Leasing z wysokim wykupem czy niskim? Na co się zdecydować?
Po zakończeniu umowy leasingowej i opłaceniu ostatniej raty, przedsiębiorca może wykupić przedmiot na własność. W przypadku leasingu finansowego dzieje się to w sposób automatyczny, natomiast leasing operacyjny umożliwia dobrowolny wykup na korzystnych warunkach.
Firmy leasingowe oferują leasing z wysokim wykupem lub niskim. Wskazujemy zalety i wady każdej z tych opcji, a także podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na dany wariant.
Jakie zalety ma leasing z wysoką wartością wykupu?
Leasing z dużą wartością wykupu to rozwiązanie, z którym wiąże się wiele korzyści. Poniżej wymieniamy i krótko opisujemy najważniejsze z nich.
Niskie koszty początkowe
Pierwsze zalety pojawiają się już na etapie zawierania umowy, ponieważ przedsiębiorca ponosi niskie początkowe koszty leasingu. Może otrzymać przedmiot do swojej dyspozycji po wniesieniu niewielkiej kwoty czynszu inicjalnego, a niektóre rodzaje środków trwałych są dostępne nawet bez wpłaty własnej.
Atrakcyjne warunki umowy
Przedsiębiorca decydujący się na leasing z wysokim wykupem może liczyć na atrakcyjne warunki umowy. Firmy leasingowe oferują w tej opcji przedmioty o dużej wartości – można w ten sposób sfinansować np. drogi samochód klasy premium.
Leasing z wysoką wartością wykupu zazwyczaj wiąże się też z większą elastycznością. Leasingobiorca może w trakcie trwania umowy zmieniać wysokość raty czy dostosowywać harmonogram spłat do aktualnej sytuacji finansowej swojej firmy. Istnieje także możliwość zawarcia umowy na dłuższy okres. W cenie raty może zostać ujęty pakiet dodatkowych usług, w tym polisy ubezpieczeniowe, samochód zastępczy, serwis, system GPS czy sezonowa wymiana opon.
Niższa kwota miesięcznej raty
Ważną zaletą leasingu z wysoką kwotą wykupu jest również niższa miesięczna rata w porównaniu do opcji z niskim wykupem. Leasingobiorca z każdą ratą spłaca wyłącznie utratę wartości środka trwałego w okresie jego eksploatacji. Umożliwia to sfinansowanie przy tych samych miesięcznych kosztach droższego i nowocześniejszego środka trwałego.
Możliwość rezygnacji z wykupu
Leasing z wysokim wykupem pozwala przedsiębiorcy zwrócić przedmiot finansującemu po zakończeniu umowy. To duża oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba poszukiwać nowego nabywcy używanego środka trwałego. Leasing operacyjny bez opcji wykupu umożliwia zawarcie kolejnej umowy, aby zaopatrzyć firmę w nowszy i sprawniejszy przedmiot o lepszych parametrach.
Leasing z wysokim wykupem – wady
Wybór leasingu z dużą wartością wykupu nie jest pozbawiony słabszych stron. Wskazujemy najistotniejsze z nich.
Wysokie koszty na koniec umowy
Kwota wykupu zazwyczaj wynosi od 25% do 65% wartości rynkowej środka trwałego. Dla niektórych przedsiębiorców koszty te mogą okazać się dotkliwe i poważnie zaburzyć płynność finansową. Wartość wykupu jest ustalana przez firmę leasingową, m.in. na podstawie okresu trwania umowy, rodzaju przedmiotu, przewidywanego zużycia środka trwałego, wykupionych usług dodatkowych oraz – w przypadku leasingu samochodu – deklarowanego przez leasingobiorcę przebiegu.
Wyższe koszty całkowite leasingu
Kolejna wada leasingu z dużym wykupem wiąże się z wyższymi całkowitymi kosztami finansowania. Pomimo opłacania niższej miesięcznej raty, sumarycznie leasingobiorca zapłaci więcej ze względu na wysoką kwotę wykupu oraz wyższe odsetki.
