

Rodzaje leasingu – charakterystyka i porównanie
Leasing jest umową cywilnoprawną, która występuje pod różnymi formami. W zależności od typu finansowania, po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot leasingu może zostać zwrócony bądź wykupiony przez korzystającego albo automatycznie przejść na jego własność. Różnice dotyczą także kwestii prawnych i podatkowych.
W artykule wskazujemy najważniejsze rodzaje leasingu, opisujemy ich cechy charakterystyczne, podobieństwa oraz różnice.
Rodzaje leasingu ze względu na charakter prawno-podatkowy
Najważniejszym sposobem podziału jest rozróżnienie na leasing operacyjny (usługowy) oraz finansowy (kapitałowy). W obu przypadkach mamy do czynienia z taką formą finansowania, w przypadku której prawo własności do leasingowanego przedmiotu pozostaje po stronie leasingodawcy. Leasingobiorca może natomiast korzystać z niego na ściśle określonych w umowie warunkach. Jego obowiązkiem jest opłacanie w terminie miesięcznych rat leasingowych.
Podstawowe rodzaje – leasing operacyjny i leasing finansowy
Podstawowa różnica polega na tym, że jedynie leasing finansowy pozwala korzystającemu wpisać daną rzecz do rejestru środków trwałych, a następnie dokonywać bieżących odpisów amortyzacyjnych. Leasing operacyjny zakłada natomiast, że przedmiot umowy jest amortyzowany przez firmę leasingową.
W obu przypadkach można uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu opłaty eksploatacyjne, ponoszone m.in. na wymianę opon i wycieraczek, serwis, parking czy usługę automyjni. Leasing operacyjny umożliwia zaliczenie całości każdej opłaconej raty. Leasingobiorcy korzystający z leasingu finansowego mogą natomiast zmniejszać podatek PIT, uwzględniając jedynie część odsetkową raty.
Leasing operacyjny jest w prawie podatkowym traktowany jako usługa. W związku z tym firma leasingowa do każdej raty nalicza 23% podatku VAT. Leasing finansowy rozpatruje się natomiast jako dostawę towaru. Przedsiębiorca płaci więc cały VAT z góry, w niedługim terminie po otrzymaniu przedmiotu do swojej dyspozycji. Stawka podatku VAT będzie uzależniona od rodzaju amortyzowanego środka trwałego, choć w większości przypadków (pojazdy, maszyny itd.) będzie wynosić 23%.
Umowa leasingu finansowego może zostać zawarta na dowolny czas, w zależności od ustaleń pomiędzy finansującym a korzystającym. Leasing operacyjny wymaga natomiast zawarcia umowy na czas odpowiadający co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji – będą to 2 lata w przypadku leasingu samochodu osobowego.
Leasing z wykupem lub bez wykupu
Finansowanie w formie leasingu operacyjnego pozwala przedsiębiorcy samodzielnie zdecydować, czy po zakończeniu okresu umowy chce wykupić przedmiot. W przypadku leasingu finansowego nie dochodzi do wykupu, ponieważ leasingowana rzecz automatycznie staje się własnością korzystającego, po spełnieniu przez niego wszystkich warunków umowy.
Leasing zwrotny – sposób na uwolnienie kapitału
Jest to szczególny rodzaj umowy w ramach leasingu operacyjnego lub finansowego. Polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje składniki swojego majątku firmie leasingowej, a następnie bierze je w leasing. Nadal może zatem korzystać z danego przedmiotu, lecz przestaje być jego formalnym właścicielem. Zyskuje natomiast możliwość uwolnienia kapitału, który wcześniej zainwestował w zakup środka trwałego. Otrzymaną gotówkę może przeznaczyć np. na kolejne inwestycje czy wypłatę zaległych zobowiązań wobec pracowników lub kontrahentów. Leasing zwrotny pomaga więc zachować płynność finansową i zapobiec przestojom w firmie.
Z leasingu zwrotnego najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy dysponują sporymi przychodami, lecz nie mogą wykazać się wystarczającą zdolnością kredytową. Umowa leasingowa jest znacznie łatwiej dostępna i obarczona mniejszą liczbą formalności niż kredyt. Korzystający powinien jednak mieć na uwadze, że w momencie sprzedaży środka trwałego dochodzi do powstania przychodu. Konieczne jest zatem opłacenie podatku dochodowego od takiej transakcji. Przedsiębiorca może następnie korzystać z tych samych sposobów optymalizacji podatkowych, jak w przypadku tradycyjnego leasingu operacyjnego lub finansowego.
Leasing odnawialny – regularna wymiana auta na nowe
Jest jednym z rodzajów leasingu samochodowego. Polega na takim skonstruowaniu umowy, że po jej upływie korzystający otrzymuje nowy pojazd. Leasingobiorca zwykle przekazuje dotychczas używane auto firmie leasingowej, po czym zawierana jest umowa na kolejny okres. Leasingobiorca nie musi więc przejmować się samodzielnym poszukiwaniem osoby zainteresowanej zakupem starego samochodu. Co pewien czas wymienia auto na nowe, sprawne, wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne i systemy bezpieczeństwa.
Skorzystanie z leasingu odnawialnego pozwala obniżyć miesięczną ratę. Zazwyczaj umowa zakłada maksymalny limit kilometrów, które korzystający może pokonać w ciągu roku.
Leasing bezpośredni i pośredni – podział ze względu na liczbę stron zaangażowanych w transakcję
Kolejne rodzaje leasingu to leasing bezpośredni oraz pośredni. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z taką transakcją, w której umowa jest zawierana bezpośrednio pomiędzy producentem lub dystrybutorem a korzystającym. Nie zmienia się zatem właściciel przedmiotu umowy, podczas gdy leasingobiorca z niego korzysta i opłaca comiesięczne raty.
Leasing pośredni polega natomiast na tym, że trzecią stroną transakcji staje się firma leasingowa. Kupuje ona określony przedmiot od dystrybutora lub producenta, a następnie oddaje do dyspozycji korzystającego. Mamy więc 3 podmioty uczestniczące w transakcji – dostawcę, finansującego oraz leasingobiorcę.
Leasing konsumencki – forma leasingu dla osób fizycznych
Do tej pory opisywaliśmy formy leasingu, w którym stroną korzystającą jest przedsiębiorca. Z tego rodzaju finansowania mogą jednak korzystać również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Z myślą o nich powstał leasing konsumencki. Jest to umowa cywilnoprawna, która posiada cechy kredytu oraz wynajmu. Pozwala konsumentom użytkować takie przedmioty, jak m.in. samochód, pralka, telewizor, lodówka, meble czy mieszkanie. Mogą z nich korzystać bez konieczności angażowania wkładu własnego. Podpisują z finansującym umowę, zobowiązującą ich do comiesięcznego regulowania rat, wraz z którymi spłacają wartość leasingowanej rzeczy.
Leasing konsumencki jest obarczony znacznie mniejszą liczbą formalności niż kredyt. Mogą z niego korzystać osoby, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Ten rodzaj leasingu pozwala konsumentom uniknąć konieczności napraw, przeglądów technicznych czy samodzielnego ubezpieczania samochodu. Firma leasingowa bierze te obowiązki na siebie i ponosi niezbędne koszty, jeżeli korzystający wybierze ofertę z pakietem dodatkowych usług.
Wpis ma charakter informacyjny – Europejski Fundusz Leasingowy aktualnie nie posiada w swojej ofercie wszystkich wymienionych rodzajów leasingu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.