Jak otworzyć swój salon kosmetyczny?
Otwarcie salonu kosmetycznego to jeden z pomysłów na dochodowy biznes z pasją. Taka firma może świadczyć różnego typu usługi z zakresu upiększania ciała i regeneracji, m.in. manicure, pedicure, makijaż, masaż twarzy, depilacja czy zabiegi ujędrniające.
Podpowiadamy, jak otworzyć salon kosmetyczny, jakie wymagania trzeba w tym celu spełnić i jakie inwestycje mogą okazać się niezbędne. Odpowiadamy również na pytanie, jak otworzyć mobilny salon kosmetyczny lub gabinet w domu.
Własny salon kosmetyczny – od czego zacząć?
Przed otwarciem biznesu warto zastanowić się, czy nowa firma będzie miała szanse odnieść sukces na rynku. Przydatnym narzędziem może okazać się biznesplan. W dokumencie tym należy opisać planowane inwestycje wraz ze sposobem ich finansowania, a także wskazać m.in.:
- konkretne i mierzalne cele do osiągnięcia,
- prognozy rozwoju firmy,
- mocne oraz słabe strony planowanego przedsięwzięcia,
- szanse i zagrożenia.
Obowiązkowym elementem biznesplanu powinna być analiza otoczenia konkurencyjnego, w tym liczby podobnych podmiotów w najbliższym regionie, zakresu świadczonych przez nie usług, polityki cenowej czy strategii marketingowej. Wskazane będzie również wybranie specjalizacji oraz wyodrębnienie cech, które wyróżnią nowy gabinet kosmetyczny na rynku.
Kto może zdecydować się na otwarcie salonu kosmetycznego?
Własny salon kosmetyczny teoretycznie może założyć niemal każdy, ponieważ nie jest konieczne uzyskiwanie zezwoleń, koncesji czy licencji na świadczenie usług kosmetycznych. Kierunkowe wykształcenie, przejście kursów czy szkoleń ułatwi jednak zdobycie zaufania klientów, co może być kluczowe dla powodzenia biznesu. Kosmetyczka powinna również być osobą o odpowiednich predyspozycjach – niezbędna w tym zawodzie jest zwłaszcza cierpliwość, dokładność, empatia i odpowiedzialność.
Jak otworzyć salon kosmetyczny? Rejestracja firmy
Najprostszym sposobem, aby założyć mały salon kosmetyczny, jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Ta forma prowadzenia firmy pozwala uniknąć czasochłonnych formalności, obowiązku prowadzenia pełnej księgowości i ewidencji finansowej, a także wnoszenia kapitału zakładowego. Rejestracja działalności jest w tym przypadku całkowicie bezpłatna i można jej dokonać online.
Założenie salonu kosmetycznego jako jednoosobowej działalności wymaga wypełnienia wniosku o wpis do rejestru CEIDG-1. W formularzu tym należy wpisać m.in.:
- nazwę firmy,
- adres prowadzenia działalności,
- datę rozpoczęcia świadczenia usług kosmetycznych,
- miejsce przechowywania ksiąg rachunkowych,
- co najmniej jeden główny kod PKD,
- numer rachunku bankowego,
- wybraną formę opodatkowania – zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.
Działalność kosmetyczna najlepiej wpisuje się w dwa kody PKD:
- 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne,
- 96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.
Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG-1 można przesłać zgłoszenie do VAT na druku VAT-R. Czynność ta jest zwolniona z opłat. Mały salon kosmetyczny można również prowadzić jako „nievatowiec”, czyli podatnik zwolniony z VAT. Będzie to możliwe, jeżeli przychody ze sprzedaży w danym roku nie przekroczą 200 tysięcy złotych.
Innym sposobem na to, jak otworzyć salon kosmetyczny, jest zarejestrowanie spółki prawa handlowego. Firma kosmetyczna może być prowadzona w każdej formie z wyjątkiem spółki partnerskiej. Do wyboru jest zatem:
- spółka z o.o.,
- spółka akcyjna,
- prosta spółka akcyjna,
- spółka jawna,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna.
