10 pomysłów na mały biznes, który może przynieść duże dochody
Prowadzenie małego biznesu daje sporo satysfakcji, a nierzadko zapewnia również pokaźne zarobki. Jest to rozwiązanie warte uwagi zwłaszcza dla dobrze zorganizowanych osób, które nie boją się ryzyka i cenią sobie poczucie niezależności.
Przedstawiamy pomysły na mały biznes, którego założenie nie wymaga wielu kosztownych inwestycji. Inspiracje dotyczą zarówno firm usługowych, jak i produkcyjnych. Podpowiadamy również, o czym pamiętać przed otwarciem działalności.
Pomysły na własny mały biznes usługowy
Zaczynamy od pomysłów na małą firmę usługową. Wskazujemy, czym cechuje się dana działalność i dlaczego warto ją założyć.
Biuro rachunkowe
W ostatnich latach osobom prowadzącym własny biznes stale przybywa obowiązków związanych z księgowaniem. Dlatego istnieje na rynku spory popyt na usługi rachunkowe. Klientów można obsługiwać zarówno osobiście, jak i zdalnie. Założenie takiej firmy może być dobrym pomysłem na mały biznes w domu.
Windykacja należności
Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem nieopłaconych w terminie faktur. Naraża ich to na utratę płynności finansowej i sporo stresu. Opłacalnym biznesem może więc być założenie firmy zajmującej się egzekwowaniem długów. Warto znaleźć specjalizację i skupić się na obsługiwaniu klientów z określonych branż. Prowadzenie firmy zajmującej się windykacją wymaga wiedzy prawniczej oraz umiejętności negocjowania.
Szkółka sportowa
Powszechnym problemem u dzieci jest dziś nadwaga i wady postawy. Dochodowym biznesem może w związku z tym okazać się założenie szkółki sportowej. Można organizować treningi z różnych dyscyplin, np. piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej czy koszykówki. Jeśli ma być to firma bez dużego wkładu finansowego, warto poprosić dyrektora szkoły o wynajęcie sali gimnastycznej, boiska czy innego obiektu sportowego. Konieczne może być także zatrudnienie przeszkolonych trenerów.
Agroturystyka
Świadczenie usług agroturystycznych to dobry pomysł na swój mały biznes na wsi. Wielu turystów ceni sobie wypoczynek na łonie natury i możliwość kontaktu ze zwierzętami. Oprócz wynajmowania noclegów można zaoferować gościom jazdę konną, wypożyczanie rowerów, możliwość rozpalenia ogniska, przeprowadzenia wideokonferencji czy spróbowania regionalnych potraw.
Wypożyczanie sukien ślubnych
W dniu swojego ślubu każda panna młoda chce wyglądać pięknie. Zakup sukni wiąże się jednak ze sporym kosztem, a jej późniejsza odsprzedaż zwykle okazuje się kłopotliwa i mało opłacalna. Dlatego świetną inspiracją na własny mały biznes jest firma wypożyczająca suknie ślubne. Działalność taką można prowadzić nawet we własnym domu i na miejscu oferować doradztwo oraz usługi krawieckie.
Szkolenia i kursy online
Osoby specjalizujące się w jakiejś dziedzinie mogą założyć firmę świadczącą usługi szkoleń i kursów online. Działalność taką można wykonywać w domu przy pomocy komputera z kamerą oraz programu do zdalnych konferencji. Szkolenia mogą dotyczyć np. nauki języków obcych, umiejętności interpersonalnych czy programowania.
Pomysły na swój mały biznes produkcyjny
Prowadzenie firmy produkcyjnej nie musi wiązać się z wykonywaniem prac na wielkiej hali. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na mały biznes, który można wykonywać nawet we własnym mieszkaniu.
Produkcja zabawek
Wysokiej jakości zabawki to produkty, na które istnieje spore zapotrzebowanie wśród rodziców. Opłacalną niszą mogą okazać się ekologiczne zabawki edukacyjne, wykonane z drewna, wełny czy kartonu. Mogą być to np. klocki, figurki, sortery, samochody, zabawkowe narzędzia warsztatowe i kuchenne czy zabawki sensoryczne.
