Jaki leasing dla lekarza wybrać? Sprawdź możliwości
Podmioty wykonujące działalność leczniczą potrzebują nowoczesnego sprzętu medycznego, aby móc otaczać pacjentów należytą opieką i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Mogą kupić niezbędne przedmioty nie tylko za gotówkę, lecz także skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Do najkorzystniejszych z nich zalicza się leasing dla lekarzy.
W artykule przedstawiamy dostępne dla podmiotów z branży medycznej rodzaje leasingu oraz przedmioty, które mogą wziąć w leasing. Wskazujemy również, czym kierować się przy wyborze oferty leasingu sprzętu medycznego oraz opisujemy warunki uzyskania finansowania.
Warunki otrzymania sprzętu medycznego w leasingu
Leasing sprzętu medycznego jest dostępny dla wszystkich podmiotów, które wykonują zarejestrowaną działalność leczniczą, w tym:
- samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- przedsiębiorstw NZOZ,
- aptek,
- laboratoriów diagnostycznych,
- osób prowadzących prywatną praktykę lekarską o dowolnej specjalizacji – w tym weterynarza, stomatologa czy specjalisty medycyny estetycznej,
- optyków.
Lekarze jako przedstawiciele zawodu zaufania publicznego mogą liczyć na preferencyjne warunki leasingu, bez względu na długość funkcjonowania na rynku. Leasingodawcy oferują im atrakcyjne oprocentowanie – z uwzględnieniem stałej lub zmiennej stopy procentowej. Zazwyczaj leasingodawcy stosują uproszczone procedury weryfikacji wnioskodawcy. Nawet lekarz, który dopiero rozpoczyna praktykę lekarską, nie musi więc wnosić wysokiego wkładu własnego, wykazywać zdolności kredytowej ani dopełniać wielu czasochłonnych formalności.
Ubiegając się o leasing medyczny, wystarczy dołączyć do wniosku oświadczenie o wynikach finansowych – decyzję o udzieleniu finansowania można otrzymać od ręki. Lekarz może również zaoszczędzić swój czas, ponieważ dostawą sprzętu oraz wszystkimi związanymi z tym formalnościami zajmuje się firma leasingowa. Skorzystanie z leasingu nie ma wpływu na przyszłą zdolność leasingową.
Jakie przedmioty lekarz może wziąć w leasing?
Firmy leasingowe finansują sprzęt medyczny do 100% jego wartości – nawet do kwoty 800 tysięcy złotych netto. Maksymalny okres leasingu wynosi aż 84 miesiące.
Oferta finansowania dla lekarzy to przede wszystkim leasing sprzętu medycznego – może być to m.in.:
- sprzęt diagnostyczny do badań RTG, USG czy rezonansu magnetycznego,
- unity stomatologiczne,
- analizatory,
- sprzęt chirurgiczny,
- gastroskopy,
- lasery medyczne,
- urządzenia do sterylizacji,
- sprzęt okulistyczny,
- urządzenia rehabilitacyjne.
Urządzenia medyczne to jednak nie wszystko. Lekarz może również wziąć w leasing inne przedmioty, które mogą mu się przydać w prowadzeniu działalności, w tym meble, sprzęt IT, oprogramowanie czy samochód osobowy.
Leasing samochodu dla lekarzy
Leasing samochodowy dla lekarzy pozwala sfinansować zarówno nowe, jak i używane pojazdy wszystkich popularnych marek. Leasingobiorca jest zobowiązany używać auta zgodnie z przeznaczeniem i dbać o jego stan techniczny, m.in. poprzez regularne wykonywanie przeglądów i ewentualnych napraw w autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Poddawanie auta tuningowi, wyjazdy nim za granicę czy udostępnienie osobom trzecim to czynności, które wymagają uzyskania zgody finansującego.
Leasingodawcy rejestrują pojazd oraz pomagają dopełnić formalności związanych z jego ubezpieczeniem – opłaty z tego tytułu ponosi leasingobiorca. Pojazd powinien być obowiązkowo objęty nie tylko polisą OC, lecz także AC. Niektórzy leasingodawcy oferują w pakiecie z leasingiem dodatkowe ubezpieczenie Assistance i GAP, kartę paliwową czy usługi serwisowe.
