

Co to jest ubezpieczenie GAP w leasingu i czy warto je wykupić?
Utrata samochodu na skutek kradzieży lub szkody całkowitej może przytrafić się każdemu właścicielowi pojazdu. Można wtedy ubiegać się o odszkodowanie z polisy AC lub OC sprawcy. Niestety kwota odszkodowania często nie wystarcza, aby w pełni uniknąć straty finansowej. Taką ochronę zapewnia ubezpieczenie GAP.
Sprawdź, co to jest polisa GAP, jakie są jej rodzaje i w jakich sytuacjach może się przydać. Dowiedz się także, ile kosztuje ubezpieczenie GAP.
Ubezpieczenie GAP – co to jest?
GAP (Guaranteed asset protection) to dobrowolne ubezpieczenie straty finansowej w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży samochodu.
Z każdym rokiem użytkowania pojazdu jego wartość stopniowo maleje. W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży wartość rynkowa auta jest zazwyczaj znacznie niższa od ceny zakupu widniejącej na fakturze. Wypłata z AC często nie pokrywa tej różnicy, dlatego ubezpieczenie GAP umożliwia uzyskanie dodatkowego odszkodowania, które wyrównuje stratę między wartością fakturową a rynkową pojazdu.
Polisa GAP może zapewniać ochronę bez względu na rodzaj umowy finansowania pojazdu. Znajduje zastosowanie zarówno w przypadku zewnętrznych źródeł finansowania (leasingu, pożyczki leasingowej czy kredytu), jak i zakupu za gotówkę.
Ubezpieczenie GAP w leasingu – co to jest?
Jak działa ubezpieczenie GAP w leasingu? W przypadku kradzieży pojazdu lub wystąpienia szkody całkowitej umowa finansowania jest przedterminowo zakańczana. To trudna sytuacja dla leasingobiorcy – oznacza nie tylko utratę pojazdu, ale też często przerywa ciągłość działalności i wpływa na codzienne funkcjonowanie firmy.
Dodatkowym obciążeniem jest konieczność przedterminowego zakończenia umowy leasingu, co wiąże się z presją czasu i koniecznością podejmowania szybkich decyzji finansowych. Firma leasingowa wzywa leasingobiorcę do spłaty pozostałego zobowiązania wynikającego z umowy, a w takiej sytuacji wypłata z polisy GAP pomaga pokryć różnicę, chroniąc klienta przed dodatkowymi kosztami.
W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia GAP można uniknąć konieczności dopłaty przy rozliczaniu leasingu. Taka polisa pozwala uniknąć straty finansowej, ponieważ ubezpieczyciel wyrównuje różnicę między wartością auta w dniu zdarzenia a kwotą odszkodowania z AC lub OC.
Rodzaje polisy GAP
Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia GAP, które różnią się m.in. pod względem sposobu obliczania wysokości odszkodowania i kosztów polisy. W przypadku leasingu w EFL można zdecydować się na GAP fakturowy lub indeksowy 20% (dla pojazdów dostawczych) jako uzupełnienie standardowego pakietu ubezpieczeń.
Ubezpieczenie GAP fakturowy
GAP fakturowy to produkt zapewniający najszerszą ochronę. Pozwala właścicielowi pojazdu otrzymać odszkodowanie w kwocie, która pokrywa w 100% różnicę między ceną samochodu z faktury sprzedażowej a jego wartością w dniu szkody. Ten wariant ubezpieczenia GAP może być szczególnie korzystny, gdy przedmiotem leasingu jest nowe auto (np. z autosegmentu E lub F), które szybko traci na wartości. Umowę na GAP fakturowy można podpisać jedynie przy zawieraniu umowy finansowania – nie będzie to możliwe na późniejszym etapie leasingu.
GAP finansowy
GAP finansowy to najtańszy rodzaj ubezpieczenia GAP. Zapewnia mniejszą ochronę niż w przypadku polisy GAP fakturowy. Pozwala otrzymać odszkodowanie jedynie do wysokości, która odpowiada różnicy między kwotą odszkodowania z OC/AC a wartością zobowiązania leasingobiorcy względem firmy leasingowej z tytułu rozliczenia szkody całkowitej. GAP finansowy jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy przedsiębiorca decyduje się na leasing z niskim wkładem własnym lub wysokim wykupem. Ten rodzaj ubezpieczenia GAP oferują tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe.
