Co warto wiedzieć na temat leasingu samochodu z zagranicy?
Leasing samochodu z zagranicy może być pod wieloma względami korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Firmy leasingowe finansują zarówno nowe, jak i używane auta, zwykle sprowadzane z krajów członkowskich Unii Europejskiej – najczęściej z Niemiec.
Wyjaśniamy, jak przebiega leasing samochodów od zagranicznego sprzedawcy, a także jakie wiążą się z tym wymagania, formalności oraz dodatkowe koszty. Wskazujemy również najważniejsze zalety leasingu auta z zagranicy.
Samochód z zagranicy – nowe dane o imporcie aut
Według danych instytutu Samar w całym 2023 roku liczba samochodów sprowadzanych z zagranicy przekroczyła 805 tysięcy, co stanowi wzrost o 4,3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Zdecydowana większość z nich to samochody osobowe – ponad 736 tysięcy. Najczęściej do Polski importowano auta z Niemiec, a w dalszej kolejności z Francji, Belgii, a także Stanów Zjednoczonych. Średni wiek pojazdów wyniósł 13 lat. Najpopularniejszy jest leasing aut z zagranicy takich marek, jak Volkswagen, Ford, Opel oraz Audi. Z kolei najczęściej importowanym używanym modelem auta okazało się Audi A4.
Leasing auta z zagranicy – jakie wymagania trzeba spełnić?
Leasing pojazdu z zagranicy jest możliwy pod warunkiem, że auto pochodzi od zaufanego dostawcy, najlepiej autoryzowanego dealera. Powinno cechować się dobrym stanem technicznym i niedużym przebiegiem. Większość firm leasingowych leasinguje jedynie samochody do określonego wieku – najczęściej auto osobowe nie może być na koniec leasingu starsze niż 8 lat, a ciężarowe 10 lat. Leasingodawcy mogą odejść od tej reguły, lecz zazwyczaj im starszy pojazd, tym trudniej uzyskać korzystne warunki leasingu.
Zawarcie umowy sprowadzanego auta wymaga wniesienia czynszu inicjalnego, najczęściej na poziomie co najmniej 5-10% wartości samochodu. Rzadko leasingodawcy godzą się podpisać umowę z zerową wpłatą własną. Jeśli leasing dotyczy pojazdu używanego, wymagana jest wtedy ocena jego stanu technicznego przez rzeczoznawcę – koszt takiej usługi ponosi leasingobiorca. Pojazd musi być ponadto objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz AC, a warunki polisy może narzucić firma leasingowa.
Leasing z zagranicy a rejestracja pojazdu
Samochód sprowadzony z zagranicy powinien zostać wyrejestrowany i zarejestrowany w Polsce. W tym celu należy złożyć w Wydziale Komunikacji wszystkie niezbędne dokumenty – przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego, w tym:
- dowód własności pojazdu,
- dokument potwierdzający aktualne badanie techniczne,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu,
- potwierdzenie opłacenia akcyzy.
Jak sprowadzić i wziąć w leasing auto z zagranicy? 3 różne sposoby
Kiedy przedsiębiorca wybierze już interesujący go pojazd i jego dostawcę, następnie konieczne będzie dokonanie zakupu oraz sprowadzenie auta z zagranicy. Można to zrobić na własną rękę, korzystając ze wsparcia firmy leasingowej lub za pośrednictwem komisu.
Samodzielne sprowadzenie i zakup pojazdu
Jedną z możliwości jest samodzielny zakup pojazdu z zagranicy i jego sprowadzenie na własną rękę. Główną wadę takiego rozwiązania stanowi czasochłonność niezbędnych procedur, konieczność zamrożenia na pewien czas gotówki na zakup auta oraz ryzyko związane z weryfikacją dostawcy i stanu technicznego pojazdu.
