Jakie oprocentowanie leasingu wybrać – stałe czy zmienne?
Oprocentowanie leasingu może być stałe lub zmienne. Od wyboru przez przedsiębiorcę metody jego obliczania będzie zależeć wysokość opłacanych rat leasingowych.
W artykule wskazujemy różnice pomiędzy zmiennym a stałym oprocentowaniem leasingu. Wyjaśniamy, w jaki sposób firmy leasingowe wyliczają stopę procentową i podpowiadamy, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji w tym zakresie.
Od czego zależy oprocentowanie leasingu?
Finansujący określa wysokość części odsetkowej raty na podstawie obliczonego oprocentowania leasingu. Jego poziom jest uzależniony od marży firmy leasingowej oraz aktualnego wskaźnika WIBOR, czyli referencyjnej stopy oprocentowania pożyczek na polskim rynku bankowym.
Leasingodawcy przy udzielaniu finansowania biorą pod uwagę jeden z dwóch wskaźników – WIBOR 1M lub WIBOR 3M – w zależności od przyjętego (miesięcznego lub kwartalnego) cyklu rozpatrywania stawki. Wartość wskaźników WIBOR jest uzależniona od wysokości stóp procentowych, którą określa Rada Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego.
28 maja 2020 roku referencyjna stopa procentowa znalazła się na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Przełożyło się to na obniżenie wskaźników WIBOR, a tym samym leasing stał się jeszcze korzystniejszym niż dotychczas sposobem finansowania środków trwałych. 6 października 2021 roku wartość stopy referencyjnej nieznacznie wzrosła – do 0,5%. 18 października 2021 roku stawki WIBOR prezentowały się następująco: WIBOR 1M: 0,57%, WIBOR 3M: 0,69%.
Oprocentowanie leasingu ze zmienną stopą procentową
Firmy leasingowe mogą obliczać wysokość raty na jeden z dwóch sposobów. Domyślnym wariantem jest leasing ze zmienną stopą procentową, powszechnie stosowany przez leasingodawców. W tym przypadku oprocentowanie leasingu może zmieniać się – rosnąć lub spadać w trakcie trwania umowy – w zależności od poziomu referencyjnych stóp procentowych i aktualnych wskaźników WIBOR.
Większość firm leasingowych zmienia wysokość raty automatycznie po obniżeniu stóp procentowych – zarówno kiedy zmiana oprocentowania jest niekorzystna, jak i korzystna dla leasingobiorcy. Nie musi on więc podejmować żadnych dodatkowych działań, aby zaczęła obowiązywać niższa rata.
Niektórzy finansujący wymagają jednak złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o dokonanie zmiany w harmonogramie spłat. Jeżeli klient sam się nie zorientuje o możliwości uzyskania zniżki, będzie wtedy do końca umowy płacić zawyżoną ratę. Kwestia ta powinna zostać określona w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL).
Leasing ze stałą stopą procentową
Alternatywnym rozwiązaniem jest leasing ze stałą stopą procentową. Cechę charakterystyczną takiej umowy stanowi niezmienna wysokość raty przez cały okres trwania leasingu. Przedsiębiorca nie musi się więc obawiać, że na skutek podniesienia stopy referencyjnej wzrosną koszty finansowania. Tej formy oprocentowania leasingu niektóre firmy leasingowe nie oferują jednak swoim klientom.
Na jakie oprocentowanie leasingu się zdecydować?
Wybór sposobu obliczania oprocentowania leasingu warto uzależnić zwłaszcza od aktualnego poziomu stóp procentowych w dniu zawierania umowy oraz tego, jak mogą się one kształtować w okresie trwania leasingu.
Kiedy wybrać leasing ze zmiennym oprocentowaniem?
Zmienne oprocentowanie leasingu może okazać się korzystniejszym dla leasingobiorcy rozwiązaniem zwłaszcza w następujących sytuacjach:
- stopa procentowa i WIBOR znajdują się obecnie na wysokim poziomie, lecz istnieje spore prawdopodobieństwo, że niebawem zostaną obniżone;
- stopa procentowa i WIBOR znajdują się obecnie na niskim poziomie i nie ma istotnych przesłanek, że wzrosną w okresie trwania leasingu;
- dana firma leasingowa oferuje znacznie lepsze warunki finansowania przy zmiennej stopie w porównaniu do stałego oprocentowania;
- leasingobiorca jest skłonny zaakceptować ryzyko wzrostu oprocentowania – sytuacja rynkowa zawsze jest do pewnego stopnia nieprzewidywalna i nawet ekonomistom czy analitykom finansowym zdarza się mylić;
- zawierana jest umowa na krótki czas – w krótkiej perspektywie czasowej łatwiej przewidzieć, w jaki sposób będą się kształtować stopy procentowe.
Kiedy wybrać stałe oprocentowanie leasingu?
Istnieją również sytuacje, kiedy zalecanym rozwiązaniem będzie leasing ze stałą stopą procentową:
- leasingobiorca nie ma odpowiedniej wiedzy lub czasu na analizowanie sytuacji rynkowej – nie musi się tym zajmować, ponieważ przez cały okres trwania umowy będzie opłacać ratę w niezmienionej wysokości;
- sytuacja na rynku jest niestabilna – trudno wtedy przewidzieć, jakie decyzje może podjąć Rada Polityki Pieniężnej NBP odnośnie referencyjnej stopy procentowej;
- przedsiębiorca nie jest skłonny do podejmowania ryzyka – nie musi się obawiać, że wysokość raty po pewnym czasie wzrośnie;
- w momencie podpisywania umowy różnica pomiędzy kosztami leasingu w obu wariantach nie jest zbyt duża na korzyść oprocentowania ze zmienną stopą;
- istnieją ważne przesłanki, że poziom wskaźników WIBOR niebawem wzrośnie;
- umowa jest zawierana na długi okres – trudniej wtedy prawidłowo prognozować, jak będzie się zmieniać sytuacja na rynku;
- kwota finansowania jest wysoka – jeżeli dojdzie do podwyżki stóp referencyjnych, przedsiębiorca uniknie zwiększenia wysokości raty o sporą kwotę, co mogłoby narazić jego firmę na utratę płynności finansowej.
Nie można więc jednoznacznie wskazać, który sposób ustalania oprocentowania leasingu jest lepszym rozwiązaniem. Leasingobiorca powinien przed dokonaniem wyboru szczegółowo przeanalizować własną sytuację, dokonać analizy rynku oraz zapoznać się z Warunkami Umowy Leasingu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.