

Pożyczka dla rolnika – czy pożyczka na sprzęt rolniczy się opłaca?
Prowadzisz własne gospodarstwo rolne i chcesz zainwestować w jego rozwój lub unowocześnienie? Brakuje Ci jednak środków potrzebnych na pokrycie niezbędnych wydatków? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pożyczki dla rolnika.
W artykule wyjaśniamy, czym jest pożyczka leasingowa dla rolników i wskazujemy jej najważniejsze zalety. Wyjaśniamy, dla kogo jest przeznaczona, co można za nią kupić i co różni ją od leasingu.
Pożyczka leasingowa dla rolników – co to jest?
Pożyczka leasingowa to zewnętrzne źródło finansowania, które przypomina kredyt. Pożyczkobiorca w ramach zawartej umowy otrzymuje środki finansowe, które może przeznaczyć na określony cel. Następnie spłaca swoje zobowiązanie w ratach kapitałowo-odsetkowych. Główna różnica polega na tym, że wspomnianej pożyczki nie udziela bank (jak w przypadku kredytu), lecz firma leasingowa. Z tego powodu jest łatwiej dostępna i nie wymaga czasochłonnych formalności.
Kto może skorzystać z leasingowej pożyczki dla rolników?
Tego typu pożyczki są przeznaczone dla rolników indywidualnych – zarówno płatników VAT, jak i nievatowców. Można je otrzymać bez względu na to, ile hektarów liczy gospodarstwo rolne. Pożyczka leasingowa jest przeznaczona dla rolników, którzy prowadzą działalność w różnych sekcjach PKD 01/02/03:
- 01.1 Uprawy rolne inne niż wieloletnie,
- 01.2 Uprawa roślin wieloletnich,
- 01.3 Rozmnażanie roślin,
- 01.4 Chów i hodowla zwierząt,
- 01.5 Uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt,
- 01.6 Działalność usługowa, wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach,
- 02.1 Gospodarka leśna i pozostała działalność leśna, z wyłączeniem pozyskiwania produktów leśnych,
- 02.2 Pozyskiwanie drewna,
- 02.3 Pozyskiwanie dziko rosnących produktów leśnych, z wyłączeniem drewna,
- 02.4 działalność usługowa związana z leśnictwem,
- 03.1 Rybołówstwo,
- 03.2 Akwakultura,
- 03.3 Działalność usługowa wspomagająca rybołówstwo i akwakulturę.
Jakie inwestycje w gospodarstwie rolnym można sfinansować pożyczką?
Rolnik może przeznaczyć otrzymane środki na sfinansowanie nowych lub używanych środków trwałych. Może to być m.in. zakup maszyn i urządzeń rolniczych, takich jak ciągniki, przyczepy, sadzarki, kombajny, pługi, agregaty uprawowo-siewne, opryskiwacze, kultywatory czy glebogryzarki. Dopuszczalnym przedmiotem umowy są także samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, maszyny do obróbki czy instalacje fotowoltaiczne.
Czy przedmiotem finansowania może być zakup ziemi rolnej?
Firmy leasingowe nie udzielają pożyczek na zakup ziemi rolnej. Rolnik nie otrzyma również środków na remont pomieszczeń gospodarczych.
Dlaczego pożyczka dla rolnika to korzystny wybór?
Pożyczka leasingowa na sprzęt rolniczy opłaca się pod wieloma względami. Poznaj najważniejsze zalety tej formy finansowania.
Brak konieczności angażowania własnego kapitału
Pożyczkę leasingową możesz otrzymać z niską opłatą wstępną lub nawet bez wkładu własnego. Dzięki temu nie zamrozisz kapitału, a zobowiązanie rozłożysz na wiele mniejszych rat i spłacisz ze swoich bieżących przychodów. Zaoszczędzone środki przeznaczysz na dowolny inny cel.
Możliwość sfinansowania wysokiej jakości maszyn
Dzięki pożyczce nie musisz rezygnować z nowoczesnej maszyny rolniczej tylko dlatego, że w Twoim budżecie brakuje pieniędzy na jej zakup. Zyskujesz więc znacznie szersze pole manewru i możesz postawić na wysoką jakość sprzętu. Maksymalna kwota finansowania (w zależności od Twojej zdolności kredytowej) może sięgać nawet 1 mln zł netto w przypadku otrzymania dotacji lub do 300 tys. zł bez dotacji.
