Jak założyć firmę budowlaną – od czego zacząć, jakich dopełnić formalności i o czym pamiętać?
Założenie firmy budowlanej może być pomysłem na dochodowy biznes. Wyjaśniamy krok po kroku, jak otworzyć działalność w tej branży. Wskazujemy również niezbędne formalności oraz koszty, z jakimi należy się liczyć.
Własna firma budowlana – jak zacząć?
Otwarcie firmy budowlanej warto poprzedzić przygotowaniem biznesplanu. W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie konkretnie usługi będą świadczone – ogólnobudowlane, budowlano-remontowe, wykończeniowe, a może specjalistyczne?
Istotne jest również, na jakim obszarze terytorialnym będzie prowadzona działalność i do kogo zostanie skierowana oferta – osób prywatnych, instytucji sektora publicznego, deweloperów czy innych przedsiębiorstw. Biznesplan powinien także obejmować analizę konkurencji, plan finansowo-inwestycyjny, strategię marketingową oraz analizę SWOT.
Przed założeniem firmy budowlanej warto również zgromadzić kapitał, który będzie niezbędny nie tylko na początkowe inwestycje, lecz także zabezpieczy płynność finansową przedsiębiorcy, np. w związku z sezonowością branży czy zatorami płatniczymi.
Wymagania na otwarcie firmy budowlanej
Założenie firmy budowlanej nie wymaga posiadania żadnych specjalnych uprawnień, koncesji, licencji czy zezwoleń. Właściciel nie musi również mieć kierunkowego wykształcenia.
Konieczne mogą okazać się jedynie uprawnienia do wykonywania funkcji technicznych, np. w zakresie projektowania, nadzoru inwestorskiego, rzeczoznawstwa budowlanego czy kierowania robotami budowlanymi. Przedsiębiorca nie musi jednak sam nimi dysponować, lecz może zatrudniać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Założenie firmy budowlanej – czynności rejestracyjne
Aby otworzyć działalność budowlaną, konieczne jest zarejestrowanie firmy. Należy w tym celu złożyć wniosek o wpis do CEIDG-1 lub KRS, w zależności od tego, jaką formę prawną prowadzenia działalności zamierza wybrać przedsiębiorca.
Formularz CEIDG-1 wypełniają osoby, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Wniosek o wpis do KRS składa się natomiast w przypadku otwierania spółek prawa handlowego – spółki jawnej, komandytowej, akcyjnej, komandytowo-akcyjnej czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma możliwości otwarcia firmy budowlanej w postaci spółki partnerskiej.
Jak założyć firmę budowlaną jednoosobową?
Przedsiębiorstwa z branży budowlanej najczęściej są prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to najszybsza i najprostsza forma prawna, która nie wymaga wnoszenia kapitału zakładowego ani prowadzenia pełnej księgowości. Przedsiębiorca odpowiada w tym przypadku całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Ma przy tym możliwość zatrudniania pracowników.
W celu otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej należy złożyć wniosek CEIDG-1 do urzędu gminy lub miasta. Można tego dokonać w sposób elektroniczny, wykorzystując profil zaufany lub bezpieczny podpis kwalifikowany. Istnieje również możliwość złożenia wniosku osobiście lub listem poleconym.
We wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 należy wskazać m.in. formę opodatkowania (skala podatkowa, ryczałt, podatek liniowy lub karta podatkowa), miejsce przechowywania ksiąg rachunkowych czy numer rachunku bankowego. Przedsiębiorca ma obowiązek korzystania z konta firmowego, jeżeli jest płatnikiem podatku VAT, ponieważ wymagane jest wskazanie takiego rachunku na tzw. Białej Liście Podatników.
Kody PKD dla działalności budowlanej
Założenie firmy budowlanej wymaga wybrania odpowiednich dla takiej działalności kodów PKD. Podstawowe numery znajdują się w dziale 41 (Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków) oraz 43 (Roboty budowlane specjalistyczne). Najczęściej zastosowanie będą miały następujące kody:
- 41.20.Z: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
- 41.10.Z: realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
- 43.39.Z: wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
- 43.34.Z: malowanie i szklenie
- 43.31.Z: tynkowanie
- 43.33.Z: posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian
- 43.32.Z: zakładanie stolarki budowlanej
Zgłoszenie firmy do VAT i ZUS
Przedsiębiorca ma obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń. Jeśli rejestruje się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (np. kiedy jest jednocześnie zatrudniony na umowie o pracę), wtedy składa wniosek na druku ZUS ZZA. Formularz ZUS ZUA pozwala natomiast zgłosić się jednocześnie do ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczeń społecznych. W przypadku zatrudnienia pracowników, właściciel firmy powinien zarejestrować ich do ZUS w terminie 7 dni od daty nawiązania stosunku pracy.