Przedsiębiorca musi w tym przypadku dopilnować wielu skomplikowanych formalności, m.in.:
- zweryfikować dostawcę,
- ocenić stan techniczny auta,
- opłacić akcyzę i ewentualne cło,
- zapłacić za usługę zagranicznej wyceny pojazdu,
- zamówić lawetę lub opłacić usługę holowania,
- ubezpieczyć transport do Polski,
- wyrejestrować i zarejestrować pojazd w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia,
- opłacić usługę przetłumaczenia dokumentów na język polski,
- zarejestrować się w VAT-UE – jeśli auto jest sprowadzane do Polski z innego kraju Unii Europejskiej.
Sprowadzony samochód można sprzedać firmie leasingowej, a następnie wziąć w leasing. Tego rodzaju procedura nosi nazwę leasingu zwrotnego. Zawarcie takiej umowy zazwyczaj wymaga wniesienia wysokiego wkładu własnego – najczęściej co najmniej 25%. Leasingodawca może zgodzić się na niższą opłatę wstępną w przypadku wysokiej zdolności leasingowej wnioskodawcy.
Sprowadzenie auta przy wsparciu firmy leasingowej
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi firmy leasingowej, która oferuje wsparcie przy sprowadzaniu pojazdu z zagranicy. W tym przypadku przedsiębiorca wybiera pojazd, a leasingodawca weryfikuje jego dostawcę oraz przeprowadza niezbędne formalności związane z zakupem, sprowadzeniem i rejestracją samochodu. Ponosi również wymagane koszty, które następnie dolicza równomiernie do rat leasingowych.
Rozwiązanie to jest najwygodniejsze i pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić czas dzięki uniknięciu skomplikowanych formalności. Nie trzeba udawać się osobiście za granicę, co mogłoby być kłopotliwe w przypadku nieznajomości miejscowego języka. Europejski Fundusz Leasingowy sprowadza samochody osobowe i ciężarowe oraz inne przedmioty z zagranicy w ramach transakcji WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru).
Sprowadzenie samochodu przez firmę pośredniczącą
Ostatni sposób na leasing samochodu z zagranicy również jest wygodny, lecz zwykle najmniej korzystny pod względem finansowym. Polega na powierzeniu usługi komisowi lub innemu podmiotowi specjalizującemu się w sprowadzaniu aut spoza granic Polski. Pojazd taki zostanie następnie sprzedany firmie leasingowej, aby przedsiębiorca miał możliwość wzięcia go w leasing.
Czy leasing samochodu z zagranicy jest korzystny?
Leasing samochodu sprowadzonego z zagranicy może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Przede wszystkim zyskują oni większy wybór pojazdów – mogą znaleźć modele niedostępne w Polsce. Często są one lepiej wyposażone, dlatego zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Do wyboru są auta z niedostępnymi w kraju wersjami silnika, co pozwala poprawić właściwości jezdne pojazdu i zaoszczędzić na paliwie. Można również znaleźć samochody z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym.
Za granicą dostępne są używane auta w dobrej cenie, znajdujące się często w znacznie lepszym stanie technicznym w porównaniu do ich odpowiedników w Polsce. Wynika to zwłaszcza z lepszego stanu dróg w takich krajach, jak np. Niemcy, Austria, Francja, Holandia, Włochy czy Belgia.
Korzyści biznesowe może przynieść zwłaszcza leasing samochodu z zagranicy zaliczanego do segmentu premium. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie zakupić taki pojazd z własnych środków, a jego posiadanie pomaga budować prestiżowy wizerunek firmy i zwiększać jej wiarygodność w oczach kontrahentów.
Warto zdecydować się zwłaszcza na leasing samochodu z zagranicy, który jest sprowadzany przez firmę leasingową w ramach transakcji WNT. Dzięki temu można otrzymać pojazd bez ponoszenia wysokich kosztów pośredników, skomplikowanych i czasochłonnych formalności czy ryzyka wyboru nieuczciwego dostawcy. Wszystkie koszty związane ze sprowadzeniem i rejestracją pojazdu są w tym przypadku wliczone w comiesięczną ratę leasingową.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.