Pomysły na biznes w domu, czyli własna firma w czterech ścianach
Istnieje wiele rodzajów działalności, które można wykonywać w zaciszu własnego mieszkania. Przedstawiamy wybrane pomysły na biznes w domu oraz podpowiadamy, jak zarejestrować firmę. Wskazujemy również plusy i minusy takiego sposobu prowadzenia działalności.
10 pomysłów na własny biznes w domu
Prezentujemy 10 pomysłów na firmę, którą można prowadzić bez wychodzenia z domu.
Sklep internetowy
Współczesny klient chce ograniczyć do minimum czas poświęcany na zakupy. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się dziś sklepy internetowe. Można za ich pośrednictwem sprzedawać różne produkty, np. ubrania, zdrową żywność, kubki, sprzęt elektroniczny, pamiątki, kosmetyki czy środki czystości.
Do prowadzenia sklepu online niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Można zlecić jego stworzenie programiście, wykupić dostęp na platformie SaaS lub skorzystać z bezpłatnego systemu CMS na licencji open-source. Prowadzenie sklepu internetowego nie wymaga posiadania własnego magazynu. Wystarczy skorzystać z opcji dropshippingu, a wtedy magazynowaniem, przygotowywaniem paczek oraz ich wysyłką zajmuje się hurtownia.
Freelancing, czyli usługi prowadzone w internecie
Inny pomysł na biznes w domu to zdalne usługi wykonywane z użyciem komputera. Freelancerem może być m.in. copywriter, programista, grafik komputerowy, tłumacz, księgowy, projektant stron www, montażysta filmów, specjalista od pozycjonowania czy osoba zajmująca się marketingiem w mediach społecznościowych. Chcąc prowadzić taki biznes w domu, warto przygotować wygodne stanowisko pracy – zalecany będzie zwłaszcza zakup biurka, ergonomicznego fotela i zewnętrznego monitora do laptopa.
Produkcja hand-made
Własny biznes w czterech ścianach to również warta uwagi propozycja dla osób zajmujących się rękodziełem. Mogą oni w domowym zaciszu wykonywać takie produkty jak np. biżuteria, odzież, makramy, własnoręczne zaproszenia i kartki okolicznościowe, zabawki dla dzieci, naczynia ceramiczne, świeczki czy kosze prezentowe. Można je sprzedawać za pośrednictwem własnego sklepu internetowego, serwisów społecznościowych czy internetowych platform transakcyjnych.
Kursy i szkolenia internetowe
W trybie online warto także prowadzić kursy językowe i zawodowe, szkolenia biznesowe, kursy pierwszej pomocy czy szkolenia BHP. Aby wykonywać w domu taką działalność, niezbędne jest posiadanie komputera z kamerą internetową, a także oprogramowania do prowadzenia wideokonferencji.
Korepetycje dla uczniów i studentów
Ciekawym pomysłem na własny biznes w domu jest również udzielanie korepetycji – stacjonarnie lub zdalnie. Jeżeli czujesz się mocny w jakiejś dziedzinie i masz dar przekazywania wiedzy, to może warto spróbować?
Działalność gastronomiczna
Bez wychodzenia z domu mogą również prowadzić działalność osoby zajmujące się produkcją własnych wyrobów spożywczych i ich sprzedażą, np. w formie cateringu. Możliwości jest wiele – można przygotowywać m.in. konfitury, wędliny, sery, pierogi, naleśniki, chleby, torty i inne słodkie wypieki. Aby założyć taką firmę w domu, należy spełnić wymogi sanepidu. Podstawowym zakupem będzie w tym przypadku wysokiej klasy sprzęt kuchenny.
Konsultant ślubny
Planowanie ślubu to dla większości narzeczonych mocno stresujące i czasochłonne zadanie. Dlatego wielu z nich jest gotowych zlecić je konsultantowi ślubnemu, który przejmie na siebie organizację wesela. Wyszuka salę i zaprojektuje wystrój, zamówi tort, zaproponuje motyw przewodni, a także pomoże w wyborze makijażystki, fotografa, szkoły tańca czy didżeja. Działalność taką można prowadzić zdalnie, udzielając konsultacji online.