GAP indeksowy
Ubezpieczenie GAP indeksowe zapewnia odszkodowanie w wysokości przekraczającej kwotę rekompensaty uzyskanej z AC/OC sprawcy o określoną wartość procentową – zwykle 20% lub 30%. Warto podpisać umowę GAP indeksowy zwłaszcza w przypadku krótkich (do 3 lat) umów leasingowych i z wysokim czynszem inicjalnym. Z czasem, wraz z utratą wartości pojazdu, spada wysokość wypłaty odszkodowania. Tego typu polisę GAP można zawrzeć nie tylko przed podpisaniem umowy leasingu, lecz także na dowolnym etapie jego trwania.
GAP Casco
W ramach ubezpieczenia GAP Casco ubezpieczyciel wyrównuje różnicę między rekompensatą uzyskaną z AC/OC sprawcy a maksymalną kwotą odszkodowania ustaloną w umowie polisy Autocasco. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy wybrali ofertę AC z wysoką sumą ubezpieczenia.
Jakie pojazdy można objąć ochroną ubezpieczenia GAP?
Ubezpieczenie GAP chroni zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze czy ciężarowe. Przedmiotem takiej polisy mogą być również inne pojazdy, w tym skutery, motocykle, quady, autobusy czy ciągniki siodłowe. W EFL oferujemy ochronę GAP dla aut osobowych, dostawczych do 2 ton oraz ciężarowych powyżej 2 ton.
Ubezpieczenie straty finansowej może dotyczyć zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Ubezpieczyciel ustala ich maksymalny wiek w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Ubezpieczenie GAP – czy warto w przypadku umowy leasingu?
Istnieje wiele powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie GAP. Taka dodatkowa polisa zapewnia komfort psychiczny nawet w całym okresie leasingu. Znacząco zwiększa bezpieczeństwo finansowe na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej pojazdu. Nawet po kilku latach można otrzymać odszkodowanie w kwocie, która odpowiada początkowej wartości samochodu.
Rozszerzenie podstawowego pakietu polis o GAP jest uzasadnione zwłaszcza, gdy:
- przedmiotem leasingu są nowe samochody, które szybko tracą na wartości – odszkodowanie z AC/OC sprawcy nie wystarcza wtedy na pokrycie wszystkich zobowiązań względem leasingodawcy w razie szkody całkowitej lub kradzieży,
- umowa leasingu zakończy się po długim czasie (np. 5 latach) – w tym okresie znacząco spadnie wartość pojazdu, tym samym kwota rekompensaty z OC lub AC. W przypadku krótszych umów dobrym rozwiązaniem może być GAP indeksowy.
Warto kupić ubezpieczenie GAP również ze względu na wygodę rozliczeń – leasingodawca zazwyczaj może zaliczyć składkę do miesięcznej raty leasingu. Sporą zaletą polisy GAP fakturowy i indeksowy jest także możliwość otrzymania dodatkowych środków ponad kwotę wystarczającą do pokrycia zobowiązań względem firmy leasingowej. Nadwyżkę można przeznaczyć np. na opłatę wstępną do kolejnej umowy leasingowej.
Przy wyborze polisy GAP warto sprawdzić w OWU warunki wypłaty odszkodowania (w tym maksymalną kwotę) oraz wyłączenia ochrony ubezpieczenia GAP. Jeśli wybierzesz polisę z oferty EFL, suma ubezpieczenia GAP może wynieść aż do 250 000 zł.
Jaka jest przeciętna cena ubezpieczenia GAP?
Sporą zaletą ochrony GAP jest niska składka w stosunku do możliwych korzyści. Ile kosztuje ubezpieczenie GAP? Najczęściej rocznie od 0,4% (GAP finansowy) do 1,2% wartości pojazdu (GAP fakturowy). Zazwyczaj miesięczna składka nie przekracza 100 zł.
Koszt ubezpieczenia GAP zależy zwłaszcza od:
- wartości i wieku pojazdu,
- okresu finansowania,
- długości ochrony,
- rodzaju polisy GAP,
- polityki cenowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego,
- ustalonego limitu odszkodowania.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.