Samochód w leasingu a wyjazd za granicę – czego warto dopilnować przed podróżą?
Niektórzy leasingobiorcy zastanawiają się, czy istnieje możliwość, aby zrealizować wyjazd za granicę autem w leasingu. Często planują wyjechać takim pojazdem na zagraniczne wakacje czy w podróż służbową. Chęć wyjazdu może być również związana z zamiarem udzielenia pomocy humanitarnej.
Podpowiadamy, o czym pamiętać przed wyjazdem samochodem leasingowym za granicę, w tym na Ukrainę i do Chorwacji. Wskazujemy, jakie warunki należy spełnić oraz jakich dopełnić formalności.
Czy potrzebna jest zgoda firmy leasingowej na wyjazd za granicę autem w leasingu?
Najczęściej firmy leasingowe nie wymagają od swoich klientów wnioskowania o pozwolenie na zagraniczny wyjazd. Warto jednak upewnić się co do tej kwestii, sprawdzając zapisy umowy oraz Ogólnych Warunków Umowy Leasingu (OWUL). Może się okazać, że wyjazd autem leasingowym za granicę bez zgody finansującego będzie skutkować karami umownymi. Niektórzy leasingodawcy za udzielenie zezwolenia pobierają opłaty, zwykle w kwocie kilkudziesięciu złotych.
Nawet jeżeli firma leasingowa nie nakłada na leasingobiorcę obowiązku zawnioskowania o zgodę, to zazwyczaj w jego interesie będzie jej uzyskanie. W większości państw europejskich istnieje formalny wymóg, aby w razie kontroli drogowej okazać pełnomocnictwo właściciela pojazdu do jego użytkowania. Niektóre kraje wymagają przetłumaczenia takiego dokumentu przez tłumacza przysięgłego i jego poświadczenia notarialnego. Powinien w nim również znajdować się numer telefonu do leasingodawcy. Firma leasingowa może nie udzielać zgód na wyjazdy do określonych państw, np. prowadzących działania wojenne.
Upoważnienie może również wydać Polski Związek Motorowy. Koszt jego uzyskania w 2022 roku wynosi od 50 złotych do 100 złotych, w zależności od długości obowiązywania (od 14 do 90 dni).
Wyjazd autem leasingowym za granicę a ubezpieczenie
Każda firma leasingowa wymaga, aby samochód w leasingu był objęty polisą ubezpieczeniową obowiązującą w danym państwie. W większości krajów europejskich ważne jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) wykupione w Polsce. W niektórych państwach wymagana będzie Zielona Karta, będąca międzynarodowym potwierdzeniem zawarcia polisy OC. Jest ona obowiązkowa w Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Maroku, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, a także na Ukrainie i Białorusi. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe wydają leasingodawcom Zieloną Kartę bezpłatnie.
Przed zagranicznym wyjazdem konieczne jest także rozszerzenie ubezpieczenia Auto Casco (AC), ponieważ wykupiona w Polsce podstawowa polisa nie będzie ważna. Brak ochrony AC może spowodować, że w razie uszkodzenia czy kradzieży pojazdu leasingodawca pokryje związane z tym koszty z własnych środków. Wyjazd za granicę autem w leasingu warto również poprzedzić wykupieniem obowiązującego za granicą ubezpieczenia Assistance, które pozwoli pokryć koszty holowania, samochodu zastępczego czy organizacji noclegów w przypadku awarii pojazdu. Przydać może się również polisa GAP, chroniąca przed stratą finansową na skutek kradzieży lub szkody całkowitej.
Auto w leasingu a wyjazd za granicę – zasady obowiązujące w poszczególnych państwach
Każde państwo może nakładać dodatkowe obowiązki formalne na osoby, które planują wyjazd samochodem leasingowym za granicę. W niektórych krajach wymagany jest wyciąg lub odpis z umowy leasingu, poświadczony notarialnie i przetłumaczony zgodnie z wymaganiami. Kierowca powinien mieć również przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i inne dokumenty wymagane w kraju, do którego się udaje. Przed wyjazdem warto również sprawdzić przepisy ruchu drogowego, w tym obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu.
Samochód w leasingu a wyjazd na Ukrainę
Wyjazd samochodem w leasingu na Ukrainę wymaga pisemnego upoważnienia firmy leasingowej, przetłumaczonego na język ukraiński i poświadczonego przez notariusza. Nie każdy leasingodawca udzieli jednak zgody na podróż w ten region, zwłaszcza jeśli na terytorium Ukrainy są prowadzone działania wojenne. Leasingodawca powinien dysponować również umową użyczenia – przetłumaczoną na język ukraiński i sporządzoną przez notariusza. Obowiązkowe pozycje takiego dokumentu to: nazwa firmy leasingowej, dane osobowe leasingobiorcy, numer nadwozia VIN, model pojazdu oraz data ważności umowy.
Kierowca powinien również mieć przy sobie:
- dowód osobisty,
- dowód rejestracyjny,
- paszport,
- prawo jazdy,
- Zieloną Kartę,
- ważne na terenie Ukrainy ubezpieczenie zdrowotne,
- obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.
Przed wyjazdem na Ukrainę warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby upewnić się, czy ochrona z tytułu AC i GAP obejmuje zdarzenia na terytorium tego państwa. Wielu ubezpieczycieli nie wypłaca odszkodowań, zwłaszcza jeśli szkody są spowodowane działaniami wojennymi czy powstają na skutek uczestnictwa w akcjach protestacyjnych lub sabotażowych. Wyjazd na Ukrainę wiąże się wtedy z ogromnym ryzykiem, ponieważ leasingobiorca ponosi pełną odpowiedzialność za uszkodzenia pojazdu, jego kradzież czy utratę wartości.
O czym należy pamiętać przed wyjazdem samochodem w leasingu do Chorwacji?
Jeśli przedsiębiorca chce wyjechać samochodem w leasingu do Chorwacji, powinien zabrać ze sobą pełnomocnictwo do jego używania w tym kraju, wystawione przez firmę leasingową. Istnieje obowiązek sporządzenia takiego dokumentu w obecności notariusza i przetłumaczenia na język chorwacki lub angielski przez tłumacza przysięgłego.
Przed wyjazdem na wakacje czy w innym celu do Chorwacji autem w leasingu, należy również zabrać ze sobą:
- prawo jazdy,
- dowód osobisty,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC i AC.
Leasingobiorca powinien także pamiętać o obowiązkowym w Chorwacji wyposażeniu pojazdu – kamizelce odblaskowej, apteczce, trójkącie ostrzegawczym oraz komplecie zapasowych żarówek.
Wyjazd za granicę samochodem w leasingu zdecydowanie jest możliwy. Przed podróżą warto jednak zgłosić taki zamiar firmie leasingowej, zapoznać się z zapisami umowy i OWUL, zakresem polisy ubezpieczeniowej, a także przepisami obowiązującymi w docelowym kraju.
O zmianach w wydawaniu upoważnień do wyjazdu za granicę przez EFL przeczytasz tutaj: https://efl.pl/pl/informacje-dla-klientow-w-zwiazku-z-sytuacja-w-ukrainie
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.