Wynajmowanie pokoi turystom
Osoby mieszkające w turystycznej miejscowości mogą założyć działalność polegającą na wynajmowaniu turystom miejsc noclegowych w swoim domu. Prowadzenie tego rodzaju firmy wiąże się z takimi obowiązkami jak m.in. umawianie pobytu, przyjmowanie gości i utrzymywanie czystości w pokojach. Przedsiębiorca musi się liczyć z zakupem podstawowego sprzętu dla turystów, np. lodówki, żelazka, telewizora czy kuchenki mikrofalowej.
Usługi fryzjerskie dla psów
Miłośnicy psów są w stanie wydać sporo pieniędzy, aby ich pupil schludnie się prezentował. W zakresie świadczonych usług może znajdować się czesanie, strzyżenie i modelowanie sierści, kąpiel, masaże czy różnego typu zabiegi odżywcze. Decydując się na tego typu biznes w domu, niezbędny będzie zakup m.in. środków do pielęgnacji, stołów, wanienek, nożyczek czy golarek.
Naprawa komputerów i urządzeń elektronicznych
Bez wychodzenia z domu można także świadczyć usługę naprawy komputera oraz różnego typu sprzętu elektronicznego, takiego jak np. telewizory, telefony, głośniki, radioodbiorniki czy aparaty.
Biznes w domu – zalety i wady takiego rozwiązania
Z prowadzeniem firmy w domu wiąże się wiele plusów, ale i minusów. Po stronie zalet można zapisać przede wszystkim niskie koszty. Przedsiębiorca nie musi płacić za wynajem lokalu czy pomieszczenia magazynowego. Oszczędza także pieniądze i swój czas w związku z brakiem konieczności dojeżdżania do miejsca wykonywania działalności.
Prowadzenie firmy w domu pozwala również spędzać więcej czasu z rodziną. Rozwiązanie to wiąże się także ze sporą elastycznością w zakresie godzin i stylu pracy czy sposobu ubierania się.
Do minusów prowadzenia firmy w domu można zaliczyć m.in.:
- trudność z oddzieleniem życia zawodowego oraz prywatnego,
- ograniczone możliwości nawiązywania kontaktów z ludźmi – mniej możliwości wymiany doświadczeń, rozwijania umiejętności interpersonalnych czy nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Praca w samotności bywa uciążliwa zwłaszcza dla ekstrawertyków,
- konieczność zapłaty wyższego podatku od nieruchomości,
- utrudnione spotkania biznesowe – dom rzadko jest miejscem odpowiednim do przyjmowania poważnych kontrahentów,
- trudność z zachowaniem higieny psychicznej – przedsiębiorca rzadko zmienia miejsce przebywania, często w tym samym pomieszczeniu pracuje i odpoczywa.
Mam pomysł na biznes w domu – jak zarejestrować firmę?
Jeśli chcesz założyć firmę w domu, najprawdopodobniej będziesz ją prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Można dokonać rejestracji bez wychodzenia z domu, składając wniosek o wpis do CEIDG, a następnie podpisując go za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Do elektronicznego formularza należy wpisać dane rejestrowe, takie jak m.in. nazwa firmy, miejsce prowadzenia działalności i przechowywania ksiąg rachunkowych, numery firmowych rachunków bankowych czy kody PKD. We wniosku można wskazać formę opłacanie podatku PIT, a także dołączyć zgłoszenie rejestracyjne do VAT. W terminie 7 dni należy również dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS. Warto ponadto upewnić się, czy planowana działalność nie wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń, koncesji czy licencji.
Ulga na start – na czym polega i kto może z niej skorzystać?
Przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej można skorzystać ze zwolnienia z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Nowy przedsiębiorca musi jednak opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Po upływie tego okresu istnieje możliwość opłacania przez 24 miesiące preferencyjnego ZUS-u. Z ulgi tej mogą skorzystać przedsiębiorcy spełniający określone warunki, np. niewykonujący działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
Działalność nierejestrowana
Osoby fizyczne mają także możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Przedsiębiorca nie musi wtedy rejestrować firmy w CEIDG, urzędzie skarbowym ani rejestrze GUS. Nie płaci również składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne, a uzyskane dochody rozlicza w zeznaniu rocznym. Ma obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży oraz wystawiania rachunków lub faktur na żądanie klienta. Podstawowym warunkiem wykonywania działalności nierejestrowanej jest uzyskiwanie w jej ramach przychodów w wysokości nieprzekraczającej w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.