Jak założyć firmę fotowoltaiczną i odnieść sukces w branży?
Branża fotowoltaiczna to najszybciej rozwijający się w Polsce sektor odnawialnych źródeł energii (OZE). Montaż paneli słonecznych cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, przedsiębiorców, jak i instytucji publicznych. Wynika to zwłaszcza z możliwych do uzyskania oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, a także chęci dbania o środowisko.
W związku z rosnącą popularnością paneli słonecznych, wzrasta również częstotliwość zapytań: jak założyć firmę fotowoltaiczną? Działalność może polegać na projektowaniu, sprzedaży oraz montażu fotowoltaiki. Podpowiadamy, jak zacząć i odnieść sukces w tej przyszłościowej branży.
Fotowoltaika – jak zacząć biznes?
Przed założeniem firmy fotowoltaicznej warto napisać biznesplan. Jest to dokument zawierający analizę planowanego przedsięwzięcia. Podczas jego tworzenia należy zastanowić się m.in., w jakim zakresie będzie prowadzona działalność i na jakim obszarze terytorialnym. Ważne jest określenie własnych mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, a także przeprowadzenie analizy konkurencji, np. pod kątem cen czy strategii marketingowej.
Dobrze będzie wykonać analizę finansową biznesu oraz wybrać dostawców paneli słonecznych i urządzeń do instalacji. Założenie firmy fotowoltaicznej powinno być poprzedzone zgromadzeniem odpowiednio wysokiego kapitału, który pozwoli pokryć niezbędne inwestycje oraz ułatwi zachowanie płynności finansowej w początkowym okresie prowadzenia biznesu.
Jak założyć firmę montującą panele fotowoltaiczne?
Aby otworzyć firmę fotowoltaiczną, należy złożyć wniosek o rejestrację firmy. Można przesłać go do odpowiednich urzędów drogą elektroniczną, podpisując dokument podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
Fotowoltaika – działalność gospodarcza jednoosobowa
Najprostszą i najszybszą formą prawną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Zakładanie firmy fotowoltaicznej wymaga złożenia wniosku o wpis do CEIDG-1. Powinny się w nim znaleźć podstawowe dane na temat nowej firmy, m.in.:
- dane osobowe i adresowe przedsiębiorcy,
- miejsce przechowywania dokumentacji księgowej,
- forma opodatkowania,
- kody PKD.
Jednocześnie z wnioskiem CEIDG-1 można złożyć formularz VAT-R, aby zarejestrować firmę do VAT. Przedsiębiorca będzie miał taki obowiązek, jeżeli roczne przychody z prowadzonej działalności przekroczą pułap 200 000 złotych. Warto przesłać razem z wnioskiem VAT-R skan dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą firmy. Jeśli firma fotowoltaiczna ma zamiar świadczyć usługi montażu dla osób prywatnych i jej obroty w danym roku będą wyższe niż 20 000 złotych, konieczne stanie się również ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.
Niezbędne jest też zgłoszenie zarówno przedsiębiorcy, jak i jego pracowników do ubezpieczeń ZUS – w terminie 7 dni od daty zatrudnienia. Służą do tego wnioski ZUS ZUA i ZUS ZZA.
Fotowoltaika – jak założyć firmę w formie spółki kapitałowej?
Firmę fotowoltaiczną można założyć w formie spółki prawa handlowego – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, kapitałowej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej lub jawnej. Konieczne jest złożenie drogą elektroniczną wniosku o wpis do KRS (opłata 250 złotych) oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego (opłata 100 złotych).
Firma fotowoltaiczna a PKD
Bez względu na formę zakładanej działalności gospodarczej, wymagane będzie wskazanie we wniosku co najmniej jednego kodu PKD, który wskazuje dominujący obszar działania firmy. Można także podać dowolną liczbę dodatkowych kodów.
Osoby zastanawiające się, jak założyć firmę montującą panele fotowoltaiczne, powinny wziąć pod uwagę następujące kody PKD:
- 43.21.Z – wykonywanie instalacji elektrycznych,
- 42.22.Z – roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych,
- 42.99.Z – roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- 42.12.Z – przygotowywanie terenu pod budowę.
Zakładanie firmy fotowoltaicznej a wymagane uprawnienia
Prowadzenie działalności fotowoltaicznej, polegającej na projektowaniu i montowaniu paneli słonecznych, wymaga odpowiednich kwalifikacji. Konieczne jest posiadanie ogólnych uprawnień elektrycznych w zakresie dozoru i eksploatacji, a także wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego Certyfikatu Instalatora Systemów Fotowoltaicznych. Warunki jego uzyskania są szczegółowo opisane na stronie internetowej UDT. Certyfikat jest ważny przez 5 lat, a następnie można starać się o jego przedłużenie – po spełnieniu określonych wymagań.
