Auta, które mało palą – 10 ekonomicznych modeli samochodów
Poziom spalania to jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto kierować się przy wyborze samochodu do firmy. Jeśli wybierzesz auto, które mało pali, znacząco ograniczysz koszty eksploatacji pojazdu. Zyskasz także inne korzyści – np. zwiększysz zasięg jazdy na jednym tankowaniu czy zmniejszysz emisję spalin.
Poznaj ranking spalania paliwa przez różne samochody z silnikiem benzynowym oraz na olej napędowy. Sprawdź, czym cechują się najmniej palące auta i jakie korzyści może odnieść przedsiębiorca, który jeździ ekonomicznym pojazdem.
Co wyróżnia samochody, które mało palą?
Samochody z najmniejszym spalaniem zwykle mają określone cechy, które wpływają na niskie zużycie paliwa. Należą do nich m.in.:
- aerodynamiczna konstrukcja – opływowy kształt nadwozia, spojlery czy nisko zawieszony dach pomagają przezwyciężyć silny opór powietrza podczas szybkiej jazdy,
- niewielka waga pojazdu – producenci wykonują nadwozie z lekkich materiałów, np. aluminium czy tworzyw syntetycznych. Najmniej palą małe auta miejskie i samochody kompaktowe,
- system start-stop – automatycznie wyłącza silnik w czasie postoju, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa,
- silnik z turbodoładowaniem – podnosi efektywność spalania paliwa,
- nowoczesny system zarządzania silnikiem – automatycznie dobiera dawki paliwa oraz czas zapłonu na podstawie różnych parametrów silnika i otoczenia,
- opony o niskim oporze toczenia.
Auta z małym spalaniem – jakie korzyści mogą zapewnić przedsiębiorcy?
Auta z niskim zużyciem paliwa pozwalają zoptymalizować koszty w logistyce i transporcie. Zapewniają także większy zasięg na jednym tankowaniu, dzięki czemu kierowca oszczędza czas oraz unika przestojów. Spada więc ryzyko, że nie dostarczy towarów w wyznaczonym terminie czy spóźni się na spotkanie z kontrahentem.
Samochody z małym spalaniem redukują także emisję CO2 i innych szkodliwych związków do atmosfery. Użytkowanie takich aut może więc być jednym z elementów ekologistyki w transporcie. Jeśli wybierzesz ekonomiczny i niskoemisyjny pojazd, unikniesz też w najbliższych latach ograniczeń związanych ze Strefami Czystego Transportu w Polsce.
Samochody, które mało palą – ranking spalania paliwa i oleju napędowego
Serwis Wyborkierowcow.pl przygotował ranking samochodów z najniższym spalaniem – na podstawie wyników testów, w których brali udział dziennikarze motoryzacyjni. Wyniki odzwierciedlają zużycie paliwa w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego – są więc bardziej wiarygodne niż dane, które podają producenci w swoich katalogach.
Poniżej opisujemy 10 wybranych samochodów o niskim spalaniu uwzględnionych we wspomnianym rankingu – z podziałem na segmenty. Każdy z zaprezentowanych niżej modeli możesz wziąć w auto leasing.
Auta miejskie (klasa A i B)
Toyota Aygo X
Toyota Aygo X z silnikiem benzynowym 72 KM wyróżnia się średnim zużyciem paliwa na poziomie około 5,5 l na 100 km. Jest to miejski crossover segmentu A, wyposażony m.in. w sygnalizację niezapiętych pasów bezpieczeństwa, światła drogowe z czujnikiem zmierzchu, kurtyny powietrzne czy system multimedialny z ekranem dotykowym.
Suzuki Swift
Suzuki Swift należy do najmniej palących aut benzynowych – wersja z silnikiem o mocy 83 KM spala około 5,3 l na 100 km. Kierowca ma do swojej dyspozycji m.in. adaptacyjny tempomat z ogranicznikiem prędkości, światła przeciwmgielne tylne czy wspomaganie ruszania na wzniesieniu. Model ten zalicza się do segmentu aut miejskich (B).
Skoda Fabia
Do samochodów o najmniejszym spalaniu benzyny zalicza się również Skoda Fabia z silnikiem o mocy 95 KM i turbodoładowaniem. Ten pojazd należy do segmentu aut miejskich (B). Spala w realnych warunkach około 5,6 l na 100 km. Wewnątrz znajdują się m.in. podgrzewane fotele, tempomat, czujnik zmierzchu czy wspomaganie parkowania.
Samochody kompaktowe
Peugeot 308
Jeśli szukasz auta z najmniejszym spalaniem, rozważ wybór modelu Peugeot 308 z silnikiem turbodiesel o mocy 130 KM. Średnie zużycie paliwa to około 4,8 l na 100 km. Jest to samochód klasy kompaktowej – dostępny w wersji nadwozia hatchback i kombi. Kierowca może korzystać m.in. z czujników parkowania z tyłu, podgrzewanych foteli, wspomagania podjazdów, czujnika deszczu czy automatycznej dwustrefowej klimatyzacji.
Skoda Octavia
Ten samochód klasy kompaktowej z silnikiem turbodiesel 150 KM spala około 4,9 l na 100 km. Skoda Octavia jest wyposażona w wiele nowoczesnych technologii, w tym asystenta pasa ruchu, automatyczną kontrolę odstępu od poprzedzających pojazdów z funkcją hamowania, monitorowanie zmęczenia kierowcy czy kontrolę ciśnienia w ogumieniu.
Auta klasy średniej
Kia Optima
Szukasz auta klasy średniej z najmniejszym spalaniem? Do najbardziej oszczędnych modeli z tego segmentu należy KIA Optima z silnikiem turbodiesel 141 KM – zużywa około 5,8 l na 100 km. Na wyposażeniu pojazdu znajduje się m.in. asystent parkowania, wycieraczki z czujnikiem deszczu czy system doświetlania zakrętów.
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat w wersji turbodiesel 50 KM pali około 5,8 l na 100 km. Jest to auto klasy średniej wyposażone m.in. w automatyczną klimatyzację, czujniki parkowania z przodu i z tyłu czy system wykrywania pieszych.
Samochody klasy wyższej
BMW seria 5
BMW serii 5 zajmuje czołowe pozycje w rankingach spalania wśród modeli klasy wyższej. Pojazd ten w wersji turbodiesel 190 KM spala około 6,2 l na 100 km. Jest wyposażony m.in. w radio cyfrowe, czujniki parkowania, automatyczną klimatyzację czy regulator prędkości z funkcją hamowania.
Mercedes klasy E
Mercedes klasy E to kolejne auto, które mało pali – mimo że należy do segmentu premium. Poziom spalania wynosi 6,9 l na 100 km w przypadku wersji z silnikiem turbodiesel 194 KM. Kierowca ma do dyspozycji m.in. asystenta odległości od poprzedzających pojazdów, system awaryjnego zatrzymania czy wspomaganie parkowania z funkcją pamięci.
Audi A6 Avant
Spośród aut klasy wyższej niedużo (około 7,2 l na 100 km) pali również Audi A6 Avant – w wersji z silnikiem turbodiesel 204 KM. W pojeździe znajduje się m.in. system rozpoznawania znaków drogowych, 2-strefowa automatyczna klimatyzacja, wskaźnik ciśnienia w oponach czy sygnalizacja niezapiętych pasów.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.