Rodzaje samochodów dostawczych – jaki dostawczak wybrać do firmy?
Pojazdy dostawcze cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród firm transportowych. Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, w 2022 roku w Polsce były zarejestrowane 2 974 632 samochody dostawcze, co stanowiło aż 10% floty takich pojazdów w całej Unii Europejskiej.
W artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie dla przedsiębiorców mają niezawodne samochody dostawcze. Poznaj typy samochodów dostawczych i dowiedz się, jakiego dostawczaka wybrać do swojej firmy. Sprawdź także najpopularniejsze marki oraz modele takich pojazdów.
Jaką rolę w biznesie odgrywają samochody dostawcze?
Samochody dostawcze to pojazdy kategorii N1, które służą do transportu niewielkich ładunków lub przewożenia pasażerów (do 9 osób). Mogą mieć masę całkowitą do 3,5 t, a ich maksymalna ładowność wynosi 1,5 t.
Dostawczaki znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Są niezbędne m.in. w branży kurierskiej, logistycznej, przewozowej, gastronomicznej, komunalnej, leśnej czy budowlano-remontowej. Samochody dostawcze wykorzystują również służby specjalne, w tym straż pożarna, policja czy pogotowie. Pojazdy takie umożliwiają szybką dostawę towarów i transport osób w różnych warunkach.
Rodzaje nadwozia samochodów dostawczych
Pod pojęciem samochodu dostawczego kryje się szeroka gama pojazdów. Można wyróżnić zarówno uniwersalne rodzaje aut dostawczych, jak i specjalistyczne, które mają ściśle określone zastosowania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje samochodów dostawczych ze względu na typ nadwozia.
Furgon
Furgon to najczęściej wybierany rodzaj samochodu dostawczego o ładowności do 3,5 tony, wykorzystywany np. przez firmy kurierskie. Pojazdy tego typu mają sztywny dach i ściany, a także przestronną, zamkniętą przestrzeń ładunkową bez okien. Jest ona wyraźnie oddzielona od kabiny dla kierowcy i pasażerów. Standardowo auta typu furgon są wyposażone w tylne oraz boczne drzwi (zwykle przesuwne).
Auta dostawcze wyposażone w nadwozie furgonowe służą najczęściej do transportu towarów, lecz można także przewozić maksymalnie trzy osoby w kabinie pasażerskiej. Ładunki przewożone w takich pojazdach nie powinny mieć szczególnych wymagań dotyczących wilgoci czy temperatury. Furgony nadają się dobrze m.in. do transportu niewielkich gabarytowo paczek kurierskich, materiałów budowlanych, narzędzi czy zaopatrzenia sklepów. Mogą to być przedmioty o dużej wartości, ponieważ zamknięta przestrzeń bagażowa dobrze chroni je przed uszkodzeniami i kradzieżą.
Van
Van jest nadwoziem zbliżonym do klasycznego furgonu, lecz ma mniejszą przestrzeń ładunkową i ładowność (zwykle do 1 200 kg). Dzięki niedużym gabarytom oraz bardziej dynamicznemu kształtowi jest zwrotniejszy i lepiej sprawdza się w transporcie miejskim. Pozwala przewozić stosunkowo niewielkie ładunki.
Otwarta skrzynia
Uniwersalny rodzaj nadwozia samochodu dostawczego z przestrzenią ładunkową o otwartej budowie, bez ścian. Umożliwia szybki załadunek i rozładunek zarówno górą, tyłem, jak i bokiem. Dzięki temu dobrze nadaje się do transportu dużych i ciężkich towarów.
Plandeka
Plandeka to samochód dostawczy z nadwoziem skrzyniowym, który ma przestrzeń ładunkową przykrytą elastycznym i wodoodpornym materiałem. Dzięki temu, w odróżnieniu od klasycznego nadwozia skrzyniowego, plandeki pozwalają przewozić towary narażone na szkodliwy wpływ opadów atmosferycznych czy wiatru. Nie mogą być to jednak ładunki, które wymagają specjalnych warunków wilgoci i temperatury, np. leki czy niektóra żywność.
