Jak założyć firmę szkoleniową i sfinansować potrzebne inwestycje?
Współcześnie rośnie zapotrzebowanie na usługi szkoleniowe – zarówno wśród pracodawców, jak i samych pracowników – oraz na wykorzystywanie nowych technologii w codziennej pracy.
Sprawdź, jak założyć firmę szkoleniową i sfinansować niezbędne inwestycje, a także, w jaki sposób zwiększyć swoje szanse, aby odnieść sukces na rynku. Poznaj też przykładowe rodzaje usług szkoleniowych oraz sposoby na zdobycie pierwszych klientów.
Zakładanie firmy szkoleniowej – czy warto?
Prowadzenie firmy w branży szkoleniowej może być opłacalne – pomimo sporej konkurencji na rynku. Wielu przedsiębiorców traktuje dziś szkolenia pracowników jako ważną inwestycję w rozwój swojego biznesu. Są świadomi tego, że wzrost kompetencji personelu przełoży się na poprawę wydajności pracy i wyników finansowych firmy. Pracodawcy oczekują dziś szkoleń, które są w jak największym stopniu dostosowane do specyfiki ich działalności.
Sami pracownicy stoją też przed koniecznością stałego podnoszenia kwalifikacji, m.in. z uwagi na postępującą robotyzację i automatyzację procesów czy rozwój sztucznej inteligencji.
Rodzaje usług szkoleniowych
Ważnym trendem ostatnich lat w branży szkoleniowej jest e-learning, czyli szkolenia prowadzone zdalnie za pośrednictwem platformy internetowej. Ich uczestnicy otrzymują dostęp do audiowizualnych materiałów online, które mogą oglądać, odsłuchiwać lub pobierać. Po zakończeniu szkolenia rozwiązują test, którego zaliczenie zwykle pozwala wydrukować certyfikat potwierdzający kwalifikacje. Zdalne szkolenia są tańsze w porównaniu do stacjonarnych.
Na znaczeniu zyskują również szkolenia prowadzone w trybie hybrydowym – częściowo zdalnie i stacjonarnie. Dzięki nim można nawiązać relacje z innymi specjalistami w ramach networkingu, a jednocześnie korzystać z zalet e-learningu.
Szkolenia rozwijają kompetencje miękkie i twarde. Szkolenia twarde wyposażają pracowników w praktyczne umiejętności, związane z ich stanowiskiem pracy. Dotyczą m.in. kompetencji z zakresu obsługi maszyn i oprogramowania, księgowości, logistyki czy marketingu. Szkolenia miękkie rozwijają natomiast umiejętności interpersonalne. Dotyczą m.in. radzenia sobie ze stresem w pracy, asertywności, work-life balance, rozwiązywania konfliktów, autoprezentacji czy efektywnej komunikacji. Firma może również świadczyć usługi z zakresu szkoleń językowych czy BHP.
Klienci firmy szkoleniowej – jak ich zdobyć?
Duży popyt na szkolenia występuje zwłaszcza w sektorach, które wymagają wykorzystywania zaawansowanych technologii – np. TSL, IT, przemysłowym czy finansowym. Z usług firm szkoleniowych często korzystają także przedsiębiorstwa z branży marketingowej, edukacyjnej, OZE czy beauty. W najbliższych latach można przewidywać spory popyt na szkolenia m.in. z obszaru cyberbezpieczeństwa, programowania, zarządzania bazami danych, internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji.
Aby zdobyć pierwszych klientów, warto założyć stronę internetową oraz prowadzić działania marketingowe w mediach społecznościowych. Można jednocześnie zainwestować w płatną reklamę w serwisach internetowych (np. Google, Facebook czy LinkedIn), a także wykorzystywać tradycyjne metody reklamy – ulotki, bannery itp. Z czasem przedsiębiorca może pozyskiwać chętnych na swoje usługi dzięki rekomendacjom od zadowolonych klientów.
Jak otworzyć firmę szkoleniową?
Zakładanie firmy szkoleniowej warto poprzedzić napisaniem biznesplanu. Jest to dokument, który pomaga ocenić opłacalność przedsięwzięcia, a także pozwala ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalności ze środków unijnych lub urzędu pracy.
W biznesplanie warto uwzględnić m.in.:
- analizę konkurencji (w tym cen i strategii marketingowych),
- kalkulację kosztów i przychodów,
- prognozę popytu,
- plan marketingowy,
- misję i cele firmy,
- zakres usług,
- charakterystykę docelowych klientów,
- analizę SWOT.
