Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Otwarcie własnego biznesu nie musi być trudne, kosztowne ani czasochłonne. Wystarczy otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, będącą najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 2,5 miliona takich przedsiębiorstw.
Przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak założyć firmę jednoosobową. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby ją zarejestrować i jakich formalności dopełnić. Podpowiadamy również, jak sfinansować początkowe inwestycje.
Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Działalność jednoosobowa to najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu, przeznaczona dla osób fizycznych. Przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Nie musi wnosić żadnego początkowego kapitału zakładowego i może prowadzić uproszczoną księgowość. W razie potrzeby ma możliwość zatrudniania pracowników, nawiązywania współpracy z innymi firmami, a także udzielania pełnomocnictwa, np. biuru rachunkowemu.
Jak założyć firmę jednoosobową?
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga złożenia wniosku o wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG-1). Można tego dokonać na jeden z trzech sposobów – listownie, podczas wizyty w urzędzie gminy lub miasta, a także przez internet. W każdym przypadku rejestracja jednoosobowej działalności będzie całkowicie zwolniona z opłat. Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem o nadanie numeru NIP i REGON, co pozwala uniknąć konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym i Głównym Urzędzie Statystycznym.
Do wniosku o wpis do CEIDG należy wprowadzić następujące dane:
- nazwę firmy,
- własne imię i nazwisko,
- datę oraz miejsce urodzenia,
- imiona rodziców,
- nazwę skróconą,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania,
- miejsce/miejsca prowadzenia działalności,
- adres przechowywania dokumentacji księgowej,
- datę rozpoczęcia prowadzenia działalności,
- kody PKD, w tym kod przeważający,
- dane właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego,
- numer NIP i REGON – jeżeli zostały nadane,
- przewidywaną liczbę zatrudnionych pracowników,
- numer, serię i rodzaj dokumentu tożsamości,
- informacje na temat ubezpieczenia w ZUS, KRUS lub za granicą.
Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG można złożyć oświadczenie o wybranej formie opodatkowania dochodów (PIT). Jednoosobowa działalność gospodarcza umożliwia wybór skali podatkowej (17% i 32%), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub stawki liniowej (19%). Jeśli przedsiębiorca nie wskaże w formularzu żadnej z opcji, zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli według skali.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet?
Najszybszym, najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej drogą online. Nie trzeba w tym przypadku samodzielnie wypełniać papierowego formularza. Pozwala to uniknąć błędów, ponieważ system automatycznie sprawdza poprawność i kompletność wniosku. Można także korzystać z list rozwijanych, co przyspiesza czas wypełniania formularza.
Zatem jak założyć firmę jednoosobową przez internet? Należy w tym celu wejść na stronę https://ceidg.gov.pl/, a następnie kliknąć polecenie „Złóż wniosek CEIDG”, przycisk „Zarejestruj firmę w CEIDG” oraz „Rozpocznij”. Kolejny krok polega na zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu i postępowaniu według wyświetlanych na ekranie instrukcji.
Elektroniczny formularz należy podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Działalność gospodarcza może być prowadzona od razu po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG. Dane nowo założonej firmy pojawią się w rejestrze najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
Jaką nazwę może mieć działalność jednoosobowa?
Jednoosobowa działalność gospodarcza musi mieć nazwę, która powinna zawierać imię i nazwisko w formie mianownikowej. Dodatkowo można wskazać dowolne określenie, np. nawiązujące do rodzaju świadczonych usług.
Zezwolenie na prowadzenie jednoosobowej działalności
W niektórych branżach prowadzenie jednoosobowej firmy wymaga uzyskania zezwolenia, koncesji, licencji lub pozwolenia na wykonywanie działalności regulowanej. Należy wtedy zgłosić swoje przedsiębiorstwo do odpowiednich rejestrów. Warto także upewnić się, czy wymagane jest posiadanie określonych uprawnień zawodowych, spełnienie warunków lokalowych czy dysponowanie specjalistycznym sprzętem.
Siedziba jednoosobowej firmy – czy jest konieczna?
Czynności w ramach jednoosobowej działalności mogą być wykonywane w jednym lub wielu miejscach – każde z nich należy uwzględnić we wniosku o wpis do CEIDG. Można prowadzić m.in. biznes w domu, biurze coworkingowym lub wynajętym lokalu. Istnieje także możliwość wyboru opcji „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, jeśli będzie ona prowadzona w sposób mobilny, czyli bezpośrednio u klientów.
Jeśli przez przedsiębiorcę zostanie wskazana konkretna siedziba firmy, powinien on posiadać tytuł prawny do lokalu. Może nim być m.in. prawo własności lub współwłasności, a także umowa dzierżawy lub użyczenia.
JDG a rachunek bankowy
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga wskazania numeru rachunku, który będzie służyć do obsługi biznesowych transakcji, a także opłacania podatków i składek. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może korzystać z konta firmowego lub prywatnego. Rachunek firmowy jest jednak obowiązkowy dla płatników podatku VAT, co wynika z konieczności jego publikowania na Białej liście podatników VAT.
Jednoosobowa firma a ZUS i VAT
Jeżeli przedsiębiorca uzyska już numer NIP, będzie mógł zarejestrować się bezpłatnie jako podatnik VAT. W tym celu należy dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG formularz zgłoszeniowy VAT-R lub wypełnić go i złożyć na stronie Portalu Podatkowego: https://ppuslugi.mf.gov.pl/. Zgłoszenie do VAT nie jest obowiązkowe, jeżeli roczne przychody ze sprzedaży mieszczą się w limicie 200 tysięcy złotych lub firma oferuje wyłącznie usługi bądź produkty zwolnione z VAT.
Prowadzenie jednoosobowej działalności wiążę się także z obowiązkiem zgłoszenia się przedsiębiorcy do ZUS-u jako osoby ubezpieczonej. W tym celu należy przesłać poprzez portal PUE ZUS lub dołączyć do wniosku o rejestrację firmy druk ZUA (ubezpieczenie zdrowotne i społeczne) lub ZUS ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne). Przez pierwsze 6 miesięcy przedsiębiorca może korzystać z tzw. Ulgi na start, która zwolni go z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie przez 2 lata będzie mógł – przy spełnieniu dodatkowych warunków – opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach.
Obowiązek korzystania z kasy fiskalnej
Prowadzenie jednoosobowej firmy może wymagać ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. Niektóre przedsiębiorstwa będą miały taki obowiązek już od pierwszej transakcji, np. salony kosmetyczne i fryzjerskie, firmy transportowe, kurierskie, pocztowe, ubezpieczeniowe czy oferujące usługi prawnicze. Osoby nieobjęte takim wymogiem mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego – kasa fiskalna nie będzie wtedy konieczna do osiągnięcia limitu sprzedaży 20 tysięcy złotych.
Jak sfinansować inwestycje na założenie jednoosobowej działalności?
Założenie jednoosobowej działalności może wymagać kosztownych inwestycji, np. w samochód dostawczy lub osobowy, różne maszyny i urządzenia czy sprzęt IT. Nie zawsze przedsiębiorca jest w stanie kupić je za gotówkę. Może wtedy ubiegać się o dofinansowanie dla firm lub zewnętrzne źródło finansowania, np. leasing, kredyt czy pożyczkę. Aby założyć własny biznes bez dużego wkładu własnego, można również skorzystać z crowdfundingu lub nawiązać współpracę z inwestorami.
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!