Elastyczne warunki umowy
Pożyczka dla rolnika jest elastyczną formą finansowania. Oznacza to, że możesz dopasować warunki umowy do swojej sytuacji finansowej i indywidualnych potrzeb gospodarstwa rolnego. Masz wpływ m.in. na wybór kwoty pożyczki, wysokości wkładu własnego, okresu spłaty (nawet do 9 lat dla wybranego sprzętu), harmonogramu spłaty (miesięczny, kwartalny, półroczny czy sezonowy) czy wysokości rat. Wybierasz również, czy finansujesz tylko wartość netto maszyny, czy wartość brutto.
Warunki finansowania będą także zależeć od Twojej zdolności kredytowej.
Możesz także zdecydować, czy chcesz spłacać pożyczkę z uwzględnieniem zmiennej, czy stałej stopy procentowej. Jeśli wybierzesz stałe oprocentowanie, unikniesz ryzyka wzrostu kosztów odsetkowych. Gdy uzyskujesz dochody w euro, możesz także zaciągnąć pożyczkę w tej walucie.
Wielu dostawców maszyn oferuje promocyjne warunki finansowe, które pozwalają na uzyskanie „pożyczki 100%”, czyli bez odsetek.
Minimum formalności
Dzięki zastosowaniu uproszczonych procedur weryfikacyjnych otrzymasz decyzję o udzieleniu pożyczki dla rolnika praktycznie „od ręki” po złożeniu wniosku. W przeciwieństwie do kredytu nie musisz kompletować wielu dokumentów. Doradca pożyczkodawcy pomoże dopasować warunki umowy do Twoich potrzeb – wystarczy, że poprosisz o ofertę w oddziale finansującego, w trakcie rozmowy telefonicznej lub przez formularz online.
Swoboda w zakresie korzystania z przedmiotu
Po zakupie przedmiotu za otrzymane środki staniesz się jego właścicielem. Pozwoli Ci to swobodnie z niego korzystać, unowocześniać, naprawiać, wymieniać podzespoły czy udostępniać innym osobom.
Sezonowy harmonogram płatności rat
Produkcja rolna należy do branż o sezonowej sprzedaży. Sporą zaletą pożyczki leasingowej dla rolników jest możliwość dostosowania harmonogramu spłaty i wysokości rat do cyklu produkcyjnego gospodarstwa rolnego. Dzięki temu nie musisz się obawiać problemów ze spłatą w okresie zmniejszonej produkcji, np. zimą. Niektóre firmy umożliwiają zmianę wysokości raty bez wychodzenia z domu.
Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę leasingową?
Pożyczka leasingowa może być korzystnym wyborem dla każdego rolnika. Szczególnie opłacalna jest jednak dla osób, które:
- ubiegają się o dotacje i dopłaty unijne – często jednym z wymogów formalnych jest posiadanie prawa własności do przedmiotów inwestycji (np. maszyn rolniczych),
- nie są płatnikami VAT – finansujący nie dolicza tego podatku do rat pożyczki,
- chcą sfinansować drogie maszyny rolnicze – np. na potrzeby rolnictwa ekologicznego czy regeneratywnego, a także rolnictwa precyzyjnego.
Leasingowa pożyczka agro a leasing – najważniejsze różnice
Firmy leasingowe udzielają finansowania zarówno w formie pożyczki, jak i leasingu. W obu przypadkach stosują uproszczone procedury, co pozwala uniknąć czasochłonnych formalności. Leasing oraz pożyczka rolnicza są łatwiej dostępne niż kredyt.
Główna różnica polega na tym, że leasing sprzętu rolniczego pozwala korzystać z przedmiotu bez konieczności jego zakupu na własność. Właścicielem środka trwałego przez cały okres umowy jest finansujący. Leasingobiorca może go wykupić dopiero po zapłaceniu wszystkich rat.
Warto również pamiętać o pozostałych różnicach:
- pożyczka dla rolników zapewnia większą swobodę w zakresie dysponowania przedmiotem,
- leasing w mniejszym stopniu wpływa na zdolność kredytową korzystającego,
- raty pożyczki nie zawierają VAT-u – w leasingu operacyjnym finansujący dolicza ten podatek (23%) do każdej raty. Leasing finansowy zakłada natomiast jego płatność w całości z góry wraz z pierwszą ratą, a stawka VAT zależy od rodzaju przedmiotu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.