Leasing dla nowych firm – czy jest możliwy i jakie są warunki zawarcia umowy?
Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, zwykle potrzebuje sporych środków na inwestycje w przedmioty niezbędne do rozwoju biznesu – mogą to być np. samochody, komputery czy specjalistyczne maszyny. Jednym ze źródeł ich finansowania jest leasing dla nowych firm.
Firmy leasingowe, pod pewnymi warunkami, godzą się na podpisanie umowy leasingu z klientami biznesowymi, którzy nie zdążyli jeszcze zbudować historii finansowej. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku o leasing dla nowych firm.
Leasing dla nowych firm – co to oznacza i kto może skorzystać?
Każda firma leasingowa może realizować własną politykę udzielania leasingu przedsiębiorcom o niedługim stażu. Pojęcie „nowej firmy” jest zatem w różny sposób interpretowane – nie sposób precyzyjnie stwierdzić, po ilu miesiącach przedsiębiorstwo przestaje się zaliczać do tej kategorii. Otrzymanie przedmiotu w leasingu będzie zazwyczaj utrudnione w przypadku podmiotów, które działają na rynku krócej niż 6 miesięcy.
Co najmniej półroczny staż jako warunek udzielenia leasingu wskazuje większość firm z branży leasingowej, w tym także EFL. Dostępna jest też specjalna oferta leasingu dla startupów w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, która umożliwia uzyskanie finansowania już od pierwszego dnia działalności.
Leasing dla nowych firm – warunki zawarcia umowy
Jeśli firma nie spełnia warunku minimalnego stażu rynkowego, który pozwala na otrzymanie leasingu, wtedy finansujący może zgodzić się na jego udzielenie w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia transakcji. W tym celu firmy leasingowe mogą wymagać wpłacenia wysokiej opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego) o charakterze bezzwrotnym. Taki wymóg wiąże się z tym, że finansujący ponosi wysokie ryzyko niewywiązania się z umowy przez nowe przedsiębiorstwo.
Leasing jest znacznie łatwiej dostępnym źródłem finansowania dla nowych firm w porównaniu do kredytu. Wynika to z tego, że w trakcie obowiązywania umowy leasingowej dany środek trwały pozostaje własnością finansującego. Przedmiot w leasingu mogą otrzymać firmy niezależnie od branży, w jakiej działają czy formy działalności – zarówno przedsiębiorstwa funkcjonujące jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i różnego typu spółki. Każda umowa leasingu powinna być zawarta w formie pisemnej oraz wskazywać konkretny cel finansowania (przedmiot leasingu).
Jakie środki trwałe nowa firma może wziąć w leasing?
Leasing dla nowej firmy bez problemu można uzyskać w przypadku, gdy środkiem trwałym jest np. samochód osobowy lub dostawczy o masie do 3,5 tony (tego rodzaju pojazdy są najczęstszym przedmiotem leasingu). Czasem może zostać zastosowana procedura uproszczona – wtedy umowę podpisuje się nawet w dniu złożenia wniosku. Leasingobiorca jest zobowiązany do przedstawienia podstawowych dokumentów. Nowa firma, która chcące wziąć samochód w leasing, powinna także wpłacić czynsz inicjalny.
Bardziej rygorystycznie firmy leasingowe podchodzą do udzielania leasingu na mniej popularne i bardziej kosztowne przedmioty. Leasing ciężarówki dla nowych firm, podobnie jak leasing nieruchomości czy maszyn, zwykle jest możliwy pod warunkiem prowadzenia firmy przez co najmniej 6 lub 12 miesięcy.
Leasing na start działalności – jak wygląda weryfikacja?
Leasingodawcy mogą wymagać od przedsiębiorcy o krótkim stażu, że wpłaci wysoki wkład własny, nawet do 45%. Konieczne może być także przedstawienie dokumentów finansowych, potwierdzających wiarygodność firmy oraz jej stabilną sytuację, takich jak np.:
- oświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów,
- wyciągi z rachunku firmowego,
- roczna deklaracja podatkowa,
- bilans rachunku zysków i strat,
- oświadczenie o braku zaległości względem ZUS-u i urzędu skarbowego,
- deklaracja majątkowa,
- oświadczenie o stanie zobowiązań finansowych, np. z tytułu pożyczek i kredytów.
Firma leasingowa może również przeprowadzić weryfikację przedsiębiorcy w publicznych wykazach – VAT, KRS, REGON czy GUS, a także sprawdzić jego historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
Leasing dla nowo otwartej firmy często wymaga zastosowania standardowej procedury weryfikacji ryzyka leasingowego. W ten sposób firma leasingowa zabezpiecza się na wypadek braku terminowego opłacania rat. Zazwyczaj nowe przedsiębiorstwa mogą liczyć na niższą kwotę finansowania niż limit leasingowy, ustalony przez leasingodawcę dla danego rodzaju środka trwałego.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie leasingu dla nowo otwartej firmy?
Nowo założona firma może zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania w formie leasingu na start, przedstawiając m.in.:
- kontrakty zawarte z klientami oraz listy intencyjne,
- referencje od klientów i kontrahentów,
- biznesplan działalności gospodarczej,
- dokumenty potwierdzające przydatne w branży doświadczenie.
Leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej – czy to realne?
Zasadniczo leasing dla nowych firm jest udzielany przez finansujących pod warunkiem wpłacenia odpowiednio wysokiego czynszu inicjalnego. Możliwe jest zabezpieczenie leasingu majątkiem własnym na wypadek braku wypłacalności. Satysfakcjonującą dla firmy leasingowej formą zabezpieczenia umowy może być np.:
- poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej,
- weksel in blanco,
- blokada na rachunku bankowym – najczęściej na lokacie,
- gwarancja odkupu,
- hipoteka na nieruchomość,
- umowa przewłaszczenia majątku.
Leasing dla nowych firm – o czym warto pamiętać?
Leasing dla nowych firm jest zatem znacznie łatwiej dostępną formą finansowania niż kredyt. Początkujący przedsiębiorca może zdecydować się np. na leasing samochodów dla nowych firm, który uwzględnia samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Dostępny jest też leasing maszyn dla nowych firm. Większość firm leasingowych, w tym EFL, udostępnia środki trwałe w leasingu przedsiębiorstwom działającym na rynku co najmniej od 6 miesięcy.
Nowe firmy w celu zawarcia umowy muszą wnieść wysoką opłatę wstępną lub zabezpieczyć transakcję w alternatywny sposób, np. za pomocą poręczenia, gwarancji odkupu czy blokady na lokacie. Finansujący analizują zdolność leasingową nowego przedsiębiorcy, oceniając jego wiarygodność oraz ryzyko braku wypłacalności. Firmy leasingowe mogą ustalić dla podmiotów o krótkim stażu na rynku niższą kwotę zaangażowania niż górny limit dla danego środka trwałego.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.