Auto w leasingu a szkoda komunikacyjna – co zrobić i jak dostać pojazd zastępczy?
Szkoda komunikacyjna na drodze może przydarzyć się każdemu kierowcy – również temu, który jeździ autem w leasingu. W przypadku stłuczki, wypadku lub szkody parkingowej to leasingobiorca jest odpowiedzialny za likwidację szkody, mimo że pojazd stanowi formalną własność firmy leasingowej.
Sprawdź, co zrobić w przypadku szkody częściowej samochodu w leasingu, aby móc jak najszybciej ponownie go użytkować. Dowiedz się, czym jest usługa Centrum Likwidacji Szkód i dlaczego warto z niej skorzystać.
Co zrobić w przypadku stłuczki lub innej szkody komunikacyjnej?
Szczegółowe informacje dotyczące tego, co robić w razie szkody komunikacyjnej, znajdziesz w części OWUL umowy zawartej z firmą leasingową. Warto więc zacząć od zapoznania się z treścią takiego dokumentu.
Jako leasingobiorca jesteś zobowiązany do tego, aby naprawić uszkodzony pojazd i pokryć związane z tym koszty. Możesz jednak odzyskać pieniądze dzięki odszkodowaniu od ubezpieczyciela. W okresie likwidacji szkody, kiedy korzystasz z leasingu, nadal musisz terminowo opłacać raty.
Leasing a stłuczka – gdzie zgłosić szkodę częściową?
Kogo powinieneś poinformować o kolizji, której skutkiem jest częściowa szkoda pojazdu? Jakie są podstawowe procedury związane z procesem jej likwidacji? Wyjaśniamy.
Poinformuj leasingodawcę o kolizji drogowej
W pierwszej kolejności powiadom firmę leasingową o szkodzie – niezwłocznie po jej zaistnieniu. W EFL możesz to zrobić telefonicznie pod numerem infolinii: 801 404 444. Podczas rozmowy konsultant wskaże rekomendowany do naprawy serwis współpracujący z EFL w ramach usługi Centrum Likwidacji Szkód i po twojej akceptacji zleci naprawę pojazdu. Jednocześnie zyskasz wtedy wsparcie na każdym etapie – od zgłaszania szkody do jej rozliczenia (EFL zapłaci podatek VAT z faktury za naprawę pojazdu) i odbioru naprawionego pojazdu. Jeśli tego potrzebujesz, uzyskasz także pomoc w wynajmie samochodu zastępczego.
Zgłoś szkodę w zakładzie ubezpieczeniowym
Kiedy poinformujesz już finansującego o zdarzeniu drogowym, w następnej kolejności zgłoś szkodę w zakładzie ubezpieczeniowym, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia samochodu w leasingu. Jest to niezbędne, aby ubiegać się o odszkodowanie. Istnieją dwa różne sposoby likwidacji szkody – z OC sprawcy kolizji lub z Twojego AC, jeśli spowodowałeś stłuczkę.
Aby zgłosić kolizję w firmie ubezpieczeniowej, należy skompletować wymagane dokumenty. Zaliczają się do nich m.in. wypełniony druk zgłoszenia szkody oraz kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu i prawa jazdy kierującego. Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia jest protokół z numerem szkody. Ubezpieczyciel ocenia następnie jej zakres i szacunkowy koszt naprawy.
Wypełnij formularz zgłaszania szkody – gdy chcesz usunąć ją samodzielnie
Jeśli leasingobiorca chce zlikwidować szkodę poza Centrum Likwidacji Szkód, powinien złożyć odpowiedni wniosek. Zwykle można wysłać go online – np. poprzez elektroniczny formularz na stronie internetowej leasingodawcy. Najczęściej znajdują się w nim następujące informacje:
- dane leasingodawcy (NIP i REGON),
- numer rejestracyjny pojazdu,
- dane do kontaktu: imię i nazwisko, e-mail i numer kontaktowy leasingobiorcy,
- data zaistnienia szkody,
- sposób likwidacji szkody (z polisy OC sprawcy lub AC),
- numer szkody w zakładzie ubezpieczeń,
- nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
- przybliżony koszt naprawy,
- odbiorca odszkodowania – leasingobiorca lub warsztat.
Auto w leasingu a kolizja drogowa – czy trzeba wzywać policję?
