możliwych do uzyskania kompetencji.
Szkolenia pracowników z PFRON
Przedsiębiorca zatrudniający niepełnosprawnych pracowników może starać się o dofinansowanie szkoleń ze środków PFRON. Zwrot wydatków – do 70% poniesionych kosztów w przypadku firm z sektora MŚP i 60% dla dużych przedsiębiorstw – przysługuje zarówno w przypadku zajęć organizowanych przez pracodawcę, jak i zewnętrzną firmę. Refundacja przysługuje nie tylko za organizację szkolenia, lecz także może służyć pokryciu przez pracodawcę kosztów wynagrodzenia pracownika za czas uczestnictwa w zajęciach.
Wniosek wraz z zaświadczeniem potwierdzającym dane pracodawcy (nazwa, NIP, REGON, adres, status VAT) należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce siedziby przedsiębiorstwa. W ciągu 30 dni podejmuje on decyzję o przyznaniu lub odmowie udzielenia wsparcia. Następnie w ciągu 14 dni powinny odbyć się negocjacje dotyczące warunków umowy, która musi być zawarta w formie pisemnej. Jednostki udzielające wsparcia w poszczególnych powiatach można znaleźć na stronie rządowej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.