

Finansowanie samochodu – jakie są możliwości dla firm?
Zakup samochodu za gotówkę to nie jedyny sposób, aby przedsiębiorca mógł użytkować auto w swojej firmie. Może także skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, do których zaliczają się m.in. leasing, wynajem długoterminowy, pożyczka leasingowa i kredyt.
Sprawdź, jak sfinansować zakup samochodu, aby zapewnić sobie jak najwięcej korzyści. Dowiedz się, jakie zalety oraz potencjalne wady mają poszczególne produkty finansowe i wybierz najlepszy dla swojej firmy.
Leasing samochodu
Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, samochód jest najczęściej branym w leasing środkiem trwałym. W 2024 roku jego udział w ogólnej strukturze finansowania wyniósł aż 77,3%*.
Leasing samochodu pozwala przedsiębiorcy korzystać z wybranego pojazdu na podstawie umowy cywilnoprawnej. W jej trakcie formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa, a leasingobiorca spłaca jego wartość w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Po zakończeniu umowy leasingowej korzystający może przejąć prawo własności do pojazdu.
Leasing jest łatwo dostępny – nie wymaga wysokiej zdolności kredytowej, czasochłonnych formalności ani wysokiego wkładu własnego. Większość leasingodawców dopuszcza nie tylko zakup nowego samochodu, lecz także pojazdu używanego w dobrym stanie technicznym. Często można uzyskać finansowanie nawet bez opłaty wstępnej i przy zachowaniu uproszczonej procedury weryfikacyjnej. Nie trzeba wtedy długo czekać na decyzję – leasingodawca wyda ją nawet w dniu złożenia wniosku, po przedstawieniu oświadczenia o wynikach finansowych firmy. Firma leasingowa zarejestruje także pojazd w urzędzie, a jej dane będą znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.
Jeśli postanowisz sfinansować samochód firmowy leasingiem, będziesz mógł elastycznie dopasować warunki umowy do swoich potrzeb, m.in. pod względem okresu trwania umowy, stopy procentowej (oprocentowanie zmienne lub stałe), wysokości raty i czynszu inicjalnego, harmonogramu spłaty czy kwoty wykupu auta z leasingu. Warunkiem zawarcia umowy jest wykupienie polisy Autocasco i OC – najkorzystniejsza opcja to ubezpieczenie samochodu w pakiecie z leasingiem. Aby zyskać dodatkową ochronę, możesz zdecydować się na dobrowolne polisy – np. Assistance i GAP. Otrzymasz wtedy pomoc w razie szkody lub awarii pojazdu, a także samochód zastępczy.
Leasing operacyjny i finansowy a wykup samochodu
Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy (kapitałowy). Leasing finansowy pozwala przedsiębiorcy od razu po zawarciu umowy wpisać auto do rejestru środków trwałych i na bieżąco amortyzować. W przypadku leasingu operacyjnego pojazd pozostaje składnikiem majątku firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
Finansowanie aut leasingiem operacyjnym ze względów podatkowych powinno trwać minimum 24 miesiące – leasing kapitałowy nie musi spełniać tego wymogu. Ważna różnica wiąże się także z tym, że koniec umowy leasingu finansowego skutkuje automatycznym przejściem prawa własności do pojazdu na leasingobiorcę. Aby natomiast stać się właścicielem samochodu po leasingu operacyjnym, należy wpłacić ustaloną wcześniej kwotę za wykup pojazdu. Można także zwrócić samochód firmie leasingowej, a następnie (w razie potrzeby) wymienić na nowe auto.
Leasing zwrotny
Leasing zwrotny to transakcja, która polega na refinansowaniu (pozyskaniu zewnętrznego źródła finansowania) kosztów poniesionych wcześniej na zakup pojazdu. Przedsiębiorca w ten sposób uwalnia zamrożony kapitał i przeznacza pieniądze na dowolny cel – np. spłatę zobowiązań czy sfinansowanie dowolnych inwestycji. Następnie może nadal korzystać z samochodu w ramach leasingu – w zamian za miesięczne raty. Leasing zwrotny nie naraża więc na przestój w działalności. Leasingobiorca może wykupić pojazd po zakończeniu umowy i odzyskać prawo własności do niego.
