Jak założyć działalność mobilną? O czym pamiętać i jak sfinansować potrzebne inwestycje?
Działalność mobilna to biznes, który polega na świadczeniu przez przedsiębiorcę usług w wielu lokalizacjach poza stałą siedzibą – w miejscach wskazywanych przez klientów. Do zalet tego typu firmy zalicza się możliwość dotarcia do większej liczby osób, m.in. seniorów, niepełnosprawnych, schorowanych czy zamieszkujących w słabo skomunikowanych miejscowościach. Biznes taki wiąże się także z mniejszą konkurencją oraz niższymi kosztami prowadzenia działalności.
Podpowiadamy, jak założyć działalność mobilną i jakich dopełnić formalności związanych z rejestracją. Odpowiadamy także na pytanie, czy firma taka musi mieć stałą siedzibę, a także wskazujemy podstawowe koszty i wymagania związane z używaniem kasy fiskalnej.
Popularne rodzaje mobilnej działalności gospodarczej
Usługi mobilne z dojazdem do klienta mogą być oferowane przez firmy z różnych branż. Do popularnych działalności mobilnych z dojazdem do klienta zaliczają się m.in.:
- usługi kosmetyczne i fryzjerskie,
- mobilny warsztat samochodowy,
- usługi prawnicze,
- usługi sprzątania,
- naprawa komputerów, sprzętu RTV i AGD,
- usługi budowlane,
- usługi trenera personalnego,
- mobilna myjnia samochodowa.
Firma mobilna – jak ją założyć?
Najprostszym sposobem na założenie mobilnej działalności gospodarczej jest zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Można tego dokonać całkowicie online, bez potrzeby osobistego odwiedzania urzędów. Wystarczy po zalogowaniu się w serwisie biznes.gov.pl wypełnić formularz CEIDG-1, podpisać go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, a następnie wysłać elektronicznie.
We wniosku rejestracyjnym powinny znaleźć się m.in.:
- dane osobowe przedsiębiorcy,
- nazwa firmy zawierająca imię i nazwisko wnioskującego,
- co najmniej jeden główny kod PKD,
- dane urzędu skarbowego – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- miejsce przechowywania dokumentacji księgowej,
- adres do doręczeń korespondencji.
Mobilna firma będzie mogła rozpocząć świadczenie usług już w dniu złożenia wniosku. Jego wysłanie jest jednocześnie zgłoszeniem o nadanie numeru NIP i REGON. Rejestracja działalności w CEIDG nie wiąże się z żadnymi kosztami.
Innym sposobem na to, jak założyć działalność mobilną, jest zarejestrowanie spółki prawa handlowego, np. spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki kapitałowej, spółki jawnej czy spółki komandytowo-akcyjnej. Wymaga to dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Spółek oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego. Konieczne będzie również zawarcie umowy spółki oraz wniesienie kapitału zakładowego.
Zgłoszenie do ZUS i VAT
Po uzyskaniu numeru NIP, przedsiębiorca prowadzący działalność mobilną uzyska możliwość zarejestrowania się do VAT jako czynny płatnik tego podatku. Może tego dokonać bez wychodzenia z domu i ponoszenia opłat – wystarczy, że dołączy do formularza rejestracyjnego CEIDG wniosek VAT-R. Zostanie vatowcem będzie obowiązkowe, jeśli przychody osiągnięte przez przedsiębiorcę przekroczą 200 tysięcy złotych w danym roku podatkowym – z wyjątkiem firm podlegających zwolnieniu przedmiotowemu ze względu na rodzaj prowadzonej działalności.
Przedsiębiorca ma także obowiązek zgłoszenia siebie samego oraz zatrudnionych pracowników do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni. Może tego dokonać poprzez złożenie formularza ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego) lub ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).
Firma mobilna a potrzebne uprawnienia
Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności mobilnej warto upewnić się, czy świadczenie usług nie wymaga uzyskania odpowiednich licencji, uprawnień, wykształcenia, koncesji czy zezwoleń.
