Nowoczesne źródła finansowania przedsiębiorstw
Możemy wyróżnić wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw. Do wewnętrznych zalicza się zwłaszcza wkład własny, zysk netto oraz wpływy ze sprzedaży aktywów, w tym środków trwałych, produktów i materiałów. Finansowanie działalności gospodarczej ze środków własnych wymaga jednak zamrożenia firmowego kapitału, który mógłby zostać przeznaczony na pokrycie innych ważnych inwestycji.
Dlatego nowoczesna firma powinna wykorzystywać zewnętrzne źródła finansowania. Zaliczają się do nich m.in.: kredyt, leasing, faktoring, dotacje, pożyczka leasingowa, crowdfunding i innego rodzaju współpraca z inwestorami.
Leasing jako źródło finansowania przedsiębiorstwa
Leasing to umowa cywilnoprawna, która pozwala korzystać z wybranego środka trwałego, należącego do firmy leasingowej. Najczęściej leasingowane są samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe oraz maszyny i urządzenia przemysłowe. Leasingodawca powinien terminowo opłacać raty, a po zakończeniu umowy może stać się właścicielem przedmiotu.
Wyróżniamy leasing operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny powinien trwać przez minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. Leasing finansowy może natomiast zostać zawarty na dowolny, ustalony przez obie strony czas. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego leasingobiorca automatycznie przejmuje przedmiot na własność.
Z leasingiem operacyjnym wiążę się natomiast dobrowolny wykup na korzystnych warunkach. Przedsiębiorca może także zrezygnować z wykupu i zwrócić używany przedmiot leasingodawcy. Dzięki temu nie musi poszukiwać nowego nabywcy na rynku wtórnym i może wziąć w leasing nowy przedmiot.
Z leasingiem wiążę się wiele zalet. Zaliczają się do nich m.in.:
- łatwa dostępność – dla wszystkich firm bez względu na branżę, status VAT czy formę działalności.
- niska wpłata własna – niektóre popularne i niezbyt kosztowne środki trwałe są dostępne nawet przy zerowym wkładzie własnym,
- uproszczone procedury – w większości przypadków można zweryfikować leasingobiorcę w trybie uproszczonym. Pozwala to niezwłocznie otrzymać decyzję o finansowaniu,
- elastyczne warunki umowy – mogą zostać dostosowane do potrzeb i zmieniającej się sytuacji finansowej leasingobiorcy, m.in. pod względem wysokości i harmonogramu rat, a także kwoty wpłaty własnej i wykupu,
- brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową – dzięki temu przedsiębiorca może sfinansować kredytem inne inwestycje dla swojej firmy.
Nowoczesne źródła finansowania przedsiębiorstw obejmują także leasing zwrotny. Jest to transakcja, w ramach której przedsiębiorca sprzedaje należący do niego środek trwały firmie leasingowej, a następnie bierze go w leasing. Pozwala mu to odmrozić kapitał i nadal korzystać ze sprawdzonego w przedsiębiorstwie przedmiotu.
Finansowanie firmowych inwestycji kredytem
Kredyt to znacznie trudniej dostępne niż leasing zewnętrzne źródło finansowania przedsiębiorstw. Aby go otrzymać, należy wykazać w banku wysoką zdolność kredytową. Dlatego z tej formy finansowania mogą skorzystać wyłącznie firmy o długim stażu na rynku i dobrej sytuacji finansowej. Przed podpisaniem umowy zwykle trzeba wnieść sporą kwotę wkładu własnego oraz zapewnić dodatkowe zabezpieczenie, np. poręczenie czy hipotekę. Procedury weryfikacyjne najczęściej są skomplikowane i czasochłonne.
Po otrzymaniu kredytu przedsiębiorca zyskuje prawo własności do przedmiotu. Może z niego korzystać pod warunkiem terminowego opłacania rat, które składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Często łączne koszty finansowania zwiększają dodatkowe opłaty manipulacyjne, prowizje oraz ubezpieczenia.
Faktoring jako źródło finansowania przedsiębiorstwa
Finansowanie działalności gospodarczej faktoringiem pozwala w krótkim czasie poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Firma faktoringowa (faktor) odkupuje od przedsiębiorcy (faktoranta) nieuregulowaną jeszcze przez jego klienta fakturę. Otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel, np. inwestycje, uregulowanie zobowiązań podatkowych czy wypłatę wynagrodzeń pracownikom.
