Trudny wybór: leasing czy kredyt?
Kiedy pojawia się potrzeba nabycia nowego samochodu, firmy lub konsumenci często stają przed dylematem: leasing czy kredyt? Podjęcie tej decyzji nie jest wcale proste. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą decydować o tym, ile pieniędzy zostanie w portfelu i kto tak naprawdę będzie właścicielem rzeczy. Obie opcje mają również swoje wady i zalety.
Kredyt czy leasing – które z narzędzi jest tańsze?
Zastanawiając się nad wyborem jednego z tych produktów powinniśmy najpierw zerknąć do naszych zasobów finansowych i określić, jakie koszty będziemy ponosić w przyszłości. Leasing pozwala nam zasiąść za kierownicą nowego samochodu lub korzystać z niezbędnego do prowadzenia biznesu sprzętu bez konieczności gromadzenia dużej kwoty pieniędzy. Zazwyczaj wystarczy wpłacić niewielką zaliczkę (zdarzają się oferty z jedynie 1% wartości pojazdu), ustalić wysokość raty i opłacić pierwszy miesiąc. Nie angażujemy wtedy dużej ilości własnych środków finansowych – można je wykorzystać do innych celów.
Kredyty, dzielone na obrotowe i inwestycyjne, przeznaczane są zazwyczaj na realizację bieżących potrzeb działalności lub realizowanie konkretnych przedsięwzięć. Spłata kredytu rozłożona jest na raty kapitałowo-odsetkowe, których wysokość warunkuje zmienne oprocentowanie i marża banku. Dochodzą także dodatkowe koszty, takie jak prowizja za udzielenie kredytu czy opłaty za ustanowienie zabezpieczenia umowy.
Olbrzymią zaletą leasingu są korzyści podatkowe. Warto w tym przypadku wspomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje tego narzędzia – operacyjny oraz finansowy. Zaliczka i raty leasingu operacyjnego są w całości kosztem uzyskania przychodu firmy, dzięki czemu wpływają na obniżenie podstawy opodatkowania (przedsiębiorca zapłaci mniejszy podatek dochodowy).
W przypadku leasingu finansowego, gdy środek trwały zaliczany jest do majątku leasingobiorcy, podstawę opodatkowania obniża jedynie część odsetkowa rat. Podobnie sprawa ma się w odniesieniu do kredytu. Na jego korzyść przemawia fakt, że może on skutkować większymi korzyściami podatkowymi w sytuacji finansowania rzeczy używanych (zwiększone stawki amortyzacji) oraz tym, że firma może od razu rozliczyć podatek VAT. W przypadku leasingu operacyjnego nie ma takiej możliwości.
Co łatwiej uzyskać – leasing czy kredyt na samochód?
Czas oczekiwania na przyznanie kredytu jest również dłuższy, a dokumentacja bardziej skomplikowana – oprócz informacji o kondycji finansowej należy przedstawić dokumentację pojazdu w celu weryfikacji jego wartości. Zastanawiając się jednak, czy łatwiej uzyskać kredyt czy leasing trzeba także zwrócić uwagę na wartość i rodzaj przedmiotu, na który chcemy pozyskać finansowanie. Choć z popularnymi środkami trwałymi, takimi jak wspomniane samochody osobowe i dostawcze, maszyny budowlane czy urządzenia, które są łatwo zbywalne, nie powinno być problemu, tak z mniej popularnymi przedmiotami, jak np. specjalistyczne maszyny produkcyjne, mogą wystąpić komplikacje. Zdolność finansowa przedsiębiorstwa jest wtedy badana równie szczegółowo, co w przypadku kredytu, a czas na decyzję się wydłuża. Należy podkreślić, że decydując się na leasing nie mamy możliwości zwiększenia swojej wiarygodności poprzez dodatkowe formy zabezpieczenia, takie jak np. hipoteka.
Do kogo należy przedmiot leasingu i kredytu?
Przyjrzyjmy się także zagadnieniom własności. W przypadku leasingu właścicielem pojazdu pozostaje podmiot finansujący, a przedsiębiorca w praktyce jedynie dzierżawi od niego samochód. Po upływie terminu umowy leasingowej może przedłużyć dzierżawę, zwrócić pojazd, dokonać wykupu samochodu lub wymienić go na nowy. Natomiast w przypadku kredytu samochodowego, gdy pojazd stanowi zabezpieczenie umowy, bank pozostaje współwłaścicielem pojazdu do czasu zapłacenia wszystkich rat. Jeśli jednak auto nie zostało wpisane do umowy jako zabezpieczenie, przedsiębiorca może nim dowolnie dysponować od początku spłacania zadłużenia.
O czym jeszcze trzeba wiedzieć wybierając pomiędzy leasingiem a kredytem?
Zawierając umowę leasingową warto zwrócić uwagę na dodatkowe obostrzenia, których zazwyczaj brak w umowach kredytowych. Do jednego z nich należy np. konieczność naprawy pojazdu w autoryzowanych stacjach obsługi. Samochód kupiony na kredyt można naprawiać w dowolnych warsztatach. Czasem w przypadku leasingu zdarzają się także ograniczenia związane z limitem kilometrów – po przekroczeniu określonej sumy, do raty naliczana jest dodatkowa opłata za każdy kolejny kilometr. Dochodzi również do sytuacji, w których pojawia się konieczność nabycia upoważnienia na wyjazd leasingowanego samochodu poza granicę kraju.
Czy leasing ma przewagę nad kredytem?
Odpowiadając więc na pytanie: leasing czy kredyt, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę preferencje i potrzeby przedsiębiorcy. Leasing będzie idealny dla osób, które chcą optymalnie wykorzystać posiadany kapitał i niskim kosztem otrzymać środek trwały, który sam na siebie zacznie zarabiać (np. samochód handlowca). Leasingobiorcy zoptymalizują także podatki w swojej firmie i nie będą musieli poświęcić procedurze ubiegania się o finansowanie tyle czasu, ile potrzebne jest w przypadku kredytu. Mogą także otrzymać sprofilowaną pod swoją branżę ofertę, która często niesie ze sobą dodatkowe rabaty i udogodnienia, takie jak np. ubezpieczenia czy ochrona prawna.
Z kolei do zalet kredytu można zaliczyć m.in. niższe raty niż w przypadku leasingu. Kredyt inwestycyjny udzielany jest zazwyczaj na dłuższy okres (do 10 lat), co wpływa na wysokość comiesięcznych opłat. Umowę leasingu zawiera się przeważnie na okres od 2 do 5 lat. Kredyt pozwala także nabywać przedmioty bez względu na ich wiek i pochodzenie, a leasingodawcy oferują raczej przedmioty nowe lub mało używane.
Podejmując ostateczną decyzję przeanalizujmy dokładnie sytuację finansową firmy, branżę, w której działa, a także konkretne potrzeby. Wtedy mamy największe szanse, że nasz wybór między leasingiem a kredytem będzie strzałem w dziesiątkę.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.