Jak założyć firmę transportową? Praktyczne informacje
Założenie firmy transportowej może okazać się opłacalnym biznesem. Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w branży tej działa około 34 000 polskich przedsiębiorstw. Osiągane przez nie przychody regularnie rosną – z końcem 2018 roku wyniosły 250 miliardów złotych.
Podpowiadamy, jak założyć firmę transportową oraz jakie należy spełnić w tym celu wymagania. Wskazujemy również podstawowe koszty i możliwości rozwoju w tej branży.
Własna firma transportowa – jak zacząć?
Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z koniecznością sprostania sporej konkurencji. Dlatego warto przed jej zarejestrowaniem przygotować biznesplan. Należy zadać sobie pytanie, czym nowo powstała firma wyróżni się na rynku, jakie są jej mocne i słabe strony oraz w jaki sposób będzie przeciwdziałać ewentualnym barierom i zagrożeniom. Zasadne jest również poznanie średnich cen usług transportowych na rynku. Dobry biznesplan obejmuje także sporządzenie planu finansowego, inwestycyjnego oraz marketingowego.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby założyć działalność transportową?
Przed zarejestrowaniem działalności należy zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi jej prowadzenia. Przedsiębiorca nie potrzebuje żadnych licencji ani zezwoleń, jeżeli zamierza przewozić towary pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
W przypadku wykorzystywania samochodów o większej masie, konieczne będzie spełnienie szeregu wymagań, a także uzyskanie zezwoleń i licencji. Można je zdobyć przy określonych warunkach:
- posiadanie certyfikatu przewoźnika drogowego – wiąże się to z koniecznością zdania egzaminu w Instytucie Transportu Samochodowego lub udokumentowania wykształcenia na kierunku studiów związanym z transportem. Wniosek o wydanie zezwolenia przedsiębiorca składa we właściwym ze względu na siedzibę firmy starostwie powiatowym,
- posiadanie stałej i rzeczywistej siedziby prowadzenia działalności,
- wykazanie sytuacji finansowej gwarantującej płynne prowadzenie działalności – w tym celu należy przedstawić roczne sprawozdanie finansowe, gwarancję bankową lub ubezpieczenie, np. polisę od odpowiedzialności zawodowej,
- dobra reputacja – właściciel firmy transportowej nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa karnoskarbowe. Konieczne jest okazanie zaświadczenia o niekaralności.
Przedsiębiorca powinien również dysponować odpowiednią do prowadzenia własnej działalności transportowej bazą eksploatacyjną – wyposażoną w niezbędne urządzenia i sprzęt techniczny. Jako taką bazę można potraktować miejsce umożliwiające rozładunek, załadunek, postój, naprawę lub konserwację pojazdów.
Jeżeli firma transportowa będzie realizować przewozy międzynarodowe, wtedy oprócz licencji potwierdzającej kompetencje zawodowe potrzebuje uzyskać licencję wspólnotową. Wniosek o jej otrzymanie składa się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Należy do wniosku dołączyć druk WPC, zawierający wykaz samochodów używanych w działalności. Nie trzeba być ich prawnym właścicielem – można również używać ich np. w ramach umowy użyczenia, najmu czy leasingu.
Firma transportowa – jak założyć działalność?
Pierwszym krokiem w celu założenia firmy transportowej jest jej rejestracja w odpowiednich urzędach. Sposób dokonania zgłoszenia będzie zależeć od tego, na jaką formę prowadzenia działalności zdecyduje się przedsiębiorca.
Formy prawne prowadzenia działalności transportowej
Firma transportowa może być prowadzona w dowolnej formie – jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, handlowych spółek osobowych (jawnej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) oraz spółek kapitałowych (akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością).
Najprostszą formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność. Do jej zalet można zaliczyć brak konieczności dysponowania kapitałem założycielskim, szybką rejestrację w CEIDG oraz zwolnienie z obowiązku pełnej księgowości. Główna wada wiąże się natomiast z koniecznością odpowiadania za zobowiązania firmy całym swoim prywatnym majątkiem.
W przypadku spółki cywilnej konieczne jest zarejestrowanie się wszystkich wspólników w CEIDG, a następnie podpisanie umowy spółki. Mogą ją założyć osoby fizyczne lub prawne. Wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania firmy.
Handlowe spółki osobowe oraz kapitałowe podlegają rejestracji w KRS i są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. W przypadku spółki z o.o. minimalny kapitał założycielski wynosi 5000 złotych, a spółki kapitałowej – 10000 złotych. Wspólnicy spółek kapitałowych nie odpowiadają za zobowiązania firmy swoim prywatnym majątkiem.
Kody PKD
Na etapie rejestracji firmy należy wskazać kody PKD. W przypadku działalności transportowej głównym kodem jest 49.41.Z, odnoszący się do transportu drogowego towarów.
Założenie firmy transportowej – koszty
Koszty założenia oraz prowadzenia firmy transportowej będą zależeć od różnych czynników, np. formy prawnej działalności. W celu uzyskania wpisu do KRS należy wnieść opłatę 500 złotych, a umieszczenie firmy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym kosztuje 100 złotych. Z wydatkiem wiąże się również uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego – za wydanie zezwolenia trzeba ponieść opłatę 1000 złotych.
Stałe koszty będą wiązać się następnie z wykupieniem ubezpieczenia pojazdów oraz obowiązkowej polisy OCP przewoźnika. Ze sporymi wydatkami firma transportowa musi się również liczyć, chcąc zatrudnić zawodowych kierowców do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Zarobki takich osób sięgają kwoty 10 000 złotych brutto.
Największe koszty otwarcia firmy transportowej dotyczą zakupu pojazdów, a także ich eksploatacji i serwisowania. Początkujący przedsiębiorca rzadko dysponuje wystarczającą gotówką, aby od ręki sfinansować samochody dostawcze, a tym bardziej ciężarowe. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest wtedy kredyt lub leasing – pozwala to uniknąć zamrażania środków, które można przeznaczyć na inwestycje. Warto mieć na uwadze, że większość firm leasingowych udziela finansowania przedsiębiorcom z co najmniej 6-miesięcznym stażem na rynku.
Własna firma transportowa. Czy warto?
Prowadzenie firmy transportowej nie jest łatwe i wiąże się ze sporym ryzykiem utraty płynności finansowej, m.in. z uwagi na częsty w tej branży problem zatorów płatniczych. Sporym problemem może być również znalezienie kierowców z odpowiednimi uprawnieniami, a także kontrahentów na silnie konkurencyjnym rynku.
Jeżeli firmie uda się jednak osiągnąć silną pozycję w branży, wtedy może liczyć na spore dochody. W początkowym etapie prowadzenia działalności transportowej warto podjąć współpracę z firmami spedycyjnymi. Ważne jest również nawiązywanie nowych kontaktów zawodowych, m.in. uczestnicząc w targach, firmowych eventach czy konferencjach branżowych.
Aby sukcesywnie rozwijać przedsiębiorstwo transportowe, warto inwestować zarówno w nowoczesne samochody, sprzęt i urządzenia techniczne do bazy eksploatacyjnej, jak i nowe technologie cyfrowe, np. w zakresie automatyzacji procesów logistycznych czy administracji. Można sfinansować inwestycje zarówno leasingiem, jak i korzystając z dotacji, przyznawanych m.in. w ramach Programów Regionalnych.
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!