Jak założyć firmę szkoleniową krok po kroku? Należy w tym celu:
- wybrać formę prowadzenia działalności – jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę prawa handlowego (z wyjątkiem spółki partnerskiej),
- zarejestrować firmę w CEIDG (JDG i spółka cywilna) lub KRS (spółki prawa handlowego),
- złożyć wnioski zgłoszeniowe do ZUS i urzędu skarbowego,
- w przypadku zatrudnienia pracowników zgłosić ich do ZUS.
Kiedy zakładamy firmę, w tym przypadku szkoleniową, musimy wybrać właściwe kody PKD. Najczęściej odpowiednie będą:
- 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- 85.60.Z – działalność wspomagająca edukację,
- 85.59.A – nauka języków obcych.
Przedsiębiorca będzie musiał założyć konto firmowe w banku, jeśli przyjmuje płatności objęte mechanizmem Split Payment lub jest czynnym płatnikiem podatku VAT – firmowy rachunek bankowy powinien być wtedy ujęty na białej liście podatników VAT.
Zakładanie firmy szkoleniowej – dodatkowe wymagania
Większość rodzajów szkoleń nie jest regulowana, dlatego przedsiębiorca nie musi uzyskiwać licencji, pozwoleń ani koncesji. Wyjątkiem są usługi szkoleniowe, które dotyczą:
- prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców,
- szkoleń podyplomowych pielęgniarek i położnych,
- szkoleń specjalistycznych, np. psychologicznych,
- środków ochrony roślin.
Firma szkoleniowa powinna uzyskać wpis do rejestru instytucji szkoleniowych, jeśli prowadzi szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, które są finansowane z unijnych lub krajowych środków publicznych. Zgłoszenie jest bezpłatne – rejestr RIS prowadzą Wojewódzkie Urzędy Pracy.
Gdy przedsiębiorca planuje świadczyć usługi szkoleniowe na rynku publicznym, powinien dodatkowo zdobyć akredytację kuratora oświaty – w kuratorium właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Akredytacja potwierdza wysoką jakość usług oraz kompetencje i doświadczenie kadry szkoleniowej. Jest przyznawana na 5 lat.
Jak założyć firmę szkoleniową BHP?
Firmę szkoleniową BHP można założyć w analogiczny sposób jak każdą inną działalność w zakresie usług szkoleniowych. Aby przedsiębiorca mógł jednak organizować szkolenia BHP, powinien spełnić wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi w tym celu zapewnić:
- instruktorów i wykładowców, którzy mają doświadczenie zawodowe, wiedzę i przygotowanie dydaktyczne pozwalające zrealizować programy szkolenia,
- odpowiednie warunki lokalowe,
- właściwe wyposażenie dydaktyczne,
- programy poszczególnych szkoleń dla określonych grup pracowników,
- prowadzenie dokumentacji w formie programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołu przebiegu egzaminów i rejestru zaświadczeń.
Jak otworzyć firmę szkoleniową – potrzebne inwestycje
Usługi szkoleniowe można świadczyć u klientów lub zdalnie – w takich przypadkach nie trzeba mieć stałej siedziby firmy. Stacjonarne szkolenia wymagają zakupu lub wynajęcia odpowiednio wyposażonego lokalu z salami wykładowymi, biurem i zapleczem socjalnym.
Do podstawowych inwestycji w firmie szkoleniowej zaliczają się m.in.:
- laptop,
- telefon komórkowy,
- nagłośnienie,
- rzutnik,
- kamera,
- drukarka,
- oprogramowanie – np. platforma e-learningowa,
- samochód osobowy lub dostawczy,
- meble biurowe,
- materiały szkoleniowe.
Przedsiębiorca będzie także ponosił koszty stałe, m.in. reklamy, zakupu czasopism branżowych, czynszu czy internetu. Najczęściej konieczne jest także zatrudnienie szkoleniowców, którzy mają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w określonych dziedzinach.
Jak sfinansować inwestycje w firmie szkoleniowej?
Skoro już wiesz, jak założyć firmę szkoleniową, poznaj sposoby na sfinansowanie niezbędnych inwestycji. Możesz ubiegać się o dotację na otwarcie działalności z Unii Europejskiej lub urzędu pracy, skorzystać ze wsparcia zewnętrznych inwestorów lub crowdfundingu.
Korzystnym źródłem finansowania jest także leasing. Do jego głównych zalet zalicza się łatwą dostępność – nawet dla nowych firm. Przedmioty w leasingu możesz otrzymać bez wysokiej opłaty wstępnej. Będziesz je opłacać w wygodnych ratach – z bieżących przychodów swojej firmy. Po uregulowaniu wszystkich zobowiązań zyskasz możliwość wykupu na korzystnych warunkach.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.