Jaki leasing dla lekarza oferują firmy leasingowe?
Podmioty lecznicze mają kilka możliwości sfinansowania sprzętu medycznego i innych przedmiotów leasingiem. Można zdecydować się na leasing operacyjny, leasing finansowy lub leasing zwrotny. W każdym przypadku formalnym właścicielem przedmiotu przynajmniej do końca umowy będzie leasingodawca.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny powinien zostać zawarty na ściśle określony czas – odpowiadający co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Stroną uprawnioną do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest leasingodawca – podmiot korzystający z leasingu nie może zaliczyć przedmiotu do własnych składników majątkowych.
Po uregulowaniu ostatniej raty lekarz może zdecydować się na dobrowolny wykup przedmiotu – po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Zyskuje również możliwość zrezygnowania z wykupu, aby np. wziąć w leasing nowszy model sprzętu medycznego czy samochodu. Leasing operacyjny pozwala uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu zarówno część kapitałową, jak i odsetkową każdej zapłaconej raty.
Leasing finansowy
Leasing finansowy (kapitałowy) pozwala leasingobiorcy na to, aby umieścić przedmiot umowy w rejestrze środków trwałych w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca czasem nie ponosi też kosztów związanych z opłatą wstępną, która w tym rodzaju leasingu nie zawsze jest wymagana.
W przypadku leasingu finansowego wykup nie zachodzi, gdyż po uregulowaniu ostatniej raty prawo własności do przedmiotu automatycznie przechodzi na leasingobiorcę. Leasing kapitałowy pozwala uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu jedynie część odsetkową każdej raty.
Przy wyborze pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym warto kierować się zwłaszcza następującymi kryteriami:
- stawka podatku VAT, jaką został objęty przedmiot leasingu dla lekarza,
- preferowany przez lekarza okres zawarcia umowy leasingu,
- preferowany moment opłacenia podatku VAT,
- czy lekarz jest zarejestrowany do VAT jako czynny płatnik,
- czy chce stać się właścicielem przedmiotu po leasingu.
Leasing zwrotny
Jedną z dostępnych opcji jest również zwrotny leasing dla lekarzy. Polega on na tym, że firma leasingowa odkupuje od podmiotu leczniczego środek trwały, a następnie finansuje mu go za pomocą leasingu. Prawo własności przechodzi więc na finansującego, lecz nadal można korzystać z tego samego przedmiotu – pod warunkiem regularnego opłacania rat leasingowych. Po zakończeniu umowy można ponownie stać się formalnym właścicielem używanej rzeczy.
Leasing zwrotny może przyjąć formę leasingu operacyjnego lub finansowego. Stanowi wartą uwagi opcję dla podmiotów medycznych, które chcą uwolnić zamrożone środki własne, aby np. przeznaczyć je na inne inwestycje czy poprawę płynności finansowej.
Pożyczka leasingowa dla lekarza
Lekarze mogą zdecydować się również na pożyczkę leasingową. Z leasingiem łączy ją zwłaszcza łatwa dostępność, w tym możliwość zawarcia umowy w trybie uproszczonym. Aby ją otrzymać, nie jest konieczna wysoka zdolność leasingowa, spełnianie czasochłonnych procedur ani spory wkład własny.
W odróżnieniu od leasingu pożyczkobiorca nie dzierżawi przedmiotu, lecz dokonuje jego zakupu, stając się od razu po zawarciu transakcji formalnym właścicielem. Może więc w dowolny sposób korzystać z danej rzeczy, np. unowocześniać ją bez zgody finansującego. Jedną z niedogodności związanych z zaciągnięciem pożyczki leasingowej jest obniżona zdolność kredytowa. Ta forma finansowania jest przeznaczona zwłaszcza dla tych lekarzy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnej. Może być także korzystna dla nievatowców, ponieważ finansujący nie dolicza podatku VAT do rat.
Lekarz może więc sfinansować sprzęt medyczny, samochód i inne środki trwałe za pomocą leasingu operacyjnego, finansowego lub zwrotnego, a także pożyczki leasingowej. Każda z tych form finansowania inwestycji ma inne zalety, dlatego wybór warto uzależnić od indywidualnej sytuacji.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.