Procedura uproszczona w leasingu. Jak i kiedy można z niej skorzystać?
Umowa leasingowa może zostać zawarta z zastosowaniem procedury uproszczonej lub standardowej. Wyjaśniamy, czym jest procedura uproszczona w leasingu i jakie warunki firma powinna spełnić, aby z niej skorzystać.
Na czym polega uproszczona procedura leasingowa i czym różni się od standardowej?
Leasing w procedurze uproszczonej polega na rezygnacji przez finansującego ze szczegółowej weryfikacji kondycji finansowej leasingobiorcy. W każdej firmie leasingowej mogą obowiązywać indywidualne warunki takiego trybu zawierania umów. Zazwyczaj jednak przedsiębiorca nie musi przedstawiać dokumentacji finansowej, zaświadczeń z ZUS-u czy urzędu skarbowego, a często nawet dokumentów rejestrowych swojej firmy.
Jakie dokumenty trzeba przedstawić?
Zwykle wystarczy złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku, a także dołączenie do niego kserokopii dowodu osobistego oraz pisemnego oświadczenia o wynikach finansowych z ostatniego pełnego roku obrotowego. Niektórzy leasingodawcy oczekują również oświadczenia o aktualnym stanie zobowiązań finansowych oraz o braku nieuregulowanych należności wobec ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nie musi zgłaszać się do żadnej instytucji po zaświadczenia – wystarczy, że samodzielnie przygotuje odpowiednią deklarację. Dzięki temu oszczędza swój czas.
Wraz ze złożonym wnioskiem konieczne może być wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz weryfikację firmy w bazach dłużników, np. Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG), Biurze Informacji Kredytowej (BIK), Rejestrze Dłużników ERIF czy Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Ponadto firmy leasingowe często sprawdzają przed udzieleniem finansowania ogólnodostępne rejestry, takie jak KRS, CEIDG, GUS czy białą listę podatników VAT.
Leasing uproszczony a standardowy – warunki
Weryfikacja w procedurze uproszczonej zwykle trwa maksymalnie do 24 godzin od złożenia wniosku, dlatego klient otrzymuje decyzję o finansowaniu praktycznie „od ręki”. Standardowa procedura zajmuje znacznie więcej czasu, ponieważ finansujący szczegółowo weryfikuje zdolność leasingową wnioskodawcy, chcąc oszacować ryzyko braku jego wypłacalności. Konieczne jest wtedy spełnienie większej liczby procedur i dostarczenie takich dokumentów jak m.in.:
- deklaracje podatkowe PIT lub CIT potwierdzone przez urząd skarbowy,
- zaświadczenie z urzędu skarbowego i ZUS-u o niezaleganiu w zobowiązaniach,
- rachunek zysków i strat oraz bilans księgowy – w przypadku firm stosujących pełną księgowość,
- umowa spółki wraz z aneksami,
- dokumenty rejestrowe firmy, np. odpis z KRS lub CEIDG,
- zestawienie z księgi przychodów i rozchodów,
- oświadczenie, że wobec firmy nie jest prowadzona egzekucja komornicza.
Porównując warunki zawarcia umowy leasingu w trybie uproszczonym i standardowym, warto zwrócić uwagę na kwestię wkładu własnego. Leasingobiorcy decydujący się na leasing w procedurze uproszczonej zazwyczaj muszą się liczyć z wyższą opłatą wstępną, zwykle na poziomie od 10% do 30%. Stanowi ona formę zabezpieczenia na wypadek braku płynności finansowej klienta. Zastosowanie standardowego trybu pozwala natomiast na zawarcie umowy nawet z zerowym wkładem własnym.
Jakie firmy mogą skorzystać z leasingu uproszczonego?
Procedura uproszczona leasingu zazwyczaj może być stosowana bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej czy branżę. W przypadku przedsiębiorstw z sektorów o podwyższonym ryzyku, często jest jednak wymagane wniesienie podwyższonej opłaty wstępnej.
Większość leasingodawców ogranicza leasing uproszczony jedynie do przedsiębiorstw funkcjonujących od określonego czasu na rynku – zwykle minimum 12 miesięcy. Leasing uproszczony dla zupełnie nowych firm nie jest zatem możliwy. Mogą one skorzystać z procedury standardowej – pod warunkiem, że dostarczą wymagane dokumenty oraz zapewnią zabezpieczenie umowy na wypadek braku płynności finansowej, np. w formie blokady na rachunku bankowym, weksla, poręczenia majątkowego, hipoteki czy gwarancji odkupu.
Jakie przedmioty można sfinansować z zachowaniem procedury uproszczonej?
Leasing w procedurze uproszczonej dotyczy głównie popularnych środków trwałych, na które istnieje spore zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Firmy leasingowe ponoszą w tym przypadku mniejsze ryzyko. W razie utraty wypłacalności leasingobiorcy, mogą z łatwością sprzedać przedmiot leasingu. Jego zbycie nie będzie również kłopotliwe, jeżeli przedsiębiorca zrezygnuje z opcjonalnego wykupu. Uproszczona procedura jest stosowana np. w celu finansowania samochodów, sprzętu informatycznego, paneli fotowoltaicznych, urządzeń medycznych, sprzętu budowlanego, mebli biurowych, maszyn rolniczych czy przemysłowych.
Oprócz rodzaju przedmiotów leasingu, istotne jest również, aby była to nowa rzecz lub używana przez niedługi okres i zachowana w bardzo dobrym stanie. Firmy leasingowe wymagają zarazem, aby środek trwały został sprowadzony od renomowanego producenta lub zaufanego dostawcy.
Warto jednocześnie wiedzieć, do jakiej kwoty jest udzielane finansowanie w procedurze uproszczonej. Najczęściej można ubiegać się o leasing bez składania dodatkowej dokumentacji w przypadku przedmiotów nie droższych niż 500 tysięcy złotych.
Procedura uproszczona w leasingu – podsumowanie
Procedura uproszczona w leasingu to taki tryb zawierania umowy, który nie wymaga przedstawiania przez leasingobiorcę szczegółowej dokumentacji swojej firmy. Dzięki temu decyzja o udzieleniu leasingu jest podejmowana przez finansującego zazwyczaj do 24 godzin. Z szybkiego leasingu nie mogą skorzystać nowe firmy, ponieważ wymagany jest zwykle minimum roczny staż na rynku. Procedura uproszczona dotyczy jedynie nowych środków trwałych, sprowadzonych od renomowanych producentów lub dostawców. Są to najczęściej popularne przedmioty, np. samochody osobowe, sprzęt IT czy urządzenia biurowe.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.