Jak założyć firmę ogrodniczą? Pielęgnacja ogrodów jako pomysł na biznes
Firma ogrodnicza to warty uwagi pomysł np. na biznes w małym mieście lub własną firmę na wsi. Wielu właścicieli domów w takich miejscowościach chce mieć piękny ogród, lecz często brakuje im wolnego czasu na jego pielęgnację, niezbędnej wiedzy czy umiejętności obsługi narzędzi.
Sprawdź, jak założyć firmę ogrodniczą i czy warto prowadzić taki biznes. Dowiedz się, jakie usługi może świadczyć przedsiębiorstwo z tej branży, jakich inwestycji potrzebuje i jak może je korzystnie sfinansować. Przeczytaj również wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces na rynku.
Zakładanie i pielęgnacja ogrodów – pomysł na biznes dla pasjonatów
Wykonywanie usług ogrodniczych to biznes odpowiedni dla osób, które lubią obcować z przyrodą i niestraszna im praca fizyczna w terenie. Dobry ogrodnik powinien być także osobą komunikatywną, cierpliwą, dokładną i kreatywną.
Usługi ogrodnicze są na tyle zróżnicowane, że nie trzeba się obawiać rutyny. Można mieć kontakt z różnymi ludźmi, w tym innymi pasjonatami ogrodów. Trzeba być jednak przygotowanym na pracę w trudnych warunkach pogodowych, np. silnym wietrze, deszczu, zimnie czy upale.
W zakres usług ogrodniczych wchodzi zwłaszcza:
- zakładanie ogrodów – firma może np. przekopywać glebę, oczyszczać teren, wykonywać nasadzenia, budować i zakładać architekturę ogrodową, usypywać skalniaki, montować oświetlenie ogrodowe, zakładać trawniki i rabaty kwiatowe, budować zbiorniki wodne, tworzyć żywopłoty czy instalować systemy nawadniające,
- pielęgnacja ogrodów – polega m.in. na usuwaniu chwastów, przycinaniu drzew, krzewów i żywopłotów, nawożeniu i odkwaszaniu gleby, nawadnianiu roślin, grabieniu liści, koszeniu trawy, wertykulacji czy zwalczaniu szkodników.
Ogrodnictwo należy do branż sezonowych – większość prac wykonuje się tylko od kwietnia do października. Dlatego warto zadbać o zachowanie płynności finansowej w pozostałych miesiącach. Możesz w tym celu rozszerzyć działalność o projektowanie ogrodów czy specjalistyczne doradztwo. Pomyśl też nad tym, aby sprzedawać kwiaty, nasiona, sadzonki, narzędzia i inne produkty w centrum ogrodniczym lub sklepie internetowym. Kiedy pogoda nie dopisuje, warto również poświęcić czas na prace biurowe, w tym przygotowywanie ofert i umów współpracy, wycenę usług czy wystawianie faktur.
Zakładanie firmy ogrodniczej – co jest potrzebne?
Prowadzenie firmy ogrodniczej to nie jest pomysł na biznes bez pieniędzy. Potrzebujesz wielu inwestycji na start. Łączne koszty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, jednak wszystko zależy od zakresu usług, jaki chcesz wykonywać.
Potrzebne mogą być zwłaszcza:
- narzędzia, sprzęt ogrodniczy i maszyny rolnicze, np. widły, glebogryzarka, motyka, sekator, kosiarka, kultywator, rębak do gałęzi, ciągnik, szpadel, aerator, nożyce do żywopłotu, podkaszarka itd.,
- koparko-ładowarka,
- rośliny,
- nawozy,
- odzież ochronna,
- środki ochrony roślin,
- sprzęt IT i oprogramowanie do projektowania oraz wizualizacji ogrodów,
- samochód dostawczy – pozwala dojeżdżać do klientów i przewozić potrzebny sprzęt i inne przedmioty ogrodnicze,
- przyczepa – możesz dzięki niej wywozić skoszoną trawę, liście czy inne odpady organiczne.
Zakładanie firmy ogrodniczej nie wymaga kierunkowego wykształcenia, uprawnień ani koncesji. Trzeba jednak spełnić określone wymagania, aby wykonywać specjalistyczne usługi, np. obsługiwać koparko-ładowarkę czy budować systemy nawadniania i inne konstrukcje. Możesz zatrudnić pracowników, którzy mają potrzebne uprawnienia.
Jeśli chcesz prowadzić biznes ogrodniczy, musisz mieć sporą wiedzę branżową, m.in. na temat wymagań poszczególnych roślin czy sposobów zwalczania szkodników. Najlepiej, jeśli jednocześnie masz praktyczne umiejętności w zakresie zakładania ogrodów i ich pielęgnacji.