Istnieją dwie podstawowe formy faktoringu – z przejęciem ryzyka, w którym to firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta (dłużnika) oraz bez przejęcia ryzyka.
Faktoring jest rozwiązaniem, które pozwala wystawiać faktury z dłuższym terminem płatności, co zwiększa konkurencyjność firmy na rynku. Ta nowoczesna forma finansowania przedsiębiorstw jest łatwo dostępna i nie wymaga czasochłonnych procedur. Poziom finansowania może sięgać nawet 100%.
Crowdfunding – nowoczesny sposób na pozyskanie funduszy
Crowdfunding to finansowanie społecznościowe. Na internetowej platformie crowdfundingowej przedstawia się swój pomysł na biznes w celu pozyskania środków od wielu inwestorów zainteresowanych danym projektem. Przed uruchomieniem zbiórki trzeba wskazać czas jej trwania oraz docelową kwotę.
Osoby wpłacające pieniądze mogą w zamian uzyskać określone korzyści, w zależności od rodzaju crowdfundingu. Udziałowy crowdfunding pozwala przejąć część udziałów lub akcji we wspieranej spółce. Crowdfunding pożyczkowy wymaga po czasie zwrócenia każdemu z inwestorów otrzymanych środków wraz z odsetkami. Mogą oni również otrzymywać nagrody (np. gadżety), rabaty czy produkty w przedsprzedaży.
Finansowanie działalności gospodarczej za pomocą crowdfundingu pozwala również uzyskać pozafinansowe korzyści, takie jak:
- możliwość wypromowania marki i produktu,
- szansa sprawdzenia popytu na nowy produkt,
- zbudowanie sieci kontaktów z partnerami biznesowymi.
Pozostałe formy współpracy z inwestorami
Do nowoczesnych form finansowania przedsiębiorstw można również zaliczyć współpracę z inwestorami, np. spółkami venture capital czy aniołami biznesu. W ten sposób można otrzymać nie tylko wsparcie finansowe, lecz także nawiązać nowe kontakty biznesowe, skorzystać z doradztwa i praktycznej wiedzy know-how. W zamian inwestorzy przejmują część udziałów w firmie oraz prawo do podejmowania decyzji dotyczących jej funkcjonowania.
Dotacje jako źródło finansowania przedsiębiorstw
Do zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw można także zaliczyć bezzwrotne dofinansowania, np. ze środków Unii Europejskiej, urzędu pracy, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Regionalnych Programów Operacyjnych czy PARP. Najczęściej trzeba przedstawić i uzasadnić swój pomysł na biznes w formie biznesplanu. Konieczne może być również wniesienie wkładu własnego i dodatkowe zabezpieczenie umowy, np. za pomocą poręczenia czy blokady środków na lokacie.
Przed ubieganiem się o dotację warto dokładnie poznać jej regulamin i dopilnować wymaganych formalności. Pozwoli to uniknąć ryzyka zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami za złamanie umowy. Po wydaniu środków otrzymanych w ramach dofinansowania konieczne będzie zachowanie faktur, rachunków, zawartych umów i potwierdzeń przelewów na wypadek kontroli instytucji udzielającej wsparcia.
Pożyczka leasingowa – alternatywa dla leasingu i kredytu
Pomiędzy leasingiem a kredytem jest jeszcze inne źródło finansowania przedsiębiorstw – mowa o pożyczce leasingowej. Pożyczkę można otrzymać od firmy leasingowej, dzięki czemu jest równie łatwo dostępna, jak leasing. Nie trzeba przechodzić czasochłonnych i skomplikowanych procedur ani wnosić wysokiej wpłaty własnej.
Umowa pożyczki leasingowej może zostać zawarta na dowolnie ustalony między stronami czas. Przedsiębiorca po podpisaniu umowy od razu staje się właścicielem kupionego przedmiotu. W przypadku tej formy finansowania rata nie zostanie powiększona o podatek VAT. Wadą tego źródła finansowania działalności gospodarczej jest wpływ na zdolność kredytową oraz fakt, że nie zakłada ono wykupu.
Potrzebujesz korzystnej formy finansowania na rozwój swojego biznesu?
Wypełnij formularz, a nasi doradcy pomogą Ci w doborze idealnej opcji.