Używany samochód na firmę – z jakich powodów warto się na niego zdecydować?
Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie pozwolić sobie na sfinansowanie nowego auta firmowego. Miesięczna rata kredytu czy leasingu może w tym przypadku przekraczać możliwości firmy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór używanego samochodu na firmę. Wskazujemy możliwości jego nabycia, a także potencjalne korzyści z tego płynące.
Jakie są możliwości wzięcia używanego samochodu na firmę?
Wyposażenie firmy w samochód firmowy może się odbyć na kilka sposobów. Przedsiębiorca ma możliwość sfinansowania go m.in. za pomocą gotówki, kredytu czy leasingu. Firmy leasingowe finansują zarówno używane samochody dostawcze, ciężarowe, jak i osobowe.
Umowa leasingu samochodów używanych może zostać zawarta w trybie uproszczonym. Wystarczy wtedy do wniosku dołączyć podstawowe dane rejestrowe przedsiębiorstwa oraz dowód osobisty. Firmy leasingowe zazwyczaj wymagają w przypadku pojazdu używanego wniesienia wyższego procentowo wkładu własnego w porównaniu do leasingu nowego samochodu.
Auta po leasingu – czym są i jak je kupić?
Wartym uwagi rozwiązaniem jest wybranie używanego auta poleasingowego. Są to pojazdy, które zostały zwrócone firmie leasingowej przez leasingobiorców korzystających z leasingu. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce wtedy, gdy rezygnują oni z wykupu samochodu. Mogą również zostać zobowiązani do zwrotu pojazdu, jeżeli złamią warunki zawartej umowy – np. nie będą spłacać w terminie rat lub leasingodawca udowodni im korzystanie z auta firmowego niezgodnie z przeznaczeniem.
Auta po leasingu można kupić lub wziąć w leasing między innymi za pośrednictwem prowadzonych przez firmy leasingowe internetowych giełd i serwisów aukcyjnych. Używany samochód może zostać sprowadzony z innych krajów Unii Europejskiej – w ramach transakcji Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaru. Wówczas jego nowy nabywca ponosi dodatkowo koszty akcyzy oraz dostarczenia pojazdu do kraju.
Wybór używanego samochodu na firmę – jakie argumenty za tym przemawiają?
Przedstawiamy poniżej potencjalne korzyści płynące z wyposażenia firmy w używane auto. Odnoszą się one zarówno do zakupu, jak i leasingu samochodów używanych.
Niższy koszt zakupu
Za wyborem używanego samochodu na firmę przemawiają argumenty finansowe. Przede wszystkim warto być świadomym, że w pierwszych 3 latach auto traci około 50% swojej początkowej wartości – można więc po niedługim czasie kupić je znacznie taniej. Przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie pozwolić sobie na sfinansowanie nowych aut, zwłaszcza z klasy premium. Leasing samochodów używanych z tego segmentu pozwala korzystać z nich przy płaceniu znacznie niższej raty miesięcznej. Posiadanie pojazdów tego typu wpływa pozytywnie na wizerunek firmy, podnosząc jej prestiż. Auta po leasingu oferowane przez firmy leasingowe są zwykle wyraźnie tańsze w porównaniu do tych samych modeli sprzedawanych przez użytkowników prywatnych czy komisy.
Dobry stan techniczny pojazdu
Samochody używane w leasingu zazwyczaj cechują się dobrym stanem technicznym. Jest to związane m.in. z ich niezaawansowanym wiekiem, gdyż firmy leasingowe finansują zwykle auta nie starsze niż 3-4 lata. Maksymalny wiek pojazdu oraz okres jego używania w ramach leasingu nie mogą sumarycznie przekraczać 8-10 lat.
Dobry stan techniczny samochodów poleasingowych wiąże się również z tym, że leasingobiorcy są zobowiązani przestrzegać określonych warunków ich serwisowania i eksploatacji. Większość firm leasingowych wymaga, aby pojazd był poddawany czynnościom serwisowym w autoryzowanych stacjach ASO. Leasingobiorca jest także zobowiązany korzystać z auta zgodnie z przeznaczeniem. Musi także oddać go w nienaruszonym stanie, gdyż w przeciwnym razie zostałby zobowiązany do zapłacenia kary umownej.
Przedsiębiorca decydujący się na leasing samochodów używanych może również liczyć na to, że będą one posiadały odpowiednio udokumentowaną historię. Można więc zapoznać się z listą przeprowadzonych napraw czy przeglądów. Zwłaszcza auta używane z klasy premium są najczęściej zachowane w bardzo dobrym stanie. Ma to związek z tym, że zazwyczaj pełnią one głównie funkcję reprezentacyjną – korzystają z nich prezesi i pracownicy wyższego szczebla.
Wiarygodny dostawca samochodu
Firma decydująca się na służbowe auto po leasingu ma pewność, że pochodzi ono z wiarygodnego i legalnego źródła. Nie trzeba więc obawiać się jego ukrytych wad, usterek, polerowania uszkodzonego lakieru czy cofnięcia licznika, co czasem ma miejsce w przypadku kupowania używanego samochodu z komisu czy od osoby prywatnej.
Ocena rzeczoznawcy w cenie samochodu
Firmy leasingowe przed przekazaniem klientom używanych samochodów zazwyczaj poddają je ocenie wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Analizuje on stan pojazdu, a następnie określa jego wartość. Przedsiębiorca zainteresowany używanym samochodem może wówczas uzyskać wgląd do przygotowanego raportu z oględzin.
Właściciele biznesów mogą więc odnieść wiele korzyści, jeżeli zdecydują się na leasing lub zakup samochodu używanego na firmę. Jest to rozwiązanie warte uwagi zwłaszcza w przypadku tych osób, które chcą wyposażyć firmę w kilkuletnie auto z wiarygodnego źródła, zachowane w dobrym stanie technicznym i posiadające udokumentowaną historię.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.