Przedłużenie umowy leasingu – kiedy jest możliwe i z czym się wiąże?
Każda umowa leasingowa jest zawierana na oznaczony okres trwania. Większość leasingodawców umożliwia jednak w określonych przypadkach wydłużenie umowy leasingu lub jego wcześniejszą spłatę.
Wskazujemy warunki, jakie powinien spełnić przedsiębiorca biorący pod uwagę przedłużenie leasingu. Wymieniamy również najczęstsze przyczyny wydłużania umów leasingowych, podpowiadamy, jak tego dokonać, a także opisujemy konsekwencje takiej decyzji.
Z jakich powodów przedsiębiorcy decydują się na przedłużenie umowy leasingu?
Najpopularniejsze przyczyny przedłużania umów leasingowych to chęć obniżenia miesięcznej raty oraz odłożenia w czasie momentu wykupu. Częstym powodem jest także chęć uniknięcia przestojów w prowadzonej działalności.
Obniżenie wysokości miesięcznych rat
Każda firma może zmagać się przejściowo z obniżoną płynnością finansową, np. z powodu sezonowości branży czy kryzysu gospodarczego. Wydłużenie umowy leasingu zwykle wiąże się z obniżeniem kwoty miesięcznej raty, co pozwala zmniejszyć wysokość stałych zobowiązań firmy. Niektórzy leasingodawcy udzielają również zgody na czasowe wstrzymanie obowiązku spłaty rat, co wiążę się z koniecznością zwiększenia ich wysokości po upływie okresu zawieszenia. Jest to rozwiązanie stosowane powszechnie w przypadku przedsiębiorstw z sezonowych branż, np. rolniczej, którym firmy leasingowe oferują elastyczny harmonogram spłaty.
Brak środków finansowych na wykup
Przedsiębiorca ma możliwość zdecydowania się na leasing z wysokim wykupem, aby płacić niższą miesięczną ratę. Może się jednak okazać, że po zakończeniu umowy nie będzie dysponował odpowiednimi środkami, aby być w stanie przejąć przedmiot na własność. W takim przypadku przedłużenie umowy leasingu może przesunąć w czasie moment wykupu oraz zmniejszyć jego końcową wartość. Zostanie ona uwzględniona w aneksie do dotychczasowej umowy.
Wysokie ceny nowych przedmiotów na rynku
Leasing operacyjny pozwala zrezygnować z wykupu i skorzystać z oferty finansowania nowego przedmiotu. Może być to jednak mało korzystnym rozwiązaniem, jeżeli z powodu aktualnej sytuacji rynkowej ceny danego środka trwałego znacznie wzrosły. Przedsiębiorca może wtedy, dzięki wydłużeniu umowy leasingu, zachować dany przedmiot i nadal wykorzystywać go w swojej firmie.
Chęć uniknięcia przestojów w firmie
Czas oczekiwania na dostawę nowego przedmiotu, np. samochodu, może się znacznie wydłużyć, jeżeli jego dostępność na rynku jest ograniczona. Jeśli dany model nie jest dostępny od ręki, wtedy zwrócenie używanego dotychczas środka trwałego firmie leasingowej mogłoby narazić na kosztowne przestoje w prowadzeniu działalności. Przedłużenie leasingu pozwala nadal korzystać z tej samej rzeczy, zachowując ciągłość w produkcji czy świadczeniu usług. Może być to korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy używany dotychczas przedmiot dobrze się sprawdzał i był bezawaryjny.
Niechęć do wprowadzania środka trwałego do majątku firmy
Czasami pojawiają się okoliczności, które skłaniają przedsiębiorcę do rezygnacji z wykupu, aby uniknąć konieczności wprowadzania danego przedmiotu do rejestru środków trwałych firmy. Może być to uzasadnione np. w przypadku sporów pomiędzy wspólnikami.
Brak czasu na zawieranie nowej umowy leasingowej
Wydłużenie leasingu nie wymaga czasochłonnych procedur – zazwyczaj wystarczy złożyć wniosek i podpisać aneks do umowy. Zawieranie nowej umowy finansowania mogłoby być bardziej skomplikowane i wiązać się z koniecznością szczegółowego analizowania zdolności leasingowej. Przedsiębiorca oszczędza również czas związany z dostawą nowego środka trwałego, jego wyceną czy ubezpieczeniem.
Kiedy przedłużenie leasingu jest możliwe?
Przedłużenie umowy leasingu nie zawsze będzie możliwe. Każda firma leasingowa może mieć własne zasady wydłużania umów leasingowych swoim klientom, jednak można wskazać warunki, których spełnienie zwiększa szansę otrzymania pozytywnej decyzji.
Brak zaległości w spłacie rat
Zazwyczaj wydłużenie leasingu jest możliwe jedynie wtedy, gdy leasingobiorca nie ma zaległości w spłacie dotychczasowych rat i innych zobowiązań. Duże opóźnienia znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo akceptacji wniosku przez firmę leasingową.
Przedmiot leasingu nie jest zbyt stary
Jeśli przedsiębiorca wziął w leasing nowy przedmiot, będzie miał spore szanse przedłużenia umowy. Wyraźnie spadają one, jeżeli zechce wydłużyć okres finansowania środka trwałego, który już w momencie zawierania umowy był używany. Jest to problematyczne zwłaszcza w sytuacji, gdy okres leasingu i wiek przedmiotu przekroczyły już sumarycznie 10 lat.
Wartość wykupu nie jest zbyt niska
Niektórzy leasingodawcy odmawiają przedłużenia umowy leasingu, gdy wartość wykupu została ustalona na niedużą kwotę, np. kilku tysięcy złotych.
Leasing nie był przejęty cesją
Jeśli umowa leasingu została po czasie przeniesiona na innego leasingodawcę, firma leasingowa może być mniej skłonna do wydłużenia okresu finansowania.
Umowa nie została zawarta na maksymalny okres
Leasingodawcy ustalają maksymalny okres leasingu poszczególnych środków trwałych. Jeżeli został on już osiągnięty, może nie być możliwe przedłużenie umowy. Znacznie łatwiej będzie wydłużyć leasing, jeśli umowa była zawarta na krótki czas.
Przedsiębiorca korzysta z leasingu operacyjnego
Prawdopodobieństwo akceptacji wniosku o wydłużenie leasingu jest zdecydowanie większe, jeśli umowa dotyczy leasingu operacyjnego niż finansowego (kapitałowego).
Przedłużenie umowy leasingu – procedury i opłaty
Wydłużenie leasingu nie wiąże się z czasochłonnymi ani skomplikowanymi formalnościami. Zazwyczaj wystarczy zawiadomić o tym zamiarze leasingodawcę. Najlepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, np. kilka tygodni przed zakończeniem okresu finansowania. W większości przypadków nie będzie konieczności kompletowania dokumentacji do oceny sytuacji finansowej – jest to wymagane przy zawieraniu nowej umowy w standardowym trybie.
Wystarczy złożyć wniosek o przedłużenie leasingu, poczekać do kilku dni na decyzję i podpisać aneks do umowy. Konieczne może być wskazanie powodu wnioskowania o wydłużenie umowy oraz zaznaczenie oświadczenia, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania względem firmy leasingowej zostały uregulowane. Firmy leasingowe zazwyczaj pobierają opłatę manipulacyjną za wydłużenie umowy leasingu. Najczęściej wynosi ona około 500 złotych netto.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.