Jak kupić auto z Niemiec i czy warto to zrobić?
Kiedy w 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej, szeroko otworzyły się dla nas zachodnie rynki – w tym motoryzacyjny. Do naszego kraju masowo zaczęliśmy sprowadzać samochody osobowe w doskonałym stanie technicznym, o niskim przebiegu i dobrym wyposażeniu. Czy zakup samochodu od naszych zachodnich sąsiadów wciąż jest dobrym pomysłem?
W artykule podpowiadamy, czy warto kupić auto sprowadzone z Niemiec oraz jak to zrobić bezpiecznie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jakie elementy sprawdzić i jakich formalności dopilnować.
Dlaczego warto kupić auto sprowadzone z Niemiec?
Nasi zachodni sąsiedzi znani są ze swojego zamiłowania do nowych, zadbanych samochodów w doskonałym stanie wizualnym i technicznym. Cenią sobie wysoką jakość, komfortowe wyposażenie i niezawodność. Szacuje się, że rocznie naród ten kupuje aż 10 milionów samochodów, płacąc średnio ponad 30 tys. euro za nowe oraz prawie 12 tys. euro za używane auto.
Przeciętny Niemiec nie czeka ze zmianą auta do momentu jego wyeksploatowania – kupuje nowe zwykle po 2-3 latach. Dzięki takiemu podejściu z tego kraju można bez trudu sprowadzić samochód używany o przebiegu nieprzekraczającym 100 tys. kilometrów. Oczywiście dostępne są też tańsze auta z wyższym przebiegiem.
Warto również zaznaczyć, że Niemcy o swoje samochody bardzo dbają, eliminując wszelkie usterki, a każdy samochód, który wraca do sprzedawcy po okresie użytkowania (np. w leasingu), jest poddawany starannym procesom pielęgnacyjnym. Mają one na celu usunięcie śladów eksploatacji pojazdu – wnętrze jest odświeżane, karoseria polerowana, a ewentualne uszkodzenia naprawiane. Dzięki temu do ponownej sprzedaży trafia auto, które wygląda jak nowe.
Auto z Niemiec – możliwe zagrożenia
Wydawać by się więc mogło, że Niemcy to prawdziwy raj dla zainteresowanych zakupem samochodu osobowego wysokiej jakości. I rzeczywiście może tak być – pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednią gotówką. Jeśli natomiast planujesz kupić pojazd w niskiej cenie, trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami lub nawet zagrożeniami.
Problemem może być np. proceder naprawiania samochodów, które dawniej zostałyby zezłomowane. Są to auta kompletnie zniszczone przez korozję, rozbite, zalane lub po prostu stare. Przeprowadzony na szybko remont pozwala je podrasować i doprowadzić do stanu, w którym można je sprzedać osobie szukającej okazji na rynku zagranicznym. Najczęściej jednak nie są warte swojej ceny – nawet gdy jest zadziwiająco niska.
Nowy, mało wyeksploatowany samochód bez żadnych uszkodzeń musi swoje kosztować. Czy da się zatem kupić w miarę nowe i całkowicie sprawne auto, które pochodzi z Niemiec, a jego koszt zakupu będzie na tyle przystępny, że opłaci się sprowadzić je do Polski? Oczywiście, że tak. Trzeba jedynie wiedzieć, jak i gdzie go szukać oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.
Jak kupić auto z Niemiec? Niezbędne formalności
Aby móc sprowadzić auto z Niemiec, należy dopełnić pewnych formalności. Potrzebne będą dokumenty, które sprzedający zobowiązany jest przekazać kupującemu w momencie zawarcia umowy. Są to: dowód własności, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, potwierdzenie przeglądu technicznego i analizy spalin oraz książka serwisowa.
Konieczne jest również podpisanie umowy kupna-sprzedaży w wersji dwujęzycznej lub po niemiecku – wówczas trzeba jednak przetłumaczyć dokument u tłumacza przysięgłego. Kiedy mamy wszystkie te dokumenty, powinniśmy udać się do urzędu komunikacji, żeby załatwić kolejne formalności:
- wyrejestrowanie auta,
- otrzymanie nowych tablic rejestracyjnych – tymczasowych lub wywozowych (umożliwią one powrót do Polski zakupionym samochodem),
- uiszczenie opłaty za tymczasowe OC,
- uzyskanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego.
Po przyjeździe do Polski także czekają na nas formalności, które trzeba koniecznie załatwić. Należą do nich:
- opłata akcyzy w Urzędzie Celnym,
- zarejestrowanie auta,
- tłumaczenie wszystkich niemieckojęzycznych dokumentów,
- zgłoszenie auta do przeglądu technicznego,
- nowy dowód rejestracyjny oraz nowe tablice i karty pojazdu,
- opłata ubezpieczenia OC.
Więcej na temat wymaganych dokumentów i formalności dowiesz się z naszych artykułów o leasingu samochodów z zagranicy oraz leasingu samochodu z Niemiec i innych krajów UE.
Jak kupić auto z Niemiec i mieć wszystko pod kontrolą? Zaufaj profesjonalistom
Jak widać, przy zakupie auta z Niemiec jest sporo formalności i kwestii, które trzeba sprawdzić, przemyśleć i załatwić. Czasami ciężko wszystkiego dopilnować, kiedy nie jesteśmy ekspertem. Dlatego najlepszym wyjściem jest zakup przez zaufanego pośrednika. Takiego, który zna specyfikę branży, ma aktualne informacje na temat cen poszczególnych modeli i potrafi wybrać auto, które spełnia wszelkie oczekiwania klienta.
Zakup samochodu z Niemiec razem z EFL. Zobacz, jakie to proste!
W EFL możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych i godnych zaufania specjalistów, którzy zajmują się każdym zleceniem kompleksowo. Klient jedynie wskazuje samochód, który chciałby kupić, a my go weryfikujemy i sprawdzamy, a także załatwiamy wszelkie formalności. W efekcie otrzymujesz zarejestrowane i gotowe do użytkowania auto – szybko, sprawnie i wygodnie.
Kiedy korzystasz z takich usług, masz dostęp do najbardziej rzetelnych informacji na temat każdego egzemplarza, który zwróci Twoją uwagę. Dodatkowo możesz zdecydować się na najem długoterminowy samochodu z możliwością wykupu po określonym w umowie czasie. To idealne wyjście dla tych osób, które nie mogą zdecydować się na zakup, ale pragną jeździć nowym, dobrym autem.
Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że oszczędzisz sobie wiele fatygi – ominie Cię długa podróż, poszukiwania odpowiedniego samochodu, niekończące się rozmowy i negocjacje ze sprzedawcami oraz załatwianie formalności. Jeśli zdecydujesz się na zaprezentowane Ci auto, wystarczy tylko poczekać, aż zostanie sprowadzone do Polski.
A zatem – czy warto kupić auto z Niemiec? Oczywiście, że tak! Aby było to bezpieczne i bezproblemowe, warto znaleźć profesjonalistę, który kompleksowo załatwi za Ciebie najbardziej wymagające, ryzykowne i czasochłonne kwestie.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.