Jak dostać dofinansowanie na otwarcie firmy i jej rozwój? Sprawdź dostępne dotacje dla firm
Podjęcie działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego kapitału, którym przyszły przedsiębiorca nie zawsze dysponuje. Podobnie bywa w przypadku chęci rozwoju firmy już istniejącej. Można wówczas skorzystać z bezzwrotnych form wsparcia wykonywanej działalności w formie dotacji dla firm.
Jakie możliwości mają przedsiębiorcy i co muszą zrobić, aby otrzymać dofinansowanie dla firm z funduszy unijnych lub urzędu pracy? Sprawdź różne formy wsparcia udzielanego na rozpoczęcie własnego biznesu lub rozwój firmy.
Dotacje na założenie firmy z PUP
Otwarcie działalności gospodarczej będzie wymagać pewnych nakładów finansowych. O dofinansowanie na otwarcie firmy można ubiegać się w powiatowym urzędzie pracy. Dotacja z PUP ma charakter jednorazowy, dlatego nie można jej otrzymać ponownie. Jest przyznawana ze środków Funduszu Pracy, zazwyczaj w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) lub Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Kwota dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej może wynieść maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia w Polsce.
Procedura otrzymania dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności
Dofinansowanie dla firm ze środków Funduszu Pracy jest przyznawane w trybie uproszczonym, pozakonkursowym i przysługuje wszystkim, którzy spełniają określone warunki. Taka dotacja na założenie firmy jest bezzwrotna i zwolniona z opodatkowania, jednak zwykle trzeba będzie zwrócić do powiatowego urzędu pracy odliczony podatek VAT. Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na wyposażenie firmy, zakup maszyn i urządzeń, oprogramowania czy działania reklamowe.
O dotacje na założenie firmy z PUP mogą ubiegać się osoby zarejestrowane jako bezrobotne przez co najmniej 1 miesiąc, lecz niektóre urzędy wskazują okres 3 miesięcy. Trzeba również uzyskać I lub II profil pomocy.
Każdy urząd pracy może posiadać wewnętrzny regulamin, który wprowadza dodatkowe wymogi uzyskania dotacji na założenie firmy. Wniosek rozpatruje się w terminie 30 dni. Ocenie podlegają m.in. doświadczenie, wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje wnioskodawcy, a także szanse na powodzenie biznesu. Zazwyczaj nie jest wymagany wkład własny, lecz może on zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji otrzymanie dotacji. Po złożeniu wniosku należy udać się na konsultację z doradcą zawodowym.
Pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie do firmy – co dalej?
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisywana jest umowa z dyrektorem konkretnego urzędu pracy. Następnie w terminie wskazanym w umowie (7 dni) wnioskujący otrzymuje kwotę dotacji na założenie firmy na wskazany rachunek bankowy. Otrzymanie środków oznacza, że może już wtedy założyć działalność gospodarczą poprzez dokonanie wpisu w CEIDG.
Otrzymane środki zazwyczaj należy wydać w ciągu 2 miesięcy, zgodnie ze specyfikacją wskazaną we wniosku. Nowa firma, której udzielono dofinansowania, powinna być prowadzona nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy – przedsiębiorca nie może w tym okresie podjąć zatrudnienia ani złamać pozostałych warunków umowy. W przeciwnym razie musiałby zwrócić otrzymaną kwotę wraz z odsetkami.
Dofinansowanie na rozwój firmy z urzędu pracy
Urzędy pracy oferują również dofinansowanie na rozwój firmy już działającej na rynku. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy. Kwota takiej dotacji na rozwój firmy wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Środki można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu, maszyn czy oprogramowania w celu zatrudnienia osoby bezrobotnej lub poszukującej zatrudnienia.
Dofinansowanie dla firm na szkolenia
W urzędzie pracy można także otrzymać dofinansowanie szkoleń ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego – wysokość dotacji wynosi 50% lub 80% poniesionych wydatków.
Unijne dotacje na założenie firmy
Dotacje dla firm na założenie i rozwój działalności mogą przyznawać instytucje realizujące programy operacyjne i regionalne finansowane z Funduszy Europejskich. Wnioski o dofinansowanie na firmę są rozpatrywane w trybie konkursowym. Warunki otrzymania dotacji wymagają spełnienia znacznie większej liczby procedur niż w przypadku wsparcia ze środków Funduszu Pracy. Mogą jednak ubiegać się o nią również osoby niezarejestrowane jako bezrobotne. Najczęściej instytucje realizujące programy oferują dofinansowanie dla firm z sektora MŚP.