Zgodnie z polskim prawem wezwanie policji na miejsce zdarzenia jest obowiązkowe, jeśli na skutek kolizji ktoś został ranny. W przeciwnym razie właściwy sposób postępowania zależy od zapisów umowy leasingowej. Większość leasingodawców wymaga, aby wezwać mundurowych w sytuacji, gdy leasingobiorca nie jest sprawcą szkody. Trzeba wtedy zapisać:
- numer sprawy/notatki policyjnej,
- jednostkę policji,
- imię i nazwisko sprawcy,
- numer rejestracyjny pojazdu sprawcy,
- nazwę ubezpieczyciela sprawcy i numer jego polisy.
Gdy natomiast leasingobiorca jest sprawcą kolizji, w której nie ma poszkodowanych, wtedy zwykle wystarczy sporządzić oświadczenie sprawcy. Powinny się w nim znaleźć m.in.: opis, data i miejsce zdarzenia oraz pisemny podpis kierowcy, który zawinił.
Wypłata odszkodowania – na czyje konto wpłyną pieniądze?
Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu, wskazuje w formularzu zgłaszania szkody, czy chce otrzymać odszkodowanie na własny rachunek bankowy, czy należący do warsztatu. Leasingodawca może odmówić wypłaty środków na konto leasingobiorcy – zwłaszcza w przypadku opóźnień w regulowaniu rat.
Jak zastąpić uszkodzony pojazd w okresie likwidacji szkody?
Nawet niewielkie uszkodzenie samochodu w leasingu spowodowane kolizją może sprawić, że przez pewien czas leasingobiorca nie będzie mógł korzystać z pojazdu w swojej działalności. Warto wtedy postarać się o auto zastępcze. Można otrzymać je nieodpłatnie z OC sprawcy zdarzenia (na czas naprawy) lub ubezpieczenia AC/Assistance. Trzeba jednak poświęcić czas na związane z tym formalności – należy złożyć m.in.:
- pisemny wniosek o samochód zastępczy wraz z uzasadnieniem potrzeby jego wynajmu,
- kopię dowodu rejestracyjnego uszkodzonego auta,
- dokumenty rejestrowe własnej firmy,
- kopię prawa jazdy,
- notatkę policyjną lub oświadczenie sprawcy kolizji drogowej,
- numer polisy OC sprawcy wraz z danymi ubezpieczyciela.
Czas oczekiwania na auto zastępcze może się wydłużyć w związku z koniecznością weryfikacji dokumentów. W przypadku likwidacji szkody z AC zwykle obowiązuje określony okres wynajmu pojazdu zastępczego – może okazać się, że trzeba zwrócić go jeszcze przed ukończeniem naprawy uszkodzonego samochodu.
Centrum Likwidacji Szkód – dlaczego warto skorzystać z tej usługi?
Centrum Likwidacji Szkód to darmowa usługa, dostępna w EFL w ramach umowy leasingowej, a także wsparcie w wynajmie samochodu zastępczego. Skorzystasz z niej pod warunkiem, że niezwłocznie powiadomisz leasingodawcę o stłuczce. Klienci EFL mogą dzwonić w tym celu pod numery telefonów: 713 777 777 lub 801 404 444 oraz wybrać rekomendowany przez EFL serwis do naprawy pojazdu po szkodzie.
Dzięki usłudze CLS oszczędzasz swój czas i unikasz niepotrzebnego stresu. Nie musisz wtedy samodzielnie poszukiwać warsztatu i narażać się na ryzyko nietrafionego wyboru. Możesz wybrać jeden z rekomendowanych serwisów sieci naprawczej. Specjaliści CLS pomagają przejść przez wszystkie formalności związane z wypłatą odszkodowania i monitorują proces naprawy. Firma leasingowa może również rozliczyć fakturę naprawy i zapłacić VAT za leasingobiorcę. Wybrany do naprawy serwis CLS wesprze Cię w zgłoszeniu szkody do zakładu ubezpieczeń.
W ramach usługi Centrum Likwidacji Szkód można wynająć pojazd zastępczy na cały okres naprawy, korzystając z produktu najmu krótkoterminowego w naszej spółce Truck Care. Nie trzeba wtedy szukać auta u zewnętrznych dostawców ani przechodzić przez procedury związanie z ubieganiem się o samochód zastępczy u ubezpieczyciela. Leasingobiorca otrzyma więc auto niezwłocznie po zgłoszeniu konieczności jego wynajęcia. W ramach usługi CLS w EFL można wynająć pojazd zastępczy na czas naprawy nie tylko w razie uszkodzenia samochodu osobowego – ta usługa jest bezpłatna w ramach umowy – lecz także auta dostawczego lub ciężarowego w ramach najmu krótkoterminowego.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.