Działalność mobilna a siedziba firmy
Jednoosobowa mobilna działalność gospodarcza może być prowadzona bez wskazania stałej siedziby. Będzie to możliwe, jeżeli przedsiębiorca w formularzu rejestracyjnym CEIDG wybierze opcję „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”. Obowiązkowe jest natomiast podanie adresu do doręczeń korespondencji urzędowej oraz miejsca przechowywania dokumentacji księgowej.
Firma mobilna zarejestrowana w formie spółki musi mieć swoją siedzibę. Przedsiębiorca może w tym przypadku zdecydować się na siedzibę firmy w domu.
Działalność mobilna a kasa fiskalna
Jeżeli usługi mobilne będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, co do zasady powstanie wymóg rejestrowania transakcji przy użyciu kasy fiskalnej. Obowiązku tego można uniknąć, jeżeli roczny obrót ze sprzedaży nie przekroczy 20 tysięcy złotych, wszystkie transakcje będą zawierane w sposób bezgotówkowy lub firma jest zwolniona z używania kasy fiskalnej ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Niektóre usługi, np. kosmetyczne, fryzjerskie, prawnicze, budowlane czy medyczne, wymagają korzystania z kasy fiskalnej online już od pierwszej transakcji.
Prowadzenie działalności mobilnej w różnych lokalizacjach nie wiąże się z koniecznością zakupu więcej niż jednej kasy fiskalnej. Najlepiej sprawdzi się urządzenie przenośne, z którego można korzystać bez podłączania do zewnętrznego źródła zasilania.
Działalność mobilna – koszty prowadzenia i źródła finansowania
Koszty prowadzenia działalności mobilnej zazwyczaj są znacznie niższe w porównaniu do firmy mającej stałą siedzibę. Nie trzeba opłacać mediów, wywozu śmieci, czynszu za lokal, usług utrzymywania czystości, zakupu mebli czy innego wyposażenia biura.
Przedsiębiorca będzie natomiast musiał zainwestować w niezbędny sprzęt, przystosowany do działalności mobilnej, np. specjalistyczne maszyny i urządzenia, narzędzia czy walizki. Przykładowo mobilna działalność kosmetyczna wymaga m.in. zakupu kombajnu kosmetycznego, zapasu kosmetyków czy leżanki.
Prowadzenie mobilnej firmy wiąże się z koniecznością szybkiego dojazdu do klientów wraz z potrzebnym ekwipunkiem. Najlepiej do tego celu sprawdzi się samochód dostawczy. Do kosztów sfinansowania pojazdu dochodzą opłaty za ubezpieczenie, paliwo, przeglądy, serwis czy sezonową wymianę opon, wycieraczek i płynów.
Aby rozwijać działalność mobilną i pozyskiwać nowych klientów, niezbędna będzie także inwestycja w reklamę, zatrudnianie pracowników oraz szkolenia.
Działalność mobilna a dofinansowanie
Przedsiębiorca może pozyskać bezzwrotne środki na założenie działalności mobilnej, m.in. z urzędu pracy czy programów unijnych. Szanse na otrzymanie dofinansowania dla firm zwiększa dobrze napisany biznesplan. Dokument ten powinien być oparty na szczegółowej analizie, m.in. konkurencji, finansów, strategii marketingowej, mocnych i słabych stron, szans oraz zagrożeń.
Warto również dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające kwalifikacje, wykształcenie i doświadczenie związane z prowadzoną działalnością, referencje czy deklaracje współpracy od klientów. Konieczne może być wniesienie wkładu własnego oraz zabezpieczenia przyznanych środków, np. w formie poręczenia, blokady na lokacie czy gwarancji bankowej. Każdy zakup powinien być potwierdzony fakturą, co umożliwi prawidłowe rozliczenie dotacji.
Inne sposoby sfinansowania inwestycji
Inwestycje niezbędne do prowadzenia mobilnej firmy można także sfinansować z innych zewnętrznych źródeł, np. za pomocą leasingu, kredytu, pożyczki leasingowej czy wynajmu długoterminowego. Aby otworzyć mobilny biznes bez dużego wkładu finansowego, warto również pozyskać inwestorów lub zaprezentować swój pomysł na platformie crowdfundingowej.
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!