Leasing a limit kilometrów – o czym pamiętać przed zawarciem umowy?
Leasing bez limitu kilometrów to najczęściej stosowane rozwiązanie przez firmy leasingowe. Niektóre umowy mogą jednak uwzględniać maksymalny przebieg pojazdu, którego leasingobiorca nie powinien przekroczyć.
W artykule wyjaśniamy, na czym polega leasing z limitem kilometrów i w jakich przypadkach może mieć zastosowanie. Wskazujemy również, z czym będzie się wiązać jego przekroczenie przez leasingobiorcę.
Czym jest leasing bez limitu kilometrów?
Zdecydowana większość umów leasingowych zawieranych przez przedsiębiorców to leasing bez limitu kilometrów. W takim przypadku leasingobiorca nie musi kontrolować wskazań licznika samochodu, ponieważ nie obowiązują go żadne ograniczenia pod względem maksymalnego przebiegu. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego bez limitu kilometrów leasingobiorca może podjąć decyzję o wykupie pojazdu na korzystnych warunkach.
Czym jest leasing z limitem kilometrów?
Leasing z limitem kilometrów może dotyczyć umów, które oprócz podstawowego finansowania samochodu uwzględniają pakiet dodatkowych usług. Najczęściej zalicza się do nich serwis, przeglądy, ubezpieczenie, wymianę i przechowanie opon, monitoring GPS, Assistance, kartę paliwową, likwidację szkód oraz możliwość otrzymania pojazdu zastępczego. Usługi te są doliczane do raty. Limitem kilometrów często jest także objęty leasing konsumencki.
Roczny limit kilometrów w leasingu ustala się przed podpisaniem umowy – najczęściej leasingobiorca może wybrać spośród kilku opcji, np. 10 tysięcy, 20 tysięcy lub 30 tysięcy kilometrów. Im większy deklarowany przebieg, tym wyższa będzie wysokość miesięcznej raty. Umowa powinna również uwzględniać opłatę naliczaną za każdy kilometr ponad wyznaczony limit. Niektóre firmy stosują stałą stawkę, lecz może być ona również uzależniona od wartości rynkowej leasingowanego samochodu. W przypadku niewykorzystania przyznanego limitu kilometrów nie można liczyć na jakąkolwiek rekompensatę z tego tytułu. Dlatego warto dobrze przemyśleć faktyczne zapotrzebowanie.
Przedsiębiorcy zwykle mają – po pierwszym roku – możliwość zmiany zadeklarowanej wartości limitu w trakcie trwania leasingu. Wymaga to uzyskania zgody finansującego i przygotowania aneksu do umowy, co może się wiązać z koniecznością zapłacenia opłaty manipulacyjnej. Zwiększenie limitu kilometrów będzie się wiązać ze wzrostem wysokości miesięcznej raty. Taka potrzeba może pojawić się np. w przypadku zmiany charakteru działalności czy skalowania biznesu.
Limit kilometrów a wynajem samochodów
Limit kilometrów znacznie częściej dotyczy dzierżawy samochodu niż klasycznego leasingu operacyjnego z wykupem. Ograniczenie przebiegu stanowi obligatoryjny element umowy wynajmu długoterminowego, ponieważ wypożyczalnie zabezpieczają się w ten sposób przed nadmierną eksploatacją ich pojazdów. Niektóre firmy oferują wynajem krótkoterminowy bez limitu kilometrów, jednak warto się upewnić, czy zwolnienie z takiego ograniczenia nie wiąże się z podwyższoną ceną usługi dzierżawy.
Wynajem długoterminowy to forma leasingu operacyjnego z pakietem Full Service. Przedsiębiorca z każdą kolejną ratą pokrywa utratę wartości auta w związku z jego eksploatacją, lecz nie spłaca kapitału. Umowa powinna zostać zawarta na okres minimum 24 miesięcy – identycznie jak w przypadku typowego leasingu operacyjnego samochodu.
Wynajem długoterminowy nie zakłada wykupu po zakończeniu finansowania. Korzystającemu przysługuje wprawdzie prawo pierwokupu użytkowanego auta, lecz warunki takiej transakcji są znacznie mniej korzystne niż w przypadku zwykłego leasingu – kwota wykupu jest zbliżona do rynkowej wartości samochodu w dniu zakończenia umowy.
Czym skutkuje przekroczony limit kilometrów w leasingu?
Jeśli leasingobiorca przekroczy ustalony limit kilometrów, będzie zobowiązany do zapłacenia karnej opłaty. Jej wysokość stanowi iloczyn liczby nadmiarowych kilometrów oraz ustalonej w umowie stawki za przekroczenie limitu. Najczęściej wynosi ona od kilkunastu groszy do kilku złotych za każdy kilometr, w zależności od wartości rynkowej pojazdu. Opłata jest wyliczana na podstawie wskazań licznika – kilometraż może być odczytywany co roku lub jednorazowo w momencie zwrotu samochodu po zakończeniu leasingu.
Kiedy zdecydować się na leasing z limitem kilometrów, a kiedy bez limitu?
Leasing bez limitu kilometrów to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, preferowane przez leasingobiorców, którzy cenią sobie dużą swobodę korzystania z samochodu. Klasyczny leasing sprawdzi się zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności wymagającej częstego pokonywania długich tras poza miastem, np. przez firmy z branży transportowej. Będzie również korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli osoba korzystająca z leasingu planuje wykup po zakończeniu umowy.
Za wyborem klasycznego leasingu przemawia również to, że można nim finansować nie tylko samochody osobowe wszystkich marek, lecz także pojazdy dostawcze i ciężarowe – leasing z limitem przebiegu zwykle dotyczy tylko aut osobowych i niektórych dostawczych. Umowę leasingu można ponadto zawrzeć na nieco dłuższy okres w porównaniu do wynajmu długoterminowego. Leasing jest także bardziej elastyczną formą finansowania. Za zgodą finansującego można poddać pojazd tuningowi, wyjechać za granicę czy zawrzeć umowę z wybranym przez siebie towarzystwem ubezpieczeniowym.
Leasing z limitem kilometrów może natomiast okazać się bardziej opłacalny, jeśli przedsiębiorca jeździ samochodem sporadycznie i pokonuje głównie krótkie trasy w mieście. Ograniczenie przebiegu w leasingu dotyczy najczęściej umów z pakietem dodatkowych usług. Zapewnia to sporą przewidywalność kosztów – nie zwiększą się one na skutek wypadku, stłuczki czy awarii podzespołów pojazdu. Leasing objęty limitem kilometrów częściej jest dostępny z zerowym czynszem inicjalnym, co pozwala zmniejszyć początkowe koszty finansowania. Takie rozwiązanie może być również korzystne, jeśli przedsiębiorca zamierza zrezygnować z wykupu. Zyska wtedy możliwość leasingu lub wynajmu długoterminowego nowego pojazdu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.