Jakie auto można wziąć w leasing i czym kierować się przy jego wyborze?
Leasing samochodów należy do najczęściej stosowanych form finansowania firmowej floty. Wskazujemy, jakie auto można wziąć w leasing i czym kierować się przy jego wyborze. Odpowiadamy również na pytanie, czy możliwe jest leasingowanie auta używanego i elektrycznego.
Jaki samochód w leasingu oferują firmy?
Firmy leasingowe oferują klientom biznesowym samochody osobowe, dostawcze oraz ciężarowe. W leasing można brać zarówno nowe, jak i używane pojazdy różnych marek. Europejski Fundusz Leasingowy finansuje auta osobowe oraz dostawcze wszystkich popularnych marek samochodowych, jak m.in. Toyota, Volkswagen, Audi, Skoda, BMW, Mercedes, Ford czy Volvo.
Klienci zainteresowani leasingiem samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony mogą zdecydować się na pojazdy takich marek jak np. Iveco, Scania, Krone, MAN, Schmitz, DAF, Mercedes, Renault, Isuzu, Kogel czy Wielton.
Jakie auto w leasing najczęściej biorą polskie firmy?
Z raportu opublikowanego przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony stanowiły w 2019 roku najczęściej leasingowany w naszym kraju przedmiot – ich udział w strukturze rynku wyniósł 45,3%, a łączna wartość sfinansowanych samochodów została oszacowana na 35,3 miliarda złotych. Na trzeciej pozycji, tuż za maszynami i innymi urządzeniami, znalazły się samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony z udziałem 23,9% – 18,6 miliarda złotych.
Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, w okresie od stycznia do marca 2020 roku wśród dziesięciu najczęściej kupowanych i leasingowanych przez firmy samochodów osobowych znalazły się kolejno:
- Toyota Corolla,
- Škoda Octavia,
- Škoda Fabia,
- Toyota Yaris,
- Volkswagen Golf,
- Škoda Superb,
- Toyota C-HR,
- Volkswagen Passat,
- Renault Clio,
- Ford Focus.
Czy można wziąć w leasing samochód elektryczny?
Niektóre firmy leasingowe, w tym EFL, oferują finansowanie samochodów elektrycznych. Ich wybór mogą rozważyć zwłaszcza ci przedsiębiorcy, którzy chcą, aby ich firma była postrzegana jako odpowiedzialna społecznie, ponieważ takie pojazdy nie emitują szkodliwych spalin do atmosfery.
Pomimo wysokiej ceny rynkowej aut elektrycznych, w dłuższej perspektywie można zaoszczędzić pieniądze na eksploatacji, gdyż ładowanie prądem jest tańsze niż tankowanie benzyną czy olejem napędowym. Za wyborem samochodów elektrycznych przemawia również ich niska awaryjność, cichy tryb pracy silnika, a także wysoka stabilność jazdy. Naprawa czy przegląd takiego pojazdu to jednak wyższy koszt w porównaniu do innych aut.
Wśród finansowanych przez EFL samochodów elektrycznych znajdują się m.in. Volkswagen e-up!, Volkswagen e-Golf, Renault Kangoo, Tesla MODEL S, Tesla MODEL X, Smart Forfour, Nissan e-NV200 czy Renault Twizy.
Używane auto w leasingu
Leasingodawcy zazwyczaj godzą się na sfinansowanie używanego auta, jednak taka możliwość może zostać obarczona dodatkowymi warunkami i procedurami, które każda firma leasingowa ma prawo ustalać indywidualnie. Firmy leasingowe zwykle wymagają, aby wiek pojazdu oraz okres leasingu wynosiły sumarycznie nie więcej niż 10 lat. Leasingowanie używanego auta z reguły wiąże się z koniecznością wpłacenia wyższego czynszu inicjalnego w porównaniu do nowego samochodu.
Firmy leasingowe kładą nacisk na to, aby brany w leasing używany pojazd pochodził z wiarygodnego źródła. Zazwyczaj możliwe jest jego nabycie jedynie u autoryzowanego dealera samochodowego lub w innej firmie leasingowej. Leasingodawcy czasami godzą się również na finansowanie auta z komisu.
Leasingodawca staje się formalnym właścicielem używanego pojazdu na czas trwania umowy, dlatego kładzie szczególny nacisk na analizę jego stanu technicznego. Zazwyczaj konieczne jest dokonanie wyceny przez rzeczoznawcę, a koszt takiej usługi ponosi leasingobiorca. Pojazd można sprowadzić z zagranicy w ramach transakcji Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaru pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Przedsiębiorca ponosi w tym przypadku koszt przewiezienia auta oraz akcyzy.
W leasing można wziąć także używany samochód poleasingowy. Są to najczęściej pojazdy niewykupione przez przedsiębiorców korzystających z leasingu operacyjnego. Z reguły auta takie znajdują się w dobrym stanie technicznym, gdyż leasingobiorca był zobowiązany poddawać samochód okresowym przeglądom w autoryzowanych stacjach oraz eksploatować go zgodnie z przeznaczeniem.
Jaki samochód w leasing wziąć dla swojej firmy? Kryteria wyboru
Przedsiębiorca może dobrać samochód z uwzględnieniem potrzeb i możliwości finansowych firmy. Prezentujemy kilka istotnych kryteriów, którymi również warto się kierować.
Przeznaczenie i koszty pojazdu
Ważnym kryterium wyboru samochodu firmowego powinno być jego przeznaczenie. Warto zastanowić się, czy pojazd będzie służyć głównie do przewozu osób czy też towarów. Istotne jest również to, jakie koszty eksploatacji (w tym zwłaszcza paliwa) będą się wiązać z używaniem auta. Aby je ograniczyć, należy zdecydować się na samochód z odpowiednim rodzajem silnika. Wybór powinien zostać uzależniony m.in. od planowanej długości pokonywanych tras, a także częstotliwości i szybkości jazdy.
Leasingobiorca powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rata leasingu nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla firmowego budżetu. Przedsiębiorcy najczęściej biorą w leasing droższy samochód z wyższego segmentu, jeżeli ma z niego korzystać właściciel firmy, prezes czy osoby na stanowiskach kierowniczych.
Popularność modelu auta
Przy podejmowaniu decyzji można kierować się także popularnością samochodów. Najczęściej leasingowane modele zazwyczaj cechują się mniejszą awaryjnością, a także łatwą dostępnością i przystępną ceną części zamiennych oraz akcesoriów. Łatwiejsza jest również ich późniejsza sprzedaż na rynku wtórnym, co może być istotne w przypadku leasingobiorców planujących wykup auta z leasingu po zakończeniu umowy.
Komfort i bezpieczeństwo jazdy
Przedsiębiorca chcący skorzystać z leasingu samochodu, może wziąć pod uwagę kwestie związane z wygodą prowadzenia pojazdu i systemami zwiększającymi bezpieczeństwo. W tym celu można sprawdzić, czy auto posiada klimatyzację, system ABS, ESP i ASR, układ automatycznego hamowania itp. Przykładowo pojazdy z silnikiem diesla wytwarzają zazwyczaj znacznie wyższy hałas w porównaniu do pozostałych typów silników, co przyczynia się do obniżenia komfortu jazdy.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.