Firma ogrodnicza – jak założyć?
Najłatwiej i najszybciej założysz biznes ogrodniczy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Firmę zarejestrujesz bezpłatnie przez internet – wystarczy, że wypełnisz i prześlesz online wniosek o wpis do rejestru CEIDG. W formularzu należy wskazać m.in.:
- kody PKD,
- nazwę firmy,
- miejsce przechowywania dokumentów księgowych,
- siedzibę firmy (nie jest wymagana w przypadku działalności mobilnej),
- adres do doręczeń,
- numer konta bankowego.
Musisz jednocześnie zgłosić siebie oraz zatrudnionych pracowników do ubezpieczeń społecznych. Do wniosku o wpis do CEIDG możesz dołączyć zgłoszenie VAT-R, aby zarejestrować się jako podatnik VAT.
Zanim założysz firmę ogrodniczą, przygotuj wcześniej biznesplan. Uwzględnij w nim zwłaszcza analizę konkurencji, popytu i podaży, strategię marketingową, analizę SWOT, plan skalowania biznesu oraz prognozę przychodów i kosztów. Sprawdź także dostawców (np. sprzętu ogrodniczego, roślin czy nawozów), którzy działają w Twojej okolicy.
Możesz oferować swoje usługi nie tylko klientom indywidualnym, lecz także innym firmom, spółdzielniom mieszkaniowym czy lokalnym instytucjom samorządowym i pozarządowym. Na początku warto proponować nieco niższe stawki niż konkurencja, lecz z czasem stopniowo je zwiększać. Zastanów się także nad specjalizacją – może nią być np. ogrodnictwo ekologiczne.
Jak sfinansować inwestycje w firmie ogrodniczej?
Warto zainwestować w nowoczesne i sprawne pojazdy, sprzęt czy narzędzia. Pozwalają one przyspieszyć pracę, zwiększyć jej wydajność i zautomatyzować procesy, które są powtarzalne, uciążliwe i czasochłonne. Jeśli nie masz wystarczającego kapitału własnego lub nie chcesz go zamrażać, możesz skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania.
Leasing
Leasing jest jednym z najłatwiej dostępnych sposobów na to, jak sfinansować pomysły na rozwój firmy. Mogą z niego korzystać nawet nowe firmy, które nie zdążyły zbudować zdolności kredytowej. Jego zasady są zbliżone do dzierżawy – przez cały okres trwania umowy właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa, a leasingobiorca opłaca go w ratach. Kiedy już zapłaci ostatnią z nich, może następnie wykupić daną rzecz na własność lub zwrócić ją firmie leasingowej.
Sporą zaletą leasingu są elastyczne warunki umowy. Przedsiębiorcy z branży ogrodniczej mogą dostosować okres finansowania do swoich potrzeb i możliwości finansowych – podobnie jak wysokość raty, czynszu inicjalnego i wykupu. Leasingodawcy dopuszczają także dla nich sezonowy harmonogram spłaty. Rozwiązanie to pozwala opłacać raty w indywidualnym trybie, np. raz na kwartał czy półrocze. Jednocześnie można zmniejszyć wysokość zobowiązania w czasie zimowego przestoju, a zwiększyć w okresach, kiedy przedsiębiorstwo osiąga największe dochody.
Dotacja na firmę ogrodniczą
Możesz też postarać się o bezzwrotne dofinansowanie dla firm, np. z Funduszu Pracy lub ze środków unijnych. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić warunki dotacji i dopełnić wymaganych formalności. Zazwyczaj osoba ubiegająca się o wsparcie musi przygotować biznesplan, a także przedstawić wniosek z listą planowanych wydatków, uzasadnieniem ich poniesienia oraz kalkulacją kosztów. Powinna również zabezpieczyć środki (np. za pomocą poręczenia czy blokady środków na lokacie) na wypadek, gdyby nie wywiązała się z warunków umowy.
Rządowa pożyczka
Możesz otrzymać około 120 tysięcy złotych nisko oprocentowanej pożyczki na otwarcie firmy ogrodniczej w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Okres spłaty zobowiązania wynosi maksymalnie 7 lat, a karencja do 1 roku. Z finansowania mogą skorzystać absolwenci uczelni wyższych, studenci ostatniego roku, osoby bezrobotne i opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Czy warto założyć firmę ogrodniczą?
Firma ogrodnicza może być opłacalnym pomysłem na biznes, który przynosi duże dochody. Rynek w tej branży ciągle jest nienasycony, a popyt na usługi rośnie. Musisz jednak spodziewać się sporej konkurencji i wielu kosztownych wydatków inwestycyjnych. Sporym wyzwaniem jest także sezonowość sprzedaży i usług.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.