„Zapłacimy, jak tylko nam zapłacą” – czyli zatory płatnicze w polskich firmach
Według przedstawionego niedawno raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju zatory płatnicze to problem, który dotyka dużą część polskich przedsiębiorstw i negatywnie wpływa na gospodarkę krajową. Niezapłacone faktury kosztują polskie firmy nawet 100 mld zł rocznie.
Co czwarty przedsiębiorca zna problem niezapłaconych faktur
Zator płatniczy powstaje na skutek nagromadzenia się zadłużeń i przechodzenia ich na kolejnych współpracujących ze sobą przedsiębiorców. Kiedy firma, która wykonała usługę i wystawiła za nią fakturę swojemu klientowi, nie otrzymuje od niego wynagrodzenia, zaczynają się komplikacje. W zależności od wysokości niezapłaconych należności taka firma może mieć kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, wypłacaniem pensji swoim pracownikom, a także utrzymaniem działającego przedsiębiorstwa.
Problem ten w Polsce dotyczy ponad 25% przedsiębiorców, dlatego nie można go bagatelizować. Raport FOR wykazał wiele ciekawych zależności. Z problemem niezapłaconych faktur najbardziej boryka się branża budowlana. Według FOR wynika to z zależności, jaka istnieje pomiędzy zatorami płatniczymi a szarą strefą. Przedsiębiorstwa, które działają w branżach z istotnym udziałem szarej strefy, są ponad czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie tego problemu.
Zatory płatnicze zatrzymują gospodarkę
Zatory płatnicze wpływają również negatywnie na funkcjonowanie polskiej gospodarki. Jak wskazuje FOR, są między innymi odpowiedzialne za niski stopień inwestycji przedsiębiorstw w naszym kraju. Od 10 lat stopa inwestycji w Polsce należy do najniższych spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i wynosi niewiele ponad 10% PKB, podczas gdy średnia w regionie to ponad 16%!
Przeciwdziałanie zatorom płatniczym
Brak możliwości planowania rozwoju firmy i inwestycji to istotny problem w przypadku niezapłaconych faktur. FOR jasno podkreśla, że potrzebne są zmiany w systemie prawnym i odpowiednie podejście władz, które powinny dbać o przyjazne warunki dla innowacyjnych firm szukających rynkowych rozwiązań tego problemu.
Z perspektywy każdego przedsiębiorcy, może on samodzielnie wpłynąć na zmniejszenie problemu i jego konsekwencji poprzez terminowe płacenie swoich zobowiązań i szukanie kontrahentów, którzy cieszą się dobrą opinią w branży. W tym celu warto również sprawdzić firmę w ogólnodostępnych rejestrach lub serwisach udostępniających referencje od dotychczasowych partnerów biznesowych.
Faktoring sposobem na zatory płatnicze
Polscy przedsiębiorcy narażeni na ryzyko zatorów płatniczych coraz częściej sięgają po faktoring. Dzięki temu firma nie musi miesiącami czekać na przelew od swojego kontrahenta. Otrzymuje pieniądze od faktora (banku lub firmy faktoringowej) w krótkim czasie po wystawieniu faktury dla klienta.
Faktoring może ponadto obejmować dodatkowe usługi, takie jak np. monitorowanie płatności przez faktora, windykacja należności czy wsparcie w prowadzeniu rozliczeń. Główną zaletą faktoringu jest utrzymanie płynności finansowej firmy, w efekcie czego ograniczone jest ryzyko bankructwa czy utraty wiarygodności. Uzyskane finansowanie można przeznaczyć na dowolny cel – również na inwestycje.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.