

Najtańszy leasing – poznaj sposoby na obniżenie kosztów leasingu
Planujesz skorzystać z leasingu i chcesz wiedzieć, jak dobrać najkorzystniejszą ofertę? A może jesteś już w trakcie umowy i szukasz sposobów na obniżenie wysokości raty? Poznaj sposoby na najtańszy leasing dla firm.
Koszty leasingu zależą od wielu czynników. Zaliczają się do nich m.in. rodzaj finansowania, okres umowy, wysokość opłaty wstępnej, kwota wykupu, dodatkowe usługi w cenie raty czy opłaty manipulacyjne. Dzięki przemyślanym decyzjom leasingobiorca może znacząco obniżyć wydatki, jakie poniesie w związku z leasingiem.
Dobrze przemyślany wybór formy finansowania
Jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy (kapitałowy), poniesiesz wyższe koszty podatkowe na początku umowy, ponieważ będziesz musiał zapłacić cały VAT z góry. W przypadku leasingu operacyjnego jest inaczej, ponieważ leasingodawca dolicza ten podatek do każdej raty leasingowej.
Leasing operacyjny zakłada minimalny ustawowy czas trwania umowy – co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. Przykładowo leasing samochodu nie powinien trwać krócej niż 2 lata. Nie dotyczy to leasingu finansowego, w przypadku którego można zawrzeć umowę na krótszy czas i dzięki temu zmniejszyć całkowite koszty finansowania.
Porównaj różne oferty leasingu
Nie wszystkie firmy leasingowe oferują finansowanie na tak samo korzystnych warunkach. Warto więc szczegółowo porównać oferty i dostosować wybór do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Zwróć uwagę zwłaszcza na następujące elementy:
- wysokość marży,
- rodzaj oprocentowania leasingu (stałe lub zmienne),
- wymaganą wysokość wkładu własnego i wykupu,
- dodatkowe opłaty i prowizje,
- całkowity koszt leasingu.
Zwróć uwagę na dodatkowe koszty
Warto jednak pamiętać, że podawany przez finansujących całkowity koszt leasingu może być niższy od rzeczywistych wydatków, jakie poniesie leasingobiorca w okresie umowy. Wynika to z faktu, że całkowity koszt leasingu nie zawiera opłat za obsługę procesów posprzedażowych, które wystąpią w trakcie trwania umowy oraz nie uwzględnia kosztów usług dodatkowych. Warto więc zapoznać się z Tabelą opłat i prowizji. Firma leasingowa może je naliczać m.in. za:
- udzielenie finansowania,
- rejestrację nowego samochodu w leasingu,
- wcześniejszą spłatę leasingu i przedterminowy wykup,
- obsługę obcej polisy (własnego ubezpieczenia),
- przesłanie wezwania do zapłaty,
- wydanie zgody na użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią,
- cesję leasingu,
- wprowadzenie zmian w harmonogramie spłaty.
Rzeczywista całkowita wysokość raty leasingu zależy także od zakresu dodatkowych usług, które zwykle mogą być wliczone w ratę. Przykładowo leasing auta wymaga, aby wykupić ubezpieczenie OC, AC i NNW. Dobrowolne są natomiast polisy Assistance i GAP. Inne dodatkowe usługi do leasingu to m.in. serwis, sezonowa wymiana i przechowywanie opon czy karta paliwowa. Oferta full service to nie jest najtańszy leasing auta, lecz zapewnia wygodę i przewidywalność kosztów użytkowania pojazdu.
Dobierz optymalny okres leasingu
Minimalny i maksymalny okres leasingu najczęściej zależą od polityki leasingodawcy, formy finansowania oraz rodzaju i wartości przedmiotu. Warto pamiętać, że im dłuższy okres leasingu, tym niższa wysokość raty, ponieważ można rozłożyć zobowiązanie na więcej miesięcy. Jednocześnie całkowity koszt leasingu będzie rósł wraz z jego długością, co wynika z kwoty naliczonych odsetek od dłużej spłacanego kapitału. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najtańszy leasing, podpisz umowę na możliwie jak najkrótszy czas. Gdy natomiast zależy Ci na niskiej miesięcznej racie, zdecyduj się na zawarcie dłuższej umowy leasingowej.
Przemyśl wysokość opłaty wstępnej
Opłata wstępna (czynsz inicjalny) to bezzwrotny wkład własny leasingobiorcy, który wpłaca w momencie podpisania umowy leasingowej lub w momencie odbioru sprzętu. Nie zawsze jest obowiązkowa – istnieją również oferty leasingu bez wpłaty własnej. Wkład własny może wynieść maksymalnie 45% wartości środka trwałego. Wymagany minimalny wkład własny zależy głównie od rodzaju rzeczy, jej wieku oraz zdolności kredytowej przedsiębiorcy.
Wniesienie wyższego czynszu inicjalnego pozwala płacić niższe raty leasingowe. Jednocześnie leasingodawca nalicza niższe odsetki (dzięki mniejszej kwocie kapitału do spłaty), co skutkuje obniżeniem łącznych kosztów finansowania.
Wybierz leasing z odpowiednią wartością wykupu
Nie ma obowiązku wykupu po zakończeniu leasingu operacyjnego – można więc zwrócić przedmiot firmie leasingowej. Leasingobiorca może zdecydować się na wysoki wykup na koniec umowy, dzięki czemu będzie płacić niższą miesięczną ratę. Jeśli jednak chce obniżyć łączne koszty finansowania, wtedy korzystniejszym rozwiązaniem jest niska wartość wykupu, ponieważ większa część kapitału zostanie spłacona w trakcie trwania umowy.
Podejmij decyzję o rodzaju oprocentowania
Oferty leasingu mogą zakładać stałą lub zmienną stopę procentową. Zmienne oprocentowanie to domyślny wariant, w przypadku którego wysokość raty może się zmienić (zwiększyć lub zmniejszyć) w trakcie trwania umowy, w zależności od wysokości referencyjnej stopy procentowej NBP.
Niektóre firmy leasingowe umożliwiają także wybór stałego oprocentowania. Opcja ta może zapewnić tani leasing w całym okresie trwania umowy – bez ryzyka zwiększenia wysokości raty.
Sposoby na tymczasowe obniżenie raty leasingu
Wysokość miesięcznej raty leasingowej możesz obniżyć w trakcie trwania umowy. Pozwala na to m.in. Leasing Swobodny, który polega na czasowym obniżeniu raty lub zawieszeniu jej spłaty. Możliwość skorzystania z takiej opcji zależy od leasingodawcy. Leasingobiorca musi jednak pokryć później zobowiązanie w pozostałych ratach.
Innym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu leasingu, co skutkuje większą liczbą rat do spłaty i obniżeniem ich wysokości.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.