Auto zastępcze – jak je otrzymać, kiedy i komu się należy oraz jak długo można z niego korzystać?
Samochód zwykle jest przedsiębiorcom niezbędny do bieżącego prowadzenia działalności gospodarczej. Może się jednak zdarzyć, że ich pojazd ulegnie awarii, stłuczce, wypadkowi lub zostanie skradziony. W takich przypadkach warto sprawdzić, czy przysługuje auto zastępcze.
W zależności od sytuacji, wydatki za jego wypożyczenie można pokryć z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC/Assistance. Możliwość otrzymania samochodu zastępczego mają również przedsiębiorcy korzystający z leasingu.
Auto zastępcze z OC sprawcy – jakie są warunki jego otrzymania?
Samochód zastępczy z OC sprawcy można otrzymać wtedy, gdy auto ulegnie częściowej lub całkowitej szkodzie na skutek stłuczki lub wypadku z winy innego kierującego. Poszkodowany powinien przedstawić firmie ubezpieczeniowej sprawcy oświadczenie, że chce skorzystać z zastępczego pojazdu. Ubezpieczyciel zostanie wtedy zobowiązany do pokrycia kosztów wypożyczenia auta. Poszkodowany musi natomiast nadal na własną rękę opłacać wydatki eksploatacyjne, np. za paliwo, parking, automyjnię, wymianę opon, wycieraczek czy płynów eksploatacyjnych.
Przez jaki czas można nieodpłatnie korzystać z auta zastępczego?
W przypadku szkody częściowej, auto zastępcze z OC sprawcy będzie przysługiwać na rzeczywisty czas naprawy pojazdu w serwisie. Oznacza to, że poszkodowany może z niego korzystać nieodpłatnie od dnia zniszczenia aż do odbioru auta w warsztacie. Do całkowitego okresu wlicza się nie tylko właściwą naprawę, lecz również czas oczekiwania na jej rozpoczęcie, sporządzenia kosztorysu, zamówienia niezbędnych części czy schnięcia lakieru przed odbiorem. Jeżeli natomiast auto uległo szkodzie całkowitej, tj. jego naprawa jest niemożliwa lub ekonomicznie nieuzasadniona, wtedy ubezpieczyciel pokrywa koszty użytkowania samochodu zastępczego od dnia zdarzenia aż do otrzymania odszkodowania. W uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony do dnia nabycia nowego pojazdu.
Jak zgłosić się po samochód zastępczy z OC sprawcy?
Aby otrzymać auto z OC sprawcy, należy złożyć w jego towarzystwie ubezpieczeniowym stosowne oświadczenie. Powinno w nim znajdować się uzasadnienie konieczności wynajmu zastępczego pojazdu. Nie będzie on przysługiwał, jeżeli wnioskujący znajduje się w posiadaniu innego wolnego i nadającego się do wykorzystania auta.
Konieczne jest również przedłożenie wymaganej dokumentacji, na którą składają się:
- dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,
- dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa,
- oświadczenie sprawcy szkody lub notatka policyjna,
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dane osobowe sprawcy zdarzenia,
- numer polisy OC sprawcy oraz dane jego ubezpieczyciela.
Firmy ubezpieczeniowe zwykle dysponują własną flotą samochodową lub współpracują z przedsiębiorstwami świadczącymi usługę wynajmu. Aby otrzymać auto zastępcze, wystarczy wtedy zgłosić ubezpieczycielowi chęć skorzystania z pojazdu. Taki wybór pozwala uniknąć konieczności poszukiwania na własną rękę firmy wypożyczającej samochody zastępcze, a także uprości i przyspieszy procedury związane z zawarciem oraz rozliczeniem usługi.
Istnieje również możliwość skorzystania z oferty zewnętrznej wypożyczalni lub wybrania samochodu zastępczego oferowanego przez serwis, w którym przeprowadzana jest naprawa. W takich przypadkach firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby był to pojazd podobnej (nie wyższej) klasy jak uszkodzone auto. Cena wypożyczenia nie powinna również odbiegać od średnich stawek na lokalnym rynku. Poszkodowany ma obowiązek gromadzenia dokumentacji potwierdzającej poniesienie kosztów wynajmu – weryfikacji będą podlegać zarówno wydatki, jak i okres korzystania z usługi. Na podstawie otrzymanych faktur, ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty poniesione przez korzystającego z zastępczego auta.
Samochód zastępczy z AC lub Assistance
Istnieją sytuacje, w których otrzymanie samochodu zastępczego z OC sprawcy jest utrudnione lub niemożliwe. Stanie się tak np. wtedy, gdy kierowca sam spowoduje wypadek, auto zostanie skradzione lub ulegnie awarii wymagającej długotrwałej naprawy w serwisie. W takich przypadkach można korzystać z auta zastępczego w ramach rozszerzonego ubezpieczenia AC lub Assistance. W podstawowym wariancie pojazd jest wówczas dostępny jedynie na kilka, np. 3 lub 4 dni. W droższych opcjach niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują nieodpłatne wypożyczenie zastępczego auta nawet na 30 dni.
Często ubezpieczyciele zamieszczają w umowie zapisy, zobowiązujące klienta do używania zastępczego auta zgodnie z przeznaczeniem, a także jego oddanie w nienaruszonym stanie oraz z bakiem pełnym paliwa. Mogą również nałożyć limit kilometrów oraz zakazać użytkownikowi wyjazdu poza granicę kraju. Dlatego warto przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
Samochód zastępczy do samochodu w leasingu
Prawnym właścicielem pojazdu używanego przez przedsiębiorcę w całym okresie obowiązywania umowy leasingowej jest finansujący. W przypadku uszkodzenia samochodu w leasingu to on ponosi szkodę. W związku z tym jedynie leasingodawca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie czy pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów auta zastępczego z OC sprawcy zdarzenia, AC czy Assistance.
Firmy leasingowe często oferują swoim klientom w pakiecie usługę, w ramach której zapewniają możliwość bezpłatnego korzystania z samochodu zastępczego w okresie naprawy. Przejmują na siebie wszelkie formalności związane z wypożyczeniem pojazdu oraz rozliczeniem wydatków. Zwykle wymagają oddania uszkodzonego samochodu do serwisu we wskazanym przez siebie warsztacie.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.