Co zrobić w razie drobnej awarii samochodu w leasingu?
Auto w leasingu może ulec różnym uszkodzeniom, np. na skutek wypadku drogowego, stłuczki czy bieżącej eksploatacji. Nieprzewidziane zdarzenia mogą doprowadzić do utraty wartości pojazdu, którego właścicielem przez cały okres obowiązywania umowy jest firma leasingowa.
Przydarzyła Ci się awaria samochodu w leasingu lub niewielkie uszkodzenie i obawiasz się, że zostaniesz obciążony kosztami naprawy? Sprawdź, co należy w takiej sytuacji zrobić i kto ponosi odpowiedzialność. Rozpatrujemy dwa różne przypadki – awarie z winy leasingobiorcy oraz takie, na które nie miał wpływu.
Naprawa auta w leasingu – kto jest za nią odpowiedzialny?
To leasingobiorca jest odpowiedzialny za naprawę pojazdu, mimo że nie jest jego właścicielem. Podobnie jak za dokonywanie jego przeglądów i niezbędnej konserwacji. Musi także dalej opłacać raty – nawet w okresie, kiedy nie może korzystać z auta.
Jeśli awaria wynika z wady fabrycznej samochodu, przedsiębiorca, który korzysta z leasingu, może w okresie 2 lat od wydania pojazdu skorzystać z prawa do rękojmi. Prawo to pozwala mu domagać się od sprzedawcy bezpłatnej naprawy wadliwego samochodu lub jego wymiany.
Awaria samochodu w leasingu – kto ponosi koszty serwisu?
Jeśli uszkodzenie auta nastąpi z winy leasingobiorcy (np. w wyniku stłuczki), będzie on musiał ponieść koszty jego naprawy. Zazwyczaj firmy leasingowe wymagają serwisowania samochodów w autoryzowanych stacjach ASO. Szczegółowe zasady napraw powinny być uwzględnione w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL). Aby uniknąć dodatkowych opłat związanych z naprawą auta w leasingu, można zawrzeć umowę, która uwzględnia usługę serwisową wliczoną w miesięczną ratę.
Przedsiębiorca nie zostanie obciążony kosztami serwisu, jeśli nie miał on wpływu na powstanie usterki, a wystąpiła ona pomimo prawidłowej eksploatacji pojazdu. Każda firma leasingowa może stosować własny wykaz dopuszczalnych uszkodzeń. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów przygotował przewodnik, w którym znajdują się przykłady uszkodzeń akceptowalnych oraz nieakceptowalnych, czyli wykraczających poza naturalną eksploatację. Do pierwszej kategorii zaliczają się m.in. niewielkie zarysowania lakieru, zużycie opon, drobne pojedyncze wgniecenia czy nieznaczne wytarcia poszyć i innych elementów wyposażenia.
Jeśli leasingobiorca nie będzie serwisował samochodu zgodnie z zasadami umowy i zwróci go finansującemu w znacznie pogorszonym stanie, wykraczającym poza dopuszczalne ślady eksploatacji, może zostać obciążony kosztami utraty jego wartości.
Leasing a naprawy – niezbędne formalności
Awaria samochodu w leasingu powinna zostać niezwłocznie zgłoszona ubezpieczycielowi oraz firmie leasingowej. Wielu leasingodawców udostępnia swoim klientom na stronie internetowej gotowe formularze do pobrania lub wypełnienia i przesłania online. W niektórych przypadkach wymagane jest także powiadomienie policji, np. gdy nie ma zgody odnośnie sprawcy stłuczki lub na skutek zdarzenia ktoś został poszkodowany.
Naprawa auta w leasingu a ubezpieczenie
Większość firm leasingowych wymaga od swoich klientów zawarcia pełnej polisy – OC, AC, NNW i Assistance. Dzięki temu przedsiębiorca może pokryć koszty serwisu z ubezpieczenia samochodu. Będzie mógł skorzystać z polisy OC – jeśli szkoda częściowa wystąpi z winy innego kierowcy – lub z ubezpieczenia AC w przypadku uszkodzenia, które spowodował leasingobiorca. Polisa NNW pozwala ponadto otrzymać pojazd zastępczy czy skorzystać z możliwości naprawy auta na miejscu zdarzenia.
W zależności od zapisów umowy leasingu odszkodowanie zostanie wypłacone na rachunek bankowy firmy leasingowej lub leasingobiorcy. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać pieniądze na swoje konto pod warunkiem, że uzyska zgodę od finansującego. Jako właściciel samochodu może on odmówić, np. w przypadku zaległości w spłacie rat czy innych zobowiązań. Większość firm leasingowych nalicza opłatę manipulacyjną za likwidację szkody częściowej – najczęściej wynosi ona około 100 zł. Jej wysokość zazwyczaj jest podana w tabeli opłat i prowizji na stronie internetowej finansującego.
Istnieją sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Stanie się tak np. w sytuacji, kiedy samochodem kieruje osoba bez prawa jazdy, kiedy jest ona pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy uciekła z miejsca wypadku.
Awaria samochodu w leasingu – co warto zapamiętać?
Leasingobiorca jest odpowiedzialny za naprawę uszkodzonego auta. Serwis powinien zostać przeprowadzony zgodnie z zasadami OWUL, zwykle w autoryzowanej stacji obsługi. Zazwyczaj przedsiębiorca będzie musiał ponieść koszty usługi – z wyjątkiem usterek wynikających z naturalnej eksploatacji. W większości przypadków wydatki można pokryć z polisy ubezpieczeniowej.
Na naszym blogu znajdziesz również najważniejsze informacje dotyczące szkody całkowitej w leasingu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.