Wynajem długoterminowy pojazdów
Finansowanie samochodów za pomocą wynajmu długoterminowego jest zbliżone do leasingu. I w tym przypadku przedsiębiorca płaci comiesięczne raty, dzięki czemu korzysta z pojazdu należącego do finansującego. Główna różnica polega na tym, że nie spłaca całej wartości auta, a jedynie utratę jego wartości w okresie umowy. Z tego powodu najem długoterminowy najczęściej nie kończy się wykupem, lecz zwrotem samochodu i jego ewentualną wymianą na nowy model. Wykup jest jednak możliwy – leasingobiorca zyskuje prawo do pierwokupu pojazdu za cenę zbliżoną do rynkowej.
Sporą zaletą wynajmu długoterminowego pojazdów jest duża wygoda tej formy finansowania. Korzystający w cenie raty zwykle ma wliczony pakiet dodatkowych usług związanych z utrzymaniem pojazdu – najczęściej należą do nich serwis, sezonowa wymiana opon, ubezpieczenie, karta paliwowa, monitoring GPS czy raporty flotowe. Wynajem długoterminowy zapewnia więc przewidywalność kosztów użytkowania i eksploatacji pojazdu – nie wzrosną one nawet w przypadku niespodziewanej awarii, stłuczki czy wypadku.
Użytkownik może zapewnić sobie spory komfort i oszczędność czasu, jeśli dobierze w pakiecie usługę organizacji serwisu oraz sezonowej wymiany i przechowywania opon. Tymi czynnościami zajmuje się wtedy finansujący.
Potencjalną wadą wynajmu długoterminowego jest natomiast limit kilometrów.
Zakup auta za pomocą kredytu gotówkowego i samochodowego
Innym sposobem na finansowanie zakupu samochodu jest zwykły kredyt gotówkowy. Pozwala on od razu po zawarciu umowy stać się właścicielem pojazdu, a następnie spłacać zobowiązanie w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup samochodu. Najczęściej nie jest konieczne dodatkowe zabezpieczenie umowy.
Banki oferują również kredyt samochodowy. W tym przypadku środki muszą być przeznaczone na ściśle określony cel, jakim jest nabycie nowego lub używanego auta. Wymagane będzie zabezpieczenie spłaty takiego kredytu – może nim być np. zastaw rejestrowy, poręczenie, przewłaszczenie czy cesja praw z polisy.
W porównaniu do leasingu kredyt jest trudniej dostępny zwłaszcza dla nowych firm. W przypadku kredytu samochodowego banki najczęściej wymagają wkładu własnego oraz stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej, którą badają w ramach standardowej procedury. Sprawdzają wtedy szczegółowo historię kredytową wnioskodawcy i analizują dokumenty finansowe jego firmy.
Finansowanie samochodu pożyczką leasingową
Pożyczka leasingowa to forma finansowania samochodu, która łączy cechy leasingu oraz kredytu. Udzielają jej firmy leasingowe, dlatego jest łatwo dostępna nawet dla przedsiębiorców z krótkim stażem na rynku. Podobnie jak leasing nie wymaga wysokiej zdolności kredytowej. Jej zaletą są także elastyczne warunki, m.in. pod względem okresu umowy, harmonogramu spłaty i wysokości wpłaty własnej. Pożyczkę leasingową z kredytem łączy natomiast to, że oba te sposoby finansowania samochodu pozwalają od razu zyskać prawo własności do pojazdu oraz jego amortyzacji.
Źródła:
*Związek Polskiego Leasingu. Statystyki za rok 2024, https://www.leasing.org.pl/2024 [dostęp 10.04.2025]
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.