Aby założyć spółkę, należy zarejestrować firmę w KRS oraz wpisać ją do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Konieczne będzie również wniesienie kapitału zakładowego. Przedsiębiorca powinien także w terminie 7 dni zarejestrować się w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – służy do tego druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Będzie miał także obowiązek zgłoszenia zatrudnionych pracowników. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności kosmetycznej można (przy spełnieniu dodatkowych wymogów) opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach.
Wymagania sanepidu a salon kosmetyczny
Jeśli dana osoba chce prowadzić własny salon kosmetyczny, powinna pamiętać o przestrzeganiu wymagań sanepidu. Warto skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną, aby poznać dokładne wytyczne. Usługi powinny być realizowane z zachowaniem najwyższych standardów higieny, a używane materiały i narzędzia muszą pozostawać sterylne oraz sprawne technicznie.
Ile kosztuje otwarcie salonu kosmetycznego?
Aby otworzyć gabinet kosmetyczny, trzeba się liczyć z poniesieniem początkowych kosztów inwestycyjnych w kwocie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli będzie on prowadzony w formie spółki prawa handlowego, pierwszy koszt może powstać już na etapie rejestracji firmy. Za wpis do KRS i Monitora Sądowego trzeba będzie zapłacić 350 złotych. Następnie należy wyposażyć salon w odpowiedni sprzęt i meble. W zależności od rodzaju wykonywanych usług niezbędne mogą okazać się m.in.:
- szafki na kosmetyki,
- stolik kosmetyczny i biurko,
- frezarka do paznokci,
- łóżka kosmetyczne,
- pochłaniacz pyłu,
- taboret kosmetyczny,
- wapozon,
- lampa UV/LED,
- myjka ultradźwiękowa,
- urządzenia do sterylizacji narzędzi,
- lasery do depilacji,
- lustra,
- suszarki, lokówki, prostownice,
- kasa fiskalna.
Inwestycje te można sfinansować nie tylko gotówką, lecz także z zewnętrznych źródeł, np. kredytem, pożyczką czy leasingiem. Spośród nich najłatwiej dostępny jest leasing, który umożliwia korzystanie ze środków trwałych na zasadach zbliżonych do dzierżawy. Przedsiębiorca przez ustalony okres umowy opłaca ratę leasingową, a po uregulowaniu ostatniej z nich może zdecydować się na korzystny wykup. Wzięcie leasingu nie obniża zdolności kredytowej i nie wymaga wnoszenia wysokiego wkładu własnego.
Pieniądze na otwarcie salonu kosmetycznego można również otrzymać w formie dofinansowania z urzędu pracy lub programów unijnych. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia, należy przygotować dobry biznesplan.
Jak otworzyć salon kosmetyczny w domu?
Otwarcie salonu kosmetycznego nie wymaga kupowania ani wynajmowania nowego lokalu. Działalność może być prowadzona w domu – pod warunkiem, że istnieje możliwość dostosowania budynku do wymagań sanepidu oraz przedsiębiorca dysponuje tytułem prawnym do lokalu.
Jak otworzyć mobilny salon kosmetyczny?
Siedziba firmy nie jest wymagana, jeżeli usługi kosmetyczne będą świadczone w domach klientów. Mobilny salon kosmetyczny to rozwiązanie, które pozwala otworzyć własny salon bez ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych. Trzeba będzie jednak zaopatrzyć się m.in. w mobilny kombajn kosmetyczny, leżankę oraz urządzenia i kosmetyki do zabiegów. Dojazd do klientów ułatwi auto z dużym bagażnikiem, najlepiej dostawcze. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się leasing samochodu, który pozwoli otrzymać pojazd bez konieczności jednorazowego wydawania sporej kwoty pieniędzy.
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!