Ryzyko związane z utratą wartości przedmiotu
Jeszcze innym minusem leasingu z wysoką kwotą wykupu jest ryzyko związane z możliwością uszkodzenia środka trwałego. Jeżeli utrata jego wartości będzie większa niż przewidywana, leasingobiorca może zostać zobowiązany do zapłacenia rekompensaty na rzecz firmy leasingowej. Stanie się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do szkody całkowitej. Przed takim ryzykiem można się ustrzec, wykupując ubezpieczenie GAP.
Brak możliwości leasingu używanego samochodu i limity przebiegów
Leasing z wysokim wykupem samochodu zazwyczaj ogranicza się do nowych pojazdów, ponieważ finansowanie używanego auta byłoby zbyt ryzykowne dla leasingodawcy. Duży wykup najczęściej wiąże się z limitem kilometrów, którego kontrolowanie może być uciążliwe dla niektórych przedsiębiorców.
Zalety leasingu z niskim wykupem
Główną zaletą klasycznego leasingu operacyjnego jest możliwość stania się właścicielem środka trwałego po zapłaceniu niskiej kwoty wykupu, która nie będzie stanowiła dużego obciążenia dla firmowego budżetu. Taki wariant umowy pozwala sfinansować zarówno nowe, jak i używane przedmioty, a leasing samochodu nie musi być objęty żadnymi limitami kilometrów. Ważną zaletą leasingu z niskim wykupem są także niższe łączne koszty finansowania.
Wady leasingu z niskim wykupem
Leasing w opcji z niskim wykupem wiąże się z nieco mniej atrakcyjnymi warunkami finansowania. Leasingobiorca w okresie umowy opłaca wyższą ratę leasingową w porównaniu do wariantu z wysokim wykupem. Często może to stanowić barierę uniemożliwiającą sfinansowanie nowoczesnego środka trwałego – zwłaszcza jeśli przedsiębiorca będzie musiał wpłacić wysoki czynsz inicjalny.
Leasing z wysokim lub niskim wykupem – co wybrać?
Nie sposób jednoznacznie wskazać, czy lepszym rozwiązaniem jest leasing z wysokim, czy niskim wykupem. Zależy to od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, jego potrzeb i możliwości finansowych.
Leasing z dużą wartością wykupu może okazać się korzystniejszy zwłaszcza dla:
- początkujących przedsiębiorców i startupów – dzięki niższym kosztom początkowym i niedużym ratom, firmowy budżet będzie mniej obciążony w początkowym okresie prowadzenia działalności. Kiedy firma po czasie się rozwinie, zapłacenie wyższego wykupu nie musi stanowić problemu;
- leasingobiorców planujących rezygnację z wykupu – mogą oni zwrócić środek trwały firmie leasingowej i zawrzeć kolejną umowę na nowy, nowocześniejszy przedmiot;
- firm zainteresowanych samochodami klasy premium – są one dobrze wyposażone i mogą wspomóc w kreowaniu prestiżowego wizerunku.
Leasing z niską wartością wykupu może być natomiast korzystniejszy dla:
- przedsiębiorców o stabilnej sytuacji finansowej – wyższy czynsz nie obciąży zbytnio budżetu takich firm;
- leasingobiorców zamierzających korzystać ze środka trwałego po wykupie – jeśli przedmiot jest użyteczny przez długi czas, warto rozważyć jego korzystny wykup i dalsze wykorzystywanie w działalności gospodarczej;
- firm zainteresowanych jak najniższymi kosztami całkowitymi leasingu – leasing z niskim wykupem po uwzględnieniu wszystkich opłat będzie tańszy;
- osób chcących wziąć w leasing używany przedmiot – leasing z dużym wykupem rzadko to umożliwia;
- przedsiębiorców chcących uniknąć limitu kilometrów – leasing z niskim wykupem zwykle jest dostępny bez ograniczeń pod tym względem.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.