Kradzież samochodu w leasingu – co robić?
Nieprzyjemna sytuacja, jaką jest kradzież samochodu w leasingu, może przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. Zostaje on wtedy pozbawiony pojazdu, lecz to niestety nie jedyna negatywna konsekwencja, z jaką musi się liczyć.
W artykule wyjaśniamy, czym skutkuje kradzież auta w leasingu i jakie obowiązują w takim przypadku procedury. Podpowiadamy również, jak zabezpieczyć się przed dotkliwymi konsekwencjami.
Kradzież auta w leasingu – kto ponosi odpowiedzialność?
Pełną odpowiedzialność za kradzież samochodu w leasingu ponosi leasingobiorca. Skutki są podobne jak w przypadku szkody całkowitej. Dochodzi do automatycznego wygaśnięcia umowy. Następnie firma leasingowa może wymagać od leasingobiorcy natychmiastowej spłaty wszystkich pozostałych do końca leasingu, zdyskontowanych rat oraz innych nieuregulowanych należności.
Kradzież samochodu w leasingu a odszkodowanie
Leasingodawca, jako właściciel skradzionego samochodu w leasingu, może domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela w ramach polisy AC. Otrzymane środki będzie mógł wykorzystać do pokrycia należności wynikających z umowy leasingu. Ewentualną nadwyżkę przeleje na rachunek bankowy leasingobiorcy. Jeśli uzyskane odszkodowanie nie wystarczy do pokrycia wszystkich zobowiązań, resztę będzie musiał pokryć przedsiębiorca.
Szczegółowy sposób rozliczenia szkody całkowitej na skutek kradzieży auta w leasingu powinien być opisany w umowie lub OWUL. Niektóre firmy leasingowe dopuszczają – po wpłaceniu opłaty manipulacyjnej – zawieszenie spłaty rat do momentu wypłaty odszkodowania.
Komu i jak zgłosić kradzież samochodu leasingowanego?
Leasingobiorca ma obowiązek niezwłocznie zgłosić finansującemu fakt kradzieży samochodu w leasingu. Najczęściej można wysłać takie powiadomienie online, uzupełniając wymagane dane w elektronicznym formularzu na stronie internetowej leasingodawcy. Firma leasingowa będzie mogła udzielić zgody na wypłatę odszkodowania na konto bankowe leasingobiorcy.
Konieczne jest także poinformowanie o incydencie policji oraz firmy ubezpieczeniowej, z którą została zawarta umowa AC. Sprawą zajmą się następnie organy ścigania oraz Centrum Likwidacji Szkód ubezpieczyciela.
AC a skradzione auto w leasingu
Przedsiębiorca, który leasinguje samochód, ma obowiązek zgłoszenia szkody całkowitej w towarzystwie ubezpieczeniowym. Kwota możliwego do uzyskania odszkodowania z polisy AC będzie odpowiadać maksymalnie obecnej wartości rynkowej pojazdu. Jeśli do spłaty pozostało jeszcze sporo rat leasingowych, może się okazać, że otrzymane pieniądze nie wystarczą do pokrycia wszystkich należności. Stanie się tak, gdy utracona wartość samochodu będzie wyższa niż spłacony w ratach kapitał.
Ubezpieczenie GAP a kradzież samochodu w leasingu
Aby uniknąć finansowej straty związanej z dużym spadkiem wartości auta, warto wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie GAP. Polisa ta pozwala otrzymać dodatkowe odszkodowanie, które wyrówna ewentualną stratę.
Dzięki otrzymanym od ubezpieczyciela środkom, leasingobiorca będzie mógł pokryć wszystkie pozostałe do końca umowy raty. Kwota odszkodowania może nawet odpowiadać cenie pojazdu w momencie jego zakupu. Ubezpieczenie GAP oferowane przez EFL Finance zakłada limit odszkodowania aż do 250 tysięcy złotych.
Jak zapobiec kradzieży auta w leasingu?
Kradzież samochodu w leasingu wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami – nie tylko finansowymi. Dlatego warto zabezpieczyć się przed takim ryzykiem jeszcze przed zawarciem umowy finansowania.
Oprócz dodatkowego ubezpieczenia GAP, wskazany jest wybór pojazdu wyposażonego w nowoczesne technologie alarmowe i monitorujące, np. system GPS. Dzięki temu zwiększymy szanse na namierzenie złodzieja samochodu i odzyskanie pojazdu. Warto również wykupić pakiet Assistance, umożliwiający uzyskanie wsparcia w razie kradzieży.
Przedsiębiorca korzystający z leasingu powinien też pamiętać o działaniach zapobiegawczych. Można do nich zaliczyć zwłaszcza parkowanie na zamykanych, monitorowanych lub dobrze oświetlonych parkingach. Pomocne może okazać się również korzystanie z blokady kierownicy.
Podsumowanie
Kradzież samochodu w leasingu wiąże się z wygaśnięciem umowy i koniecznością spłaty przez przedsiębiorcę wszystkich pozostałych do końca rat leasingowych oraz innych nieuregulowanych zobowiązań. Leasingobiorca powinien zgłosić kradzież firmie leasingowej, policji oraz firmie ubezpieczeniowej. Po rozpatrzeniu sprawy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w ramach ubezpieczenia AC – maksymalnie w aktualnej kwocie rynkowej pojazdu. Jeśli powstanie strata, będzie ją musiał pokryć korzystający z leasingu z własnych środków. Ochronę przed utratą wartości skradzionego pojazdu zapewnia dodatkowe ubezpieczenie GAP.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.