Leasing dla nievatowca. Czy to możliwe?
Część przedsiębiorców niebędących płatnikami podatku VAT zastanawia się nad możliwością wzięcia przedmiotu w leasing oraz opłacalnością takiego rozwiązania. Wskazujemy, jakie rodzaje leasingu mogą rozważyć nievatowcy i czym się kierować przy wyborze oferty.
Nievatowiec a leasing – co warto wiedzieć
Firmy leasingowe w żaden sposób nie ograniczają nievatowcom możliwości zawarcia umowy leasingowej. Mogą oni skorzystać zarówno z leasingu operacyjnego, jak i finansowego.
Zwolnienie z podatku VAT jest dopuszczalne w związku z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej (zwolnienie przedmiotowe) lub nieprzekroczeniem limitu obrotów ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym (zwolnienie podmiotowe). W 2020 roku wynosi on 200 tysięcy złotych.
Zwolnienie podmiotowe z VAT, zgodnie z zapisami art. 43 ustawy o VAT, dotyczy obligatoryjnie przedsiębiorców wykonujących wyłącznie czynności niepodlegające opodatkowaniu. Należą do nich m.in.:
- usługi służące poprawie zdrowia,
- usługi w zakresie opieki medycznej, świadczone przez podmioty lecznicze,
- usługi dotyczące nauczania języków obcych,
- usługi w zakresie dzierżawy lub wynajmowania nieruchomości na cele mieszkaniowe,
- usługi transportu sanitarnego,
- usługi pomocy społecznej,
- usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą,
- usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli.
Niektóre branże są wyłączone ze zwolnienia podmiotowego, m.in. dostawcy wyrobów tytoniowych czy energii elektrycznej, a także przedsiębiorcy wykonujący usługi doradcze, prawnicze, windykacyjne czy jubilerskie. Mają oni obowiązek zarejestrowania się do VAT jeszcze przed dokonaniem pierwszej sprzedaży.
Jeżeli przedsiębiorca chce wziąć przedmiot w leasing nie będąc vatowcem, musi się liczyć z brakiem możliwości odliczania VAT-u od opłaconych rat leasingowych, czynszu inicjalnego czy różnego typu opłat dodatkowych.
Leasing operacyjny dla nievatowca
Przedsiębiorca decydujący się na leasing operacyjny, będzie musiał opłacać raty z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 23%. Jest ona stała bez względu na rodzaj leasingowanego przedmiotu, ponieważ leasing operacyjny traktuje się jako świadczoną przez finansującego usługę.
W trakcie trwania umowy przedmiot znajduje się w rejestrze środków trwałych firmy leasingowej, dlatego przedsiębiorca nie ma możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Może natomiast czynsz inicjalny oraz całość rat zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – będzie to kwota brutto z faktury, czyli uwzględniająca naliczony przez leasingodawcę podatek VAT. Do wyboru leasingu operacyjnego skłania nievatowców możliwość podzielenia płatności VAT na wiele miesięcy. Przedsiębiorca nie musi regulować podatku w całości po podpisaniu umowy, lecz finansujący dolicza go do każdej raty.
Korzystający z leasingu operacyjnego przedsiębiorca może po zakończeniu umowy zdecydować się na opcjonalny wykup przedmiotu. W przypadku gdy zapisana na fakturze wartość wykupu będzie wyższa niż 10 tysięcy złotych brutto, a leasingobiorca będzie wykorzystywał przedmiot w swojej działalności gospodarczej, wtedy nievatowiec ma obowiązek wpisać go do rejestru środków trwałych. Jeżeli jednak używana w leasingu rzecz zostanie wykupiona w celu dalszej odsprzedaży, to wówczas jej sprzedaż będzie wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego i może prowadzić do zobowiązania przedsiębiorcy do rejestracji jako czynny podatnik VAT.
Leasing finansowy dla nievatowca
Nievatowiec może również zdecydować się na leasing finansowy, zwany kapitałowym. W tym przypadku to leasingobiorca wpisuje przedmiot do rejestru środków trwałych i poddaje go amortyzacji. Jako podstawę do amortyzacji przyjmuje się kwotę brutto z faktury. Może również zaliczać część odsetkową raty do kosztów uzyskania przychodu.
Leasing finansowy traktuje się jako dostawę towarów, dlatego stawka podatkowa może być różna, w zależności od rodzaju leasingowanej rzeczy. Podatnik zwolniony z VAT jest zobowiązany do uregulowania z góry całości naliczonego podatku VAT, który w jego przypadku nie podlega odliczeniu.
Ten rodzaj finansowania najczęściej wybierają ci nievatowcy, którzy biorą w leasing przedmioty o stawce podatkowej mniejszej niż 23% – np. w przypadku sprzętu medycznego płacą tylko 8% podatku VAT. Mimo że muszą zapłacić go z góry, to koszty z tego tytułu są znacznie niższe, niż gdyby zdecydowali się na leasing operacyjny podlegający stałej stawce 23% VAT. Leasingobiorca po zakończeniu umowy staje się automatycznie właścicielem leasingowanego przedmiotu.
Leasing finansowy jest także często wybierany w przypadku leasingowania używanych przedmiotów, które finansujący zakupił na podstawie faktury VAT-marża. W tym przypadku dolicza VAT wyłącznie do części odsetkowej rat. Nie nalicza natomiast podatku od ceny nabycia rzeczy. Opcja ta jest oferowana np. przez firmy, które oddają w leasing używane samochody sprowadzane z zagranicy.
Leasing samochodu przez nievatowca a koszty eksploatacyjne
Przedsiębiorca zwolniony z VAT może uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu wydatki eksploatacyjne, powstające w związku z używaniem leasingowanego samochodu. Są to np. koszty paliwa, serwisu, przeglądów, wymiany ogumienia, wycieraczek czy płynów eksploatacyjnych, a także opłaty za parkingi, wjazd na autostradę etc. Jeżeli nievatowiec korzysta z pojazdu jedynie w celach związanych z działalnością gospodarczą, wtedy może zaliczać wydatki w pełnej wysokości. Jeśli natomiast używa go w sposób mieszany – w celach prywatnych i służbowych – wówczas ma prawo uwzględniać w kosztach jedynie 75% wydatków. Co istotne, to ograniczenie dotyczy także nieodliczonego VAT, więc 25% podatku z faktury nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Firma bez VAT a leasing – podsumowanie
Nie istnieją więc żadne przeciwwskazania, aby przedsiębiorca niebędący czynnym podatnikiem VAT wziął przedmiot w leasing. Może zdecydować się zarówno na leasing operacyjny, jak i finansowy. Każde z tych rozwiązań posiada plusy oraz minusy. Decyzję warto uzależnić m.in. od stawki podatku VAT obowiązującej dla leasingowanej rzeczy, tego czy przedsiębiorca chce stać się właścicielem przedmiotu po zakończeniu umowy oraz czy woli zapłacić niepodlegający odliczeniu podatek VAT jednorazowo z góry lub regulować go wraz z kolejnymi ratami leasingowymi.
Niniejszy artykuł nie jest doradztwem podatkowym. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie, powinieneś skonsultować się ze swoim doradcą podatkowym lub księgowym.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.