

Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Poradnik krok po kroku
Potrzebujesz samochodu do swojej firmy i chcesz sfinansować jego zakup leasingiem? Nie wiesz jednak, od czego zacząć, na co zwracać uwagę oraz jak przejść przez procedury potrzebne do zawarcia umowy leasingowej? Przeczytaj nasz poradnik, w którym wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Sprawdź, jak wziąć leasing na samochód – zarówno nowy, jak i używany. Dowiedz się, jakie są warunki uzyskania pozytywnej decyzji leasingowej. Poznaj także różnice związane z podpisywaniem umowy w przypadku leasingu operacyjnego i finansowego.
Leasing auta w działalności gospodarczej – kto może z niego skorzystać?
Leasing to znacznie łatwiej dostępne źródło finansowania niż kredyt bankowy. Leasingobiorcą może być przedsiębiorca, który prowadzi firmę (bez względu na formę działalności i branżę) przez co najmniej 6 miesięcy – choć przy spełnieniu dodatkowych warunków możliwe jest podpisanie umowy leasingowej od pierwszego dnia działalności.
Firma leasingowa przed wydaniem decyzji sprawdza historię płatniczą przedsiębiorcy. Otrzymanie auta w leasingu może być więc mocno utrudnione w razie negatywnych wpisów w rejestrach BIK, KRD czy bazach dłużników.
Jak wziąć auto w leasing na firmę? 6 kroków do nowego samochodu
Przejdźmy teraz do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak wziąć samochód w leasing. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób przejść przez wszystkie niezbędne etapy.
1. Skontaktuj się z leasingodawcą i wybierz model samochodu
W pierwszej kolejności skontaktuj się z wybraną firmą leasingową, przedstaw swoje oczekiwania i wskaż model auta, które chcesz wziąć w leasing.
2. Złóż wniosek leasingowy i poczekaj na decyzję
Kolejny krok polega na dostarczeniu finansującemu wniosku leasingowego. Możesz go przesłać zdalnie (np. mailem czy przez formularz online) albo złożyć osobiście w oddziale firmy leasingowej. We wniosku powinny znaleźć się najważniejsze informacje o:
- leasingobiorcy – imię i nazwisko, nazwa firmy, NIP, dane kontaktowe,
- przedmiocie leasingu – m.in. nazwa modelu, wartość, rok produkcji czy wiek pojazdu,
- rodzaju leasingu – operacyjny lub finansowy,
- preferowanym okresie finansowania i wysokości wpłaty własnej,
- dostawcy przedmiotu.
3. Sprawdź warunki leasingu i podpisz umowę
Przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytaj wszystkie jej zapisy. Zapoznaj się zwłaszcza z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu (OWUL) oraz tabelą opłat i prowizji. Nie zapomnij sprawdzić, jakie są prawa i obowiązki obu stron, a także