Tworzenie gier planszowych
Jest to ciekawy pomysł zwłaszcza na mały biznes dla młodych przedsiębiorców, którzy są pasjonatami tradycyjnych gier planszowych. W ostatnich latach przeżywają one swój renesans i sporo osób jest zainteresowanych ich zakupem. Warto postawić na gry nawiązujące tematycznie do popularnych filmów, książek czy gier komputerowych.
Wykonywanie zaproszeń okolicznościowych
Zaproszenie na ślub, komunię czy imprezę jubileuszową może być ładną pamiątką na wiele lat. Interesującym pomysłem na biznes będzie firma produkująca własnoręcznie projektowane i wykonywane zaproszenia. Przydatną inwestycją mogą okazać się urządzenia do wykonywania ozdób, np. wycięć laserowych, tłoczeń, złoceń czy koronek.
Lokalna piekarnia
Istnieje obecnie moda na zdrowe żywienie, dlatego warto rozważyć możliwość założenia piekarni wytwarzającej pieczywo bez konserwantów, spulchniaczy i innych sztucznych składników. Sporo klientów poszukuje zwłaszcza chlebów pełnoziarnistych na zakwasie oraz bezglutenowych.
Jak zarejestrować małą firmę?
Aby wcielić w życie pomysł na mały biznes, niezbędna jest rejestracja firmy. Najczęściej przedsiębiorstwa prowadzone na niedużą skalę są zakładane w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to najprostszy rodzaj firmy, którą można zarejestrować bez wychodzenia z domu. Wystarczy złożyć przez internet uzupełniony wniosek w CEIDG, aby móc już tego samego dnia rozpocząć prowadzenie biznesu.
Należy również pamiętać, aby w terminie 7 dni od założenia firmy zgłosić siebie oraz pracowników do ubezpieczeń w ZUS. Razem z wnioskiem o wpis do CEIDG można wysłać zgłoszenie do podatku VAT.
O czym pamiętać, zakładając mały biznes?
Przed założeniem własnej firmy warto zastanowić się, jakie będzie ona miała szanse na odniesienie sukcesu. Pomocny okaże się biznesplan, który powinien zostać oparty na rzetelnie przeprowadzonej analizie rynku. Należy zastanowić się, co wyróżni nową firmę od konkurencji, jak najskuteczniej pozyskać klientów, jakie zaoferować ceny, a także w jaki sposób sfinansować początkowe inwestycje oraz pokrywać stałe koszty prowadzenia działalności.
Sporym obciążeniem mogą okazać się składki na ubezpieczenia społeczne. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z ulg dla nowych firm – np. ulgi na start czy preferencyjnego ZUS-u – a także założenia działalności nierejestrowanej.
Prowadzenie firmy w początkowym okresie zwykle okazuje się mocno stresujące i czasochłonne. Nowemu przedsiębiorcy trudno jest oddzielić biznes od życia prywatnego. Opłaca się więc delegować niektóre zadania, a zwłaszcza zlecić prowadzenie księgowości biurowi rachunkowemu. Pozwoli to uniknąć ryzyka popełnienia błędów, które mogłyby okazać się kosztowne w skutkach.
Jak sfinansować pomysł na małą firmę?
Nawet otwarcie małego biznesu wymaga poniesienia początkowych kosztów inwestycyjnych, np. na zakup samochodu, maszyn, komputerów czy oprogramowania. Nie każdy młody przedsiębiorca dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki, a zamrażanie środków naraża na utratę płynności finansowej. Dlatego warto skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania.
Korzystnym rozwiązaniem może okazać się bezzwrotna dotacja z urzędu pracy, PARP czy funduszy unijnych. Warto sfinansować również inwestycje leasingiem, który jest łatwo dostępny nawet dla nowych firm bez długiej historii kredytowej. Przedmiot w leasingu można otrzymać bez czasochłonnych formalności i wysokiego wkładu własnego. Po zapłaceniu ostatniej raty przedsiębiorca ma prawo wykupić daną rzecz na własność poniżej ceny rynkowej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.