Rejestracja firmy budowlanej może również obejmować zgłoszenie do VAT na druku VAT-R, który składa się bezpłatnie razem z formularzem CEID-1. Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT – ze względu na osiągane obroty. Będzie jednak musiał obligatoryjnie zostać płatnikiem tego podatku, jeżeli suma jego przychodów w danym roku przekroczy 200 000 złotych.
Otwarcie firmy budowlanej a kasa fiskalna
Jeśli przedsiębiorca prowadzący firmę budowlaną będzie świadczył usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wtedy może zostać zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Obowiązek taki nastąpi w momencie przekroczenia rocznego obrotu w wysokości 20 tysięcy złotych na rzecz takich osób. Można go jednak uniknąć, jeżeli każda sprzedaż będzie dokumentowana na fakturze, a zarazem wszystkie płatności za usługi budowlane dokonywane na konto bankowe.
Założenie firmy budowlanej – koszty
Otwarcie firmy budowlanej wymaga poniesienia sporych kosztów jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności.
Maszyny budowlane, narzędzia i materiały
Konieczne może być zaopatrzenie się m.in. w koparkę, żurawia, dźwig, ładowarkę, szpachle, pędzle, klucze, młoty pneumatyczne, śruby, młotki, wiertarki, drabiny, farby, zaprawy murarskie, betoniarki, wyrzynarki, szlifierki, łomy, podnośniki, maszyny do prac brukarskich i drogowych czy rusztowania. Często niezbędny okazuje się również zakup samochodu dostawczego.
Nie każdy początkujący przedsiębiorca jest w stanie pozwolić sobie na sfinansowanie maszyn budowlanych i samochodu dostawczego za gotówkę. Można je wówczas wziąć w leasing. Leasingobiorca otrzymuje od firmy leasingowej przedmiot na określony czas w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Po zakończeniu umowy może zdecydować się na wykup, dzięki czemu zostanie właścicielem danej rzeczy. Ma także możliwość zrezygnowania z wykupu i rozpoczęcia leasingowania kolejnego, nowego sprzętu budowlanego czy pojazdu.
Opłata za rejestrację i koszty OC
Kosztem związanym z założeniem firmy budowlanej może być również opłata za rejestrację w KRS, jeżeli będzie działać jako jedna ze spółek prawa handlowego. Wpis do rejestru kosztuje 500 złotych lub 250 złotych w przypadku rejestracji online. Konieczne jest również wniesienie opłaty 100 złotych za umieszczenie podmiotu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
W trakcie wykonywania prac budowlanych istnieje spore ryzyko wypadku. Dlatego warto rozważyć wykupienie polisy OC, której koszt wynosi rocznie około 1000 złotych.
Koszty zatrudnienia pracowników
Spore koszty prowadzenia firmy budowlanej wiążą się również z zatrudnianiem pracowników. Mediana zarobków brutto w poszczególnych zawodach – na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak – kształtuje się następująco:
- murarz: 3920 zł
- tynkarz: 4100 zł
- dekarz: 4060 zł
- cieśla: 4510 zł
- betoniarz: 3860 zł
- kafelkarz: 4100 zł
- monter instalacji sanitarnych: 4050 zł
- geodeta: 4030 zł
- pracownik ogólnobudowlany: 3570 zł
- glazurnik: 4100 zł
- malarz: 3750 zł
- architekt: 5480 zł
- operator koparki: 4800 zł
- inżynier budowy: 5260 zł
- inspektor nadzoru budowlanego: 6000 zł
Jak założyć firmę budowlaną z dofinansowaniem?
Wydatki niezbędne w celu otwarcia firmy budowlanej można sfinansować z dotacji unijnej lub bezzwrotnego dofinansowania przyznawanego osobom bezrobotnym z urzędu pracy. Aby ubiegać się o takie wsparcie, należy przygotować biznesplan oraz zapewnić zabezpieczenie przyznanych środków, np. poręczenie, akt notarialny czy blokadę na lokacie. Urzędy pracy przyznają dotacje w kwocie maksymalnie 600% średniego wynagrodzenia (obecnie około 32 000 zł).
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!