Ubezpieczenie samochodu w leasingu – wszystko, co warto wiedzieć
Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, kto powinien tego dokonać, jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne oraz które spośród nich mają charakter obowiązkowy.
Kto ubezpiecza auto w leasingu?
Strona odpowiedzialna za zakup ubezpieczenia powinna zostać wskazana w umowie leasingu. Zazwyczaj obowiązek ten spoczywa na leasingobiorcy. Firma leasingowa jako właściciel samochodu może jednak narzucić mu szczegółowe warunki polisy.
Większość leasingodawców wskazuje maksymalnie kilka firm ubezpieczeniowych do wyboru. Są to zwykle sprawdzone towarzystwa, z którymi nawiązują stałą współpracę. Dzięki temu są w stanie wynegocjować rabaty, co pozwala leasingobiorcom zaoszczędzić na polisie – zwłaszcza jeżeli nie zdołali dotychczas wypracować zniżek, np. z uwagi na młody wiek lub niewielki staż jako kierowcy. Korzystając z oferty polisy zaproponowanej przez finansującego, przedsiębiorca oszczędza swój czas, gdyż nie musi na własną rękę szukać ubezpieczenia.
Leasingobiorca może również samodzielnie poszukać polisy, jednak jej zawarcie zwykle jest możliwe pod warunkiem wyrażenia zgody przez firmę leasingową. W takim przypadku najczęściej konieczne jest wniesienie dodatkowej opłaty, wynoszącej kilkaset złotych rocznie. Wybierając polisę proponowaną przez leasingodawcę, przedsiębiorca może opłacać składki ubezpieczenia w formie jednorazowej lub ratalnej – zwykle koszt polisy jest doliczany do raty leasingu. Przy wyborze oferty na własną rękę, zazwyczaj wymagane jest jednorazowe uregulowanie składki za cały rok.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu a zniżki
Właścicielem leasingowanego pojazdu przez cały okres obowiązywania umowy leasingu jest finansujący, dlatego to on wypracowuje zniżki za bezszkodową jazdę. Jednocześnie leasingodawca nie musi się obawiać, że utraci dotychczas wypracowane przez siebie upusty na skutek ewentualnej stłuczki.
Obowiązkowe i dodatkowe rodzaje polisy
Obowiązkowymi ubezpieczeniami podczas umowy leasingu są OC oraz AC. Do dodatkowych rodzajów polisy można zaliczyć m.in. GAP, NNW oraz Assistance. Każdy leasingodawca może jednak wskazać indywidualne wymogi odnośnie zakresu obligatoryjnego ubezpieczenia pojazdu.
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe w przypadku każdego właściciela pojazdu samochodowego, bez względu na sposób jego sfinansowania. Poszkodowany w stłuczce, wypadku czy innej sytuacji może w tym przypadku dochodzić odszkodowania z OC sprawcy. Leasingobiorca unika dzięki temu odpowiedzialności finansowej na skutek zdarzeń drogowych spowodowanych ze swojej winy.
AC (Autocasco)
To polisa pozwalająca leasingodawcy uzyskać odszkodowanie, jeżeli podczas użytkowania pojazdu dojdzie do jego częściowego lub całkowitego zniszczenia – np. na skutek wypadku, kolizji, kradzieży, zdarzeń losowych czy dewastacji. Tego rodzaju ochrona jest przez firmy leasingowe uznawana za obowiązkową. Ma to uzasadnienie zwłaszcza ze względu na to, że leasingowi podlegają zwykle nowe lub kilkuletnie samochody – zachowane w dobrym stanie technicznym. Zazwyczaj firmy leasingowe wymagają, aby pojazd był naprawiany w autoryzowanym warsztacie danego ubezpieczyciela. Konieczny jest również pełny zakres ubezpieczenia oraz dokonywanie napraw przy użyciu jedynie oryginalnych części.
Assistance
Dodatkowe ubezpieczenie, w ramach którego leasingobiorca może liczyć na szybkie wsparcie w przypadku awarii samochodu lub innej szkody, powstałej w ruchu drogowym czy podczas pozostawienia pojazdu na parkingu. W ramach polisy może liczyć m.in. na pomoc drogową, wymianę uszkodzonego ogumienia, auto zastępcze czy holowanie do warsztatu. Posiadanie tego rodzaju ubezpieczenia pozwala ponadto przyspieszyć likwidację szkód.
Ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa ta umożliwia uzyskanie odszkodowania w przypadku, gdyby kierowca lub pasażerowie ulegli wypadkowi podczas korzystania z samochodu. Ubezpieczenie to dotyczy sytuacji, w których na skutek wypadku lub innego zdarzenia w ruchu drogowym dojdzie do wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.
GAP
GAP to dobrowolne ubezpieczenie, dzięki któremu leasingobiorca może uniknąć strat finansowych w związku z całkowitą szkodą pojazdu lub jego kradzieżą. W takich przypadkach umowa leasingu automatycznie wygasa, a klient jest zobowiązany opłacić wszystkie nieuregulowane raty. Odszkodowanie z polisy AC zwykle nie pozwala na ich pełne pokrycie, co wiąże się z koniecznością zapłaty przez leasingobiorcę należności z własnych środków. Dzięki ubezpieczeniu GAP można tego uniknąć, gdyż taka polisa pokrywa różnicę pomiędzy kwotą nieuregulowanych należności wobec leasingodawcy a rynkową wartością pojazdu z dnia szkody. Chroni tym samym przed stratą finansową na skutek utraty wartości pojazdu, który uległ szkodzie całkowitej.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – podsumowanie
Ubezpieczenie auta w leasingu jest obligatoryjne i zazwyczaj obowiązek jego wykupienia leży po stronie leasingobiorcy. Firma leasingowa ma jednak prawo narzucić określone warunki polisy, ponieważ przez cały czas obowiązywania umowy pozostaje prawnym właścicielem pojazdu. Leasingobiorca za zgodą leasingodawcy może samodzielnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty oraz wniesienia jednorazowej zapłaty za roczną składkę polisy. Do obowiązkowych rodzajów ubezpieczenia w przypadku leasingu należą OC i AC, natomiast do dodatkowych zalicza się m.in. NNW, Assistance oraz GAP.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.