Auta kompaktowe. Czy samochody segmentu C w leasingu to dobry wybór?
Samochody kompaktowe należą do najchętniej wybieranych aut osobowych przez przedsiębiorców. Potwierdzają to statystyki rejestracji Centralnej Ewidencji Pojazdów, zgodnie z którymi aż 5 modeli z tego segmentu znalazło się w pierwszej dziesiątce pojazdów najczęściej rejestrowanych na firmę w 2023 roku – są to: Toyota Corolla, Skoda Octavia, Kia Sportage, Hyundai Tucson i Kia Ceed.
Sprawdź, co to znaczy auto kompaktowe, czym się cechuje i w jakich sytuacjach przedsiębiorca może je wykorzystywać. Poznaj również przykładowe modele samochodów segmentu C różnych marek.
Samochód kompaktowy – co to znaczy?
Auta kompaktowe to samochody segmentu C – zgodnie z europejską klasyfikacją, która dzieli pojazdy osobowe ze względu na ich wielkość. Są większe niż modele miejskie z segmentów A i B, a mniejsze w porównaniu do aut klasy średniej z segmentu D. Do aut kompaktowych zaliczają się samochody z różnym rodzajem nadwozia – najczęściej hatchbacki, kombi i sedany. Niektóre marki produkują również w ramach tego autosegmentu kabriolety, SUV-y, minivany i auta typu coupe.
Czym cechuje się auto segmentu C?
Samochody kompaktowe to średniej wielkości auta, które wyróżniają się zwartą bryłą. Ze względu na swoją budowę dobrze sprawdzają się zarówno do jazdy w mieście na krótkich dystansach, jak i poza miastem – w czasie długich podróży. Zapewniają na ogół wysoki komfort jazdy nawet pięciu osobom w pojeździe. Ich zaletą jest także duża zwrotność, dzięki czemu można nimi łatwo manewrować i parkować.
Do pozostałych zalet aut z segmentu C zaliczają się:
- duży wybór modeli różnych marek – są dostępne w szerokim przedziale cenowym,
- umiarkowane koszty eksploatacji – w tym niskie spalanie,
- spory wybór jednostek napędowych,
- stosunkowo duża przestrzeń bagażowa – znacznie większa niż w typowych autach miejskich,
- powolna utrata wartości rezydualnej,
- przestronne wnętrze,
- dobre wyposażenie – w tym wiele nowoczesnych funkcji, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Popularne modele samochodów kompaktowych
Auta kompaktowe można znaleźć w ofercie praktycznie wszystkich znanych producentów. Poznaj kilka popularnych modeli samochodów z segmentu C.
Toyota Corolla
Toyota Corolla to w naszym kraju najczęściej rejestrowane auto na firmę w 2023 roku. Samochód ten jest dostępny na rynku od 1966 roku. Wyróżnia się dobrymi właściwościami jezdnymi – przyspiesza do 100 km/h w 9,3 s i osiąga prędkość maksymalną do 196 km/h. Producent deklaruje średnie zużycie paliwa na poziomie 4,4 l na 100 km. W pojeździe japońskiej marki znajduje się wiele nowoczesnych technologii, w tym system kontroli ciśnienia w oponach, monitoring poziomu zmęczenia kierowcy, automatyczny ogranicznik prędkości czy asystent zmiany pasa ruchu.
Skoda Octavia
Skoda Octavia to drugi z najczęściej rejestrowanych samochodów na firmę przez polskich przedsiębiorców w 2023 roku. Pojazd ten osiąga prędkość do 220 km/h, a do 100 km/h przyspiesza w 7,5 s. Według producenta spala średnio jedynie 4,2 l na 100 km. Znakiem rozpoznawczym tego modelu jest niskie sportowe zawieszenie. Kierowca może korzystać z wielu rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo jazdy, w tym z przednich świateł przeciwmgłowych, asystenta podjazdu pod wzniesienia, awaryjnego hamowania czy asystenta pasa ruchu.
Volkswagen Golf
Niemiecki producent sprzedaje ten legendarny model samochodu kompaktowego od 1974 roku. Obecnie może osiągać prędkość maksymalną do 224 km/h i przyspieszać do 100 km/h nawet w 8,5 s. Auto wyróżnia się niskim poziomem spalania paliwa – od 4,3 l na 100 km. Kierowca może korzystać z pojemnego bagażnika – do 1237 l po złożeniu siedzeń. Volkswagen Golf jest wyposażony m.in. w kamerę cofania, automatyczną klimatyzację, podgrzewane lusterka boczne czy aktywny tempomat. Bezpieczeństwo jazdy podnoszą nowoczesne systemy, w tym system monitorowania zmęczenia kierowcy, wykrywania pieszych i rowerzystów oraz kontroli poziomu ciśnienia w oponach.
Audi A3
Samochody segmentu C znajdują się również w ofercie marek zaliczanych do kategorii premium, czego przykładem jest Audi A3. Ten luksusowy pojazd sprzedawany jest od 1996 roku. Może osiągać prędkość do 250 km/h i przyspieszać do 100 km/h w 4,7 s. Wyróżnia się także sporą przestrzenią bagażową – do 1200 l po złożeniu tylnej kanapy. Kierowca ma do dyspozycji wiele systemów bezpieczeństwa, w tym asystenta ruchu poprzecznego, automatyczną kontrolę odległości od poprzedzającego pojazdu czy ostrzeganie przed zagrożeniem podczas opuszczania miejsca parkingowego.
Kiedy warto wybrać auto segmentu C dla swojej firmy?
Przedsiębiorca może wykorzystać samochód kompaktowy w wielu sytuacjach. Auto takie świetnie sprawdza się zwłaszcza do:
- częstej jazdy po mieście – dzięki dużej zwrotności można nim z łatwością przemieszczać się po zatłoczonych i krętych drogach, a także bez trudu parkować i wyjeżdżać z parkingów,
- długich podróży służbowych – auto segmentu C zapewnia wysoki komfort jazdy oraz pozwala zaoszczędzić na paliwie – za sprawą niskiego poziomu spalania,
- przewożenia towarów – dzięki stosunkowo dużej przestrzeni bagażowej.
Auto kompaktowe spełnia potrzeby różnych pracowników – m.in. przedstawicieli handlowych, zaopatrzeniowców, menedżerów czy osób, które często wyjeżdżają w delegację lub dojeżdżają na spotkania z klientami.
Leasing – korzystne źródło finansowania pojazdów kompaktowych
Planujesz wyposażyć swoją firmę w samochód kompaktowy? Rozważ skorzystanie z leasingu takiego auta. Jest to korzystne źródło finansowania firmowej floty, dostępne dla przedsiębiorców z różnych branż – nawet nowych firm i bez wysokiej zdolności kredytowej. Firmy leasingowe finansują auta segmentu C wszystkich popularnych marek. Samochód możesz wziąć w leasing nawet bez opłaty wstępnej i przy zachowaniu uproszczonej procedury weryfikacyjnej.
Leasing auta kompaktowego pozwoli Ci uniknąć zamrażania kapitału. Zawrzesz umowę na elastycznych warunkach – możesz dopasować okres finansowania, wysokość raty i harmonogram spłaty do swojej aktualnej sytuacji finansowej. Jeśli umowa dobiegnie końca i uregulujesz wszystkie zobowiązania, zyskasz możliwość wykupu samochodu na własność – po zapłaceniu ustalonej wcześniej kwoty wykupu. Dzięki temu można nadal korzystać ze sprawdzonego w firmie auta. Leasing pozwala również zrezygnować z wykupu – umożliwi Ci to wymianę pojazdu na nowy model z tego samego lub innego segmentu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.