Pickup
Auto dostawcze o niskiej zabudowie, z otwartą skrzynią bagażową oddzieloną od przestrzeni pasażerskiej. Umożliwia łatwy załadunek i często jest wyposażone w napęd na cztery koła, dzięki czemu dobrze sprawdza się do jazdy w trudnym terenie.
Kontener
Funkcjonalny samochód dostawczy ze sztywną i wytrzymałą zabudową. Często jest wyposażony w windę, która ułatwia załadunek i rozładunek towarów. Kontenery dobrze nadają się do transportu towarów, które wymagają zabezpieczenia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniem czy kradzieżą. Przestrzeń ładunkowa zazwyczaj ma wymiary 420 x 220 x 220 cm. Można w niej przewozić duże przedmioty, np. meble czy sprzęt AGD i RTV.
Minibus
Rodzaj samochodu dostawczego, który służy do przewozu pasażerów, m.in. mieszkańców, turystów, pracowników, uczniów czy osób niepełnosprawnych. Minibusy najczęściej mają automatycznie otwierane drzwi, wygodne fotele, miejsce na bagaż podręczny, a także osobną przestrzeń bagażową na walizki. Mogą być wyposażone w internet bezprzewodowy czy ekran multimedialny.
Chłodnia i izoterma
Są to pojazdy, które służą do przewożenia towarów w warunkach kontrolowanej temperatury i wilgoci, np. leków, żywności, kwiatów czy chemikaliów. Właściwe warunki pozwalają utrzymać mechaniczne układy chłodzenia, klimatyzacji i ogrzewania, a także odpowiednie materiały izolacyjne. Dzięki temu chłodnie oraz izotermy zapewniają bezpieczny transport chłodniczy.
Samochód dostawczy – jaki wybrać do firmy?
Zastanawiasz się, jak wybrać dobry samochód dostawczy do swojej firmy? Sprawdź, jakie rodzaje dostawczaków sprawdzają się w określonych branżach:
- furgon – usługi kurierskie i pocztowe, mała produkcja, serwisy i warsztaty samochodowe,
- van – gastronomia, e-commerce, logistyka miejska,
- otwarta skrzynia – budownictwo, remonty, ogrodnictwo, usługi komunalne, przemysł drzewny,
- plandeka – logistyka, meblarstwo, budownictwo,
- pickup – budownictwo, usługi, leśnictwo, rolnictwo,
- kontener – przeprowadzki, meblarstwo, AGD,
- minibus – transport osób,
- chłodnia i izoterma – żywność, gastronomia, farmacja, medycyna, florystyka.
Najpopularniejsze marki pojazdów dostawczych w Polsce
Dane PZPM wskazują, że najpopularniejszą w Polsce marką samochodów dostawczych w 2024 roku (okres od stycznia do października) jest Renault – koncern ten uzyskał 20,52% udziału w rynku. Na kolejnych miejscach znajdują się Ford, Fiat, Toyota i Mercedes-Benz.
- Renault – 11 078 rejestracji,
- Ford – 7 820 rejestracji,
- Fiat – 6 176 rejestracji,
- Toyota – 5 675 rejestracji,
- Mercedes-Benz – 4 937 rejestracji.
Jakie auto dostawcze polscy przedsiębiorcy najczęściej rejestrowali w 2024 roku? Najpopularniejszym dostawczakiem jest Renault Master (7 805 rejestracji). Często wybieranymi modelami są również Fiat Ducato (4 440 rejestracji), Iveco Daily (4 358 rejestracji), Mercedes-Benz Sprinter (4 120 rejestracji) czy Toyota Proace City (3 077 rejestracji).
Można też zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania elektrycznymi samochodami dostawczymi, co potwierdza nasz raport „Pojazdy dostawcze wsparciem dla biznesu”.
Leasing samochodów dostawczych
Zakup takich pojazdów wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto rozważyć leasing samochodu dostawczego. Jest to wygodne źródło finansowania, dzięki któremu opłacisz wybrany pojazd (nowy lub używany dowolnej marki) w niewielkich ratach z bieżących przychodów. Leasing jest łatwo dostępny, nawet już od 1. dnia działalności i nie wymaga wysokiej opłaty wstępnej. Warunki umowy można elastycznie dopasować do swoich potrzeb – m.in. pod względem okresu finansowania (do 84 miesięcy), wysokości raty czy harmonogramu spłaty.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.