10 pomysłów na biznes na wsi oraz porady jak sfinansować taką działalność
Własna firma prowadzona na wsi to rozwiązanie warte rozważenia z wielu powodów. Przedsiębiorca może dzięki temu uniknąć dużej konkurencji, ograniczyć koszty mediów i wynajmu lokalu, a także wykorzystać lokalne walory przyrodnicze, kulturowe czy historyczne. Otwierając biznes na wsi, można łatwo nawiązywać bezpośrednie relacje z lokalnymi mieszkańcami i budować ich wieloletnie zaufanie.
Jaki biznes na wsi może się opłacać?
Przedstawiamy 10 pomysłów na biznes na wsi, w które warto zainwestować. Wśród propozycji znajduje się zarówno działalność produkcyjna, handlowa, jak i usługowa.
Wytwarzanie produktów ekologicznych
Mieszkając na wsi, warto otworzyć firmę zajmującą się produkcją naturalnych wyrobów. Szanse na powodzenie takiego biznesu są spore, mając na uwagę obecną modę na zdrowe odżywianie i ekologiczny styl życia. Wytwarzać można m.in. warzywa, owoce, przetwory, miód, kurze jaja, wędliny, pieczywo, sery czy kosmetyki. Istnieje wiele możliwości sprzedaży takich produktów – np. na bazarach, targach śniadaniowych czy za pośrednictwem lokalnych grup zakupowych. Nabyciem takich produktów będą również zainteresowane sklepy ekologiczne.
Firma budowlano-remontowa
Mieszkańcy miast chętnie przenoszą się dziś na wieś, poszukując wytchnienia i kontaktu z naturą. Istnieje więc spore zapotrzebowanie na usługi budowlane i remontowe. Trudno jest obecnie o uczciwych, rzetelnych i terminowych fachowców, dlatego można łatwo wyróżnić się wśród konkurencji. Główną inwestycją w tym przypadku będzie zaopatrzenie firmy w odpowiedni sprzęt budowlany.
Czyszczenie dachów i elewacji domów
Warto również świadczyć na wsi usługi czyszczenia dachów i elewacji domów z nalotów kominowych, sadzy czy innych zanieczyszczeń. Będzie to wymagało przeszkolenia pracowników w zakresie prac na wysokościach, a także zakupu odpowiedniego sprzętu oraz detergentów.
Rękodzieło
Kolejny pomysł na biznes na wsi prowadzony w domu to produkcja hand-made. Można wytwarzać i sprzedawać różne artykuły, np. ceramikę, własnoręcznie robione zabawki, zaproszenia okolicznościowe, biżuterię czy ubrania. Ich sprzedaż może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i w sieci, np. w sklepie internetowym, za pośrednictwem portali aukcyjnych czy serwisów ogłoszeniowych.
Agroturystyka
W miejscowościach o wyjątkowych walorach turystycznych warto postawić na agroturystykę. Wynajmowanie miejsc noclegowych może przynieść całkiem pokaźne dochody, a nie wymaga dużych nakładów pracy ani angażowania sporego kapitału. Wielu mieszkańców miast przyciąga na wieś błoga cisza, bliskość natury, czyste powietrze oraz możliwość nawiązywania kontaktu ze zwierzętami.
Hodowla koni
Na terenach wiejskich świetnie sprawdza się biznes polegający na organizacji turystycznych wycieczek konnych oraz kuligów. Można również świadczyć usługę nauki jazdy konnej pod okiem instruktora oraz prowadzić rehabilitację w formie hipoterapii. Posiadacze tych zwierząt mają ponadto okazję zarabiać na sprzedaży obornika, którym zapewne będzie zainteresowanych wielu rolników. Hodowla koni wymaga inwestycji, m.in. w odpowiednio duże pastwisko, stajnię, produkty do pielęgnacji, siodła, uzdy i wędzidła, a także magazyn na słomę i pasze.
Wyciąg narciarski
Wioski położone w górach mają spory potencjał w zakresie turystyki narciarskiej. Warto rozważyć wynajęcie terenu z zamiarem otwarcia stoku z wyciągiem. Miejsce to powinno znajdować się w lokalizacji z dobrze przygotowaną drogą dojazdową, co umożliwi bezproblemowy dojazd podczas obfitych opadów śniegu. Do podstawowych inwestycji należeć będą armatki naśnieżające, ratrak do ubijania stoku oraz jego oświetlenie. Warto zapewnić również turystom miejsca parkingowe, wypożyczalnię i serwis sprzętu narciarskiego, a także możliwość jazdy z instruktorem.
Działalność internetowa
Za pośrednictwem internetu, nie wychodząc z domu, można dziś świadczyć różnego typu usługi, np. programistyczne, marketingowe, tłumaczeniowe, księgowe, graficzne, szkoleniowe czy doradcze. Istnieje także możliwość prowadzenia w sieci działalności handlowej, co wymaga założenia sklepu internetowego. Otwarcie na wsi firmy działającej online pozwala znacząco ograniczyć koszty życia, które w miastach są znacznie wyższe. Do podstawowych inwestycji będzie w tym przypadku należeć zakup komputera i oprogramowania, drukarki, wygodnego fotela, biurka oraz oświetlenia.
Dom weselny
Sale weselne znajdujące się w miastach zazwyczaj mają zajęte terminy na kilka lat do przodu. Dlatego sporo przyszłych nowożeńców jest skłonnych zorganizować imprezę w miejscowościach wiejskich, nawet jeśli są oddalone kilkadziesiąt kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Może ich do tego dodatkowo skłonić zieleń w otoczeniu sali czy piękne widoki górskie. Dom weselny na wsi to interesująca propozycja także ze względu na niewielką konkurencję. W takim miejscu można organizować nie tylko wesela, lecz także inne przyjęcia okolicznościowe, np. komunie, chrzty czy jubileusze.
Centrum ogrodnicze
Większość mieszkańców wsi uprawia rolę lub prowadzi przydomowy ogródek. Warto wziąć to pod uwagę, rozważając, jaki biznes na wsi może się sprawdzić. W centrum ogrodniczym można sprzedawać różnego rodzaju sadzonki, nasiona, narzędzia, kosiarki, sprzęt nawadniający, ziemię ogrodową, konewki czy elementy wystroju ogrodu. Działalność taką dobrze będzie również połączyć z produkcją altan, huśtawek, pergoli czy mebli ogrodowych.
Masz pomysł na biznes na wsi? Dowiedz się, jak sfinansować inwestycję
Bariery finansowe mogą zniechęcać do tego, aby wcielić w życie pomysł na własny biznes na wsi. Produkcja czy świadczenie usług nieraz wymagają poniesienia sporych wydatków, na co nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście można skorzystać z różnych form wsparcia finansowego, np. dotacji czy leasingu.
Dofinansowanie działalności prowadzonej na wsi
Prostym sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego na otwarcie firmy jest skorzystanie z jednorazowej dotacji z Funduszu Pracy. Dofinansowanie ma w tym przypadku charakter bezzwrotny – pod warunkiem, że firma będzie nieprzerwanie działać na rynku przez 12 miesięcy. Wymagane jest zabezpieczenie środków na wypadek niewywiązania się z umowy, np. w formie poręczenia czy blokady na lokacie. Tego typu dofinansowanie na otwarcie działalności mogą otrzymać jedynie osoby zarejestrowane jako bezrobotne w urzędzie pracy.
Mieszkańcy wsi mają także możliwość ubiegania się o tzw. „premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, której wysokość może obecnie wynieść do 300 tysięcy złotych. Jest to wsparcie udzielane ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wysokość dofinansowania zostanie uzależniona od liczby stworzonych miejsc pracy. Jest to wsparcie kierowane do rolników ubezpieczonych w KRUS. 70% kwoty dotacji powinno być przeznaczone na sfinansowanie środków trwałych.
Osoby mieszkające na obszarach wiejskich, lecz niebędące rolnikami, mają szansę otrzymania dofinansowania do 100 tysięcy złotych w ramach wsparcia udzielanego przez Lokalne Grupy Działania. Można sfinansować m.in. maszyny, wyposażenie, oprogramowanie, usługi budowlane czy dzierżawę nieruchomości.
Leasing sprzętu i pojazdów rolniczych
W przypadku realizacji swojego pomysłu na biznes na wsi warto rozważyć również finansowanie za pomocą leasingu. Przedsiębiorcom prowadzących firmę na wsi oferowany jest m.in. leasing sprzętu rolniczego – traktorów, ciągników, ładowaczy, maszyn sortujących owoce i warzywa, przyczep, kombajnów, sadzarek i wielu innych maszyn rolniczych – zarówno nowych, jak i używanych. Otrzymanie sprzętu w leasingu jest znacznie szybsze oraz łatwiejsze niż uzyskanie kredytu – umowa może zostać zawarta nawet przy zerowym wkładzie własnym.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.