

Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta i od czego to zależy?
Długoterminowy wynajem samochodu to forma finansowania pojazdu zbliżona do leasingu. Główna różnica między nimi polega na tym, że najemca z każdą ratą płaci jedynie za użytkowanie auta i pokrywa utratę jego wartości wraz z upływem czasu. Leasing wiąże się natomiast ze spłatą całej wartości samochodu.
Sprawdź, ile kosztuje wynajem długoterminowy auta oraz od czego zależą całkowite koszty finansowania i wysokość raty. Dowiedz się, z jakich dodatkowych usług można korzystać w ramach wynajmu długoterminowego.
Czynniki wpływające na to, ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu
Rata wynajmu oraz całkowite koszty finansowania samochodu zależą od wielu czynników. Poznaj najważniejsze z nich.
Wartość samochodu
Przedmiotem umowy najmu długoterminowego mogą być nowe auta. Wysokość miesięcznej raty w dużym stopniu zależy od wybranego rodzaju samochodu oraz przewidywanej wartości rezydualnej danego modelu pojazdu po zakończeniu okresu finansowania. Zazwyczaj koszty rosną wraz z klasą samochodu – auta miejskie i kompaktowe można wynająć taniej niż samochody luksusowe czy należące do autosegmentu E. Znaczenie ma również wersja silnika i wyposażenie. Możliwy jest nie tylko wynajem aut osobowych, lecz także dostawczych i ciężarowych.
Okres umowy a koszt wynajmu
Aby obniżyć koszt wynajmu długoterminowego samochodu, warto wypożyczyć go na możliwie jak najdłuższy okres. Czas trwania umowy najczęściej może wynosić od 24 do 60 miesięcy.
Limit kilometrów
Długoterminowy wynajem auta zakłada określony limit kilometrów, czyli maksymalny przebieg pojazdu (roczny lub całkowity dla umowy). Zazwyczaj można ustalić go na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów rocznie. Im wyższy limit, tym większe koszty serwisu pojazdu, stąd koszt całej usługi wynajmu długoterminowego również jest wyższy. Za nadmiarowy przebieg finansujący może doliczyć dodatkową opłatę.
Opcjonalny wkład własny
Aby zapewnić sobie jak najtańszy wynajem długoterminowy, warto wnieść dobrowolną wpłatę własną (czynsz inicjalny). Może ona być następnie kosztem uzyskania przychodu w firmie.
Wykup samochodu lub zwrot pojazdu
Najem długoterminowy aut najczęściej nie kończy się wykupem, lecz zwrotem pojazdu finansującemu. Wynika to z tego, że najemca musiałby zapłacić kwotę zbliżoną do wartości rynkowej pojazdu. Mimo to po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego można skorzystać z prawa do pierwokupu. Innym możliwym rozwiązaniem jest zwrot samochodu i jego wymiana na nowy w ramach następnej umowy.
Stan pojazdu na koniec umowy
Całkowity koszt wynajmu długoterminowego może wzrosnąć, jeśli użytkownik po zakończeniu umowy najmu zwróci pojazd w znacznie pogorszonym stanie. Nie będzie musiał natomiast nic dopłacać, gdy stopień zużycia okaże się uzasadniony ze względu na wiek i przebieg auta.
Wysokość stóp procentowych
Wysokość miesięcznej raty wynajmu długoterminowego może wzrosnąć lub spaść, jeśli w okresie trwania umowy zmienią się stopy procentowe NBP.
Zakres usług w ramach długoterminowego wynajmu
W cenie raty za długoterminowe wypożyczenie auta zwykle znajduje się pakiet usług dodatkowych, które można dopasować do swoich potrzeb. Najemca zyskuje dzięki temu znacznie większą przewidywalność kosztów w porównaniu do zakupu samochodu za gotówkę lub na kredyt.
Najem długoterminowy auta – koszty dodatkowych usług
Koszty najmu długoterminowego samochodu w dużym stopniu zależą od rodzaju wybranych usług. Zazwyczaj pakiet serwisowy jest obowiązkowy, natomiast pozostałe usługi dotyczące obsługi samochodu są dobrowolne.
Pakiet serwisowy
Usługa serwisowa może obejmować okresowe przeglądy, naprawy oraz możliwość wymiany zużytych części eksploatacyjnych. Dzięki temu wypożyczenie samochodu jest rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wysokość miesięcznej opłaty serwisowej zależy m.in. od wartości auta, zadeklarowanego limitu przebiegu i wybranego zakresu samej usługi. Samochód można poddawać czynnościom serwisowym na stacjach kontroli pojazdów wskazanych przez firmę wynajmującą pojazd.
Wymiana, naprawa i przechowywanie opon
Oprócz podstawowego serwisu najemca może dobrać dodatkowy pakiet opon do usług wynajmu długoterminowego. W jego zakres zwykle wchodzi sezonowa wymiana opon, ich naprawa oraz przechowywanie w bezpiecznym miejscu. Warto pamiętać, że cena zależy też od klasy wybranych opon (np. medium lub premium).
Koszt ubezpieczenia
Używanie samochodu w ramach najmu długoterminowego jest możliwe pod warunkiem wykupienia polisy OC, AC i NNW. Dodatkową ochroną w okresie trwania najmu może być polisa Assistance. Zapewnia ona m.in. usługę holowania do najbliższego serwisu, pomoc w zorganizowaniu dalszej podróży czy samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu. Dostępne jest również ubezpieczenie GAP. Aby obniżyć koszty ubezpieczenia, warto skorzystać z oferty finansującego, który uwzględni wybrane polisy w miesięcznej racie.
Karta paliwowa
Opłata miesięczna najmu może także uwzględniać kartę paliwową, która pozwala płacić wygodnie za paliwo na stacjach w formie bezgotówkowej. Rozważ taką możliwość zwłaszcza jeśli samochód użytkują pracownicy Twojej firmy. Karta jest przypisana do numeru rejestracyjnego konkretnego pojazdu. Koszty takiej usługi zależą od określonego limitu wydatków na paliwo w ciągu okresu rozliczeniowego.
Zarządzanie flotą
W zakres usługi zarządzania flotą mogą wchodzić m.in. cykliczne raporty, kontrola i optymalizacja tras czy sprawozdawczość. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, aby obniżyć koszty logistyki w swojej firmie.
Ile kosztuje długoterminowy wynajem samochodów? Przykładowe kwoty
Koszty wynajmu długoterminowego zależą więc od wielu czynników, które mogą wpłynąć na wysokość miesięcznej raty. Najważniejsze z nich to klasa samochodu, okres umowy, wysokość ewentualnej wpłaty własnej, ustalony limit kilometrów, a także zakres usług dodatkowych.
Można jednak wskazać przybliżoną wysokość miesięcznej raty najmu w 2025 roku – w zależności od segmentu samochodu osobowego:
- Auta miejskie (segment A i B): 500-1000 zł
- Auta kompaktowe (autosegment C): 1000-1500 zł
- Auta klasy średniej (autosegment D): 1500-2000 zł
- Auta klasy średniej wyższej (autosegment E): 2000-3000 zł
- Auta luksusowe (autosegment F): 3000-6000 zł
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.