Sezonowość sprzedaży a leasing. Czy firmy z sezonowych branż mogą korzystać z leasingu?
Sezonowość sprzedaży znacząco utrudnia przedsiębiorcom regulowanie swoich zobowiązań z aktualnych przychodów. Z tego powodu mogą mieć oni problemy z terminowym opłacaniem rat leasingowych w trybie miesięcznym.
W artykule wyjaśniamy, na czym polega sezonowość sprzedaży i produkcji, a także z jakich czynników wynika. Wskazujemy również branże, w których najczęściej występuje to zjawisko oraz wyjaśniamy jego wpływ na leasing. Dowiedz się, czy przedsiębiorcy z branż sezonowych mogą korzystać z tego źródła finansowania.
Czym jest sezonowość produkcji i sprzedaży?
Sezonowość polega na osiąganiu przez firmę nieregularnych dochodów – są one wysokie tylko w pewnych okresach w trakcie roku. W niektórych miesiącach przedsiębiorstwo realizuje wiele zleceń, zwiększa produkcję i sprzedaż, natomiast w innych zmaga się z zastojem i spadkiem przychodów.
Czynniki sezonowości
Sezonowość przedsiębiorstwa może być spowodowana przez czynniki naturalne lub społeczne. Do przyczyn naturalnych zaliczają się m.in. niekorzystna temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, natężenie światła czy opady. Czynniki społeczne to natomiast zmiany wynikające ze zwyczajów, kultury, trendów, przepisów prawnych, uwarunkowań politycznych, ekonomicznych itp.
Sezonowość produkcji może być również wywołana zakłóceniami w dostawie surowców. W okresach przestojów firma nie jest w stanie w pełni wykorzystywać posiadanych środków trwałych, co naraża ją na straty finansowe.
Branże o sezonowym charakterze
Każda branża w pewnym stopniu jest narażona na zjawisko sezonowości. Można jednak wyróżnić sektory gospodarki, których najbardziej dotyczą okresowe wahania w produkcji i sprzedaży.
Sezonowość w budownictwie
Budownictwo silnie podlega oddziaływaniu sezonowości, zwłaszcza na skutek czynników atmosferycznych. W okresie zimowym liczba realizowanych zleceń znacząco spada, a największa jest w miesiącach letnich. Wynika to m.in. z negatywnego wpływu temperatury, wilgoci oraz opadów na procesy technologiczne.
Sezonowość w rolnictwie
Branża rolnicza jest w największym stopniu narażona na sezonowość. W naszej strefie klimatycznej rolnicy mogą pracować na roli od kwietnia do listopada, przy czym okres żniw przypada jedynie na 3 miesiące – czerwiec, lipiec i sierpień. Przez sporą część roku trzeba więc być gotowym na przestój w prowadzonej działalności.
Sezonowość w turystyce i gastronomii
Sezonowość sprzedaży dotyczy również branż turystycznej i gastronomicznej. W zależności od pory roku i walorów turystycznych danej miejscowości, występuje podział na sezon wysoki oraz niski. Duży popyt na usługi turystyczno-gastronomiczne pojawia się zwłaszcza w okresie wakacji, ferii zimowych, świąt oraz innych dni wolnych od pracy.
Sezonowość w handlu
Wahania sezonowe wynikają najczęściej ze zmian pogodowych, które kształtują popyt np. na obuwie, odzież, opał, kosmetyki, sprzęt sportowy i wiele innych produktów. Sprzedaż znacząco wzrasta przed świętami oraz w trakcie sezonowych wyprzedaży (np. Black Friday). Popyt na niektóre produkty zmienia się również w okresach urlopowym i szkolnym.
Jak radzić sobie ze zjawiskiem sezonowości?
Przedsiębiorcy mogą na różne sposoby przeciwdziałać negatywnym skutkom sezonowości. Pomocne może być zwłaszcza:
- wdrożenie strategii zmiennych cen w różnych okresach roku,
- rozszerzenie oferty o dodatkowe produkty i usługi, które zapewnią stabilność finansową,
- zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie dłuższych przestojów,
- poszukiwanie nowych rynków zbytu,
- zaangażowanie się w takie segmenty danego rynku, które cechują się mniejszą sezonowością,
- spersonalizowanie produktów i usług.
Leasing dla przedsiębiorców z sezonowych branż
Pomimo osiągania nieregularnych przychodów, firmy z sezonowych branż mogą korzystać z leasingu. Jest on łatwo dostępny zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują na rynku od co najmniej kilku lat i zachowały przez ten czas płynność finansową. Nowe firmy mogą natomiast otrzymać przedmiot w leasingu, jeśli wpłacą odpowiednio wysoką opłatę wstępną lub zdecydują się na dodatkowe zabezpieczenie umowy, np. poręczenie, blokadę na lokacie czy gwarancję odkupu.
Przedmiotem leasingu mogą być dowolne (nowe i używane) środki trwałe dla przedsiębiorstw z sektorów o dużej sezonowości, w tym maszyny rolnicze, sprzęt IT, linie produkcyjne, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe czy sprzęt budowlany.
Sezonowy harmonogram spłaty
Firmy leasingowe wymagają najczęściej comiesięcznego opłacania rat. Przedsiębiorcy z branż o dużych wahaniach w produkcji i sprzedaży mogą jednak korzystać z sezonowego harmonogramu spłaty. Pozwala im to regulować raty w innym trybie, np. co 3 miesiące, 6 miesięcy czy raz na 12 miesięcy. Mogą również dostosować wysokość spłaty w taki sposób, aby była ona niższa w okresach zastojów, a wyższa w bardziej dochodowych częściach roku.
Leasingodawcy czasami wymagają chociaż niewielkiej wpłaty każdego miesiąca. Mogą także nie wyrazić zgody, aby leasingobiorca był zwolniony z opłacania rat w pierwszych miesiącach po zawarciu umowy.
Sezonowy harmonogram spłaty jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ ułatwia przedsiębiorcy zachowanie płynności finansowej w okresach przestojów w działalności i niższych przychodów. Nie musi on obawiać się negatywnych konsekwencji zaległości w opłacaniu rat, w tym odebrania przedmiotu, kar umownych, odsetek, opłat manipulacyjnych czy windykacji długu.
Dlaczego korzystanie z leasingu opłaca się w sezonowej działalności?
Dzięki leasingowi przedsiębiorca z sezonowej branży zyskuje wiele korzyści. Unika zamrażania kapitału, który może przeznaczyć np. na sfinansowanie innych inwestycji lub zabezpieczenie płynności finansowej. Leasing jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt oraz nie wymaga wysokiego czynszu inicjalnego. Uproszczone procedury weryfikacyjne pozwalają uniknąć czasochłonnych formalności i otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku.
Po zakończeniu umowy leasingobiorca może przejąć przedmiot na własność – jeśli zdecyduje się na korzystny wykup. Pozwoli mu to nadal korzystać ze sprawdzonego w firmie środka trwałego i uniknąć przestoju w działalności. Leasing operacyjny umożliwia także zwrócenie przedmiotu firmie leasingowej, aby np. wymienić go na nowszy model w ramach kolejnej umowy. Leasing w żadnym stopniu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.