Instalatorem paneli fotowoltaicznych może zostać:
- osoba, która ukończyła szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdała egzamin potwierdzający kompetencje,
- instalator, który posiada potwierdzone dyplomem wykształcenie zawodowe techniczne lub wyższe na kierunku związanym z instalacją systemów energetyki odnawialnej.
Jakie inwestycje są potrzebne do założenia firmy fotowoltaicznej?
Założenie firmy fotowoltaicznej wymaga początkowych inwestycji, które umożliwią sprawne i bezpieczne przeprowadzanie montażu paneli słonecznych. Niezbędne będą przede wszystkim narzędzia monterskie oraz indywidualny sprzęt BHP dla instalatorów, w tym:
- odzież ochronna,
- obuwie ochronne z antypoślizgową podeszwą,
- kask do prac na wysokości,
- amortyzatory, liny i szelki bezpieczeństwa,
- urządzenia samohamowne,
- przyrządy asekuracyjne,
- klucze,
- zaciskarki,
- wkrętaki,
- ściągacze izolacji przewodów,
- szczypce izolowane,
- szlifierka kątowa,
- wiertarka udarowa,
- piłka ręczna do metalu,
- detektor napięcia,
- poziomica,
- drabiny,
- rusztowania,
- młot udarowy,
- nożyce do cięcia blachy.
Przedmioty te można kupić za gotówkę, jednak w początkowym okresie prowadzenia działalności zamrażanie kapitału nie jest wskazane. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania. Korzystny może okazać się leasing sprzętu budowlanego, w tym rusztowań. Każda firma fotowoltaiczna potrzebuje również zainwestować w samochód dostawczy, który umożliwi dojazd wraz z niezbędnym sprzętem do miejsc instalacji fotowoltaiki. Niezbędne przedmioty można otrzymać w leasingu bez czasochłonnych formalności i wysokiego wkładu własnego. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma możliwość wykupu środków trwałych na korzystnych warunkach.
Warto także skorzystać z dofinansowań na otwarcie firmy fotowoltaicznej. Bezzwrotne środki można otrzymać z urzędu pracy (maksymalnie 60% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce) lub programów unijnych, np. „Inteligentny Rozwój”, „Wiedza Edukacja Rozwój” czy „Polska Wschodnia”.
Jak zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w branży?
Aby firma fotowoltaiczna mogła się rozwijać i przynosić spore zyski, warto od początku nastawić się na skalowanie biznesu. W tym celu należy dbać o relacje z kontrahentami, wykorzystywać narzędzia do automatyzacji, np. CRM, podejmować współpracę z partnerami (np. aniołami biznesu), zatrudniać nowych pracowników i inwestować w ich rozwój, np. poprzez szkolenia. Wskazane będzie także przygotowanie firmy do rozszerzenia zakresu usług, np. o recykling zużytych paneli słonecznych.
Jak założyć firmę fotowoltaiczną na zasadzie franczyzy?
Założenie firmy montującej panele fotowoltaiczne może być oparte na współpracy franczyzowej. Polega ona na podpisaniu umowy partnerskiej B2B ze znaną na rynku firmą fotowoltaiczną, która umożliwia sprzedaż usługi instalacji fotowoltaiki pod własną marką. Franczyzobiorca otrzymuje prowizję od zawartych transakcji, a także może korzystać z wiedzy i doświadczenia franczyzodawcy – np. poprzez udział w szkoleniach zawodowych, sprzedażowych czy marketingowych. Franczyza jest dobrym sposobem na rozpoczęcie biznesu w branży energii odnawialnej.
Współpraca w modelu franczyzowym może przebiegać w kilku wariantach. Pierwszy z nich polega na odbiorze urządzeń do instalacji od franczyzodawcy, a następnie wykonaniu przez franczyzobiorcę usługi montażu instalacji fotowoltaicznej u klienta. Wymaga to dysponowania zespołem instalatorów z uprawnieniami, sprzętu montażowego oraz samochodu dostawczego do jego przewozu. Współpraca franczyzowa może także ograniczać się do samej sprzedaży paneli (montaż przeprowadza franczyzodawca) lub przekazywania firmie franczyzowej kontaktów do klientów zainteresowanych założeniem paneli słonecznych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.