W ramach organizowanych konkursów można otrzymać dofinansowanie unijne na wsparcie działalności gospodarczej w takich obszarach, jak zwłaszcza:
- projekty badawcze i wdrażanie innowacji – np. zakup nowoczesnego sprzętu, maszyn i oprogramowania potrzebnego do prowadzenia działalności czy wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesie produkcji,
- informatyzacja – np. wdrażanie w firmie systemów e-commerce czy innych rozwiązań w obszarze nowoczesnych technologii,
- rozwiązania ekologiczne – m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii czy energooszczędne technologie,
- szkolenia dla pracowników – pomagają zwiększyć kompetencje zatrudnionych osób, takie dotacje są przyznawane przez PARP w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Dofinansowanie dla firm jednoosobowych
Ze wsparcia mogą skorzystać firmy różnej wielkości, także te najmniejsze. Fundusze europejskie i urzędy pracy uwzględniają również dotacje dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Popularnością cieszy się m.in. dofinansowanie dla firm jednoosobowych na zakup sprzętu.
Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na firmę? Złożenie wniosku krok po kroku
Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy, przez które muszą przejść osoby chcące otrzymać dotację na otwarcie firmy lub dofinansowanie do działalności gospodarczej na jej rozwój.
Odnalezienie informacji o naborze
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie projekty umożliwiające otrzymanie dotacji na rozwój lub założenie własnej działalności gospodarczej są obecnie realizowane. Informację na temat naborów można uzyskać m.in. na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy, korzystając z wyszukiwarki dotacji na portalu Funduszy Europejskich lub bazy usług rozwojowych PARP.
Dokładne zapoznanie się z kryteriami i procedurami przyznawania dotacji dla firm
Aby móc ubiegać się o dotacje unijne dla firm lub dofinansowanie przyznawane przez urząd pracy, należy spełnić wymagane kryteria. Warto więc szczegółowo zapoznać się z regulaminem wybranego projektu, a także umówić się na rozmowę z konsultantem w Punkcie Informacyjnym. W przypadku niektórych projektów organizowane są również otwarte spotkania dla potencjalnych wnioskodawców.
Prawidłowe wypełnienie wniosku o dofinansowanie
Nie istnieje jeden uniwersalny formularz zgłoszeniowy, jednak można wyróżnić najczęściej występujące w nim elementy. Należą do nich m.in. przedmiot planowanej działalności gospodarczej, informacje na temat kwalifikacji, wykształcenia oraz doświadczenia wnioskodawcy, specyfikacja i uzasadnienie wydatków, dane osobowe oraz kontaktowe, uzasadnienie pomysłu na własną działalność gospodarczą czy lokalizacja inwestycji. Organizator projektu zwykle udostępnia na stronie internetowej instrukcję, z którą należy się zapoznać przed wypełnieniem i złożeniem wniosku. Jest on poddawany ocenie pod kątem spełnienia wymogów formalnych oraz merytorycznych.
Stworzenie biznesplanu
Odpowiednio przygotowany biznesplan pozwala znacząco zwiększyć szanse otrzymania dofinansowania na założenie działalności gospodarczej lub dotacji na rozwój firmy. Powinien być on przede wszystkim zrozumiały, konkretny oraz realistyczny. Warto oprzeć go na analizach i prognozach rynkowych. W biznesplanie należy również zaprezentować prognozowane przychody oraz wydatki.
Przygotowanie niezbędnej dokumentacji
W przypadku osób ubiegających się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą być to np. dyplomy, referencje, certyfikaty, świadectwa pracy i inne dokumenty, które potwierdzają wykształcenie, zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacje przydatne do prowadzenia działalności gospodarczej. Warto załączyć także listy intencyjne oraz przedwstępne umowy współpracy.
Przedsiębiorca ubiegający się o dotację na rozwój firmy będzie musiał natomiast przedstawić m.in. podstawowe dokumenty rejestrowe, zaświadczenie o niekaralności czy niezaleganiu z opłacaniem zobowiązań wobec ZUS i urzędu skarbowego.
Zadeklarowanie wkładu własnego
Jego wniesienie jest niezbędne w przypadku dotacji unijnych, natomiast w przypadku dofinansowania na otwarcie firmy z urzędu pracy zwykle ma charakter fakultatywny. Wkładem własnym mogą być zarówno środki finansowe, jak i różnego rodzaju sprzęt czy wyposażenie.
Zabezpieczenie dotacji dla firm
W przypadku większości projektów niezbędne jest zabezpieczenie środków przyznanych w ramach dotacji na wypadek niewywiązania się z umowy. Może ono przybrać m.in. formę blokady na rachunku bankowym, poręczenia, gwarancji bankowej, zastawu czy weksla in blanco.
Wydanie środków zgodnie z założeniami umowy i rozliczenie projektu
Środki przyznane w ramach dotacji powinny być wydatkowane zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie. Po zakończeniu wydatkowania należy dokonać rozliczenia, przedstawiając odpowiednie dokumenty, takie jak np. faktury, rachunki czy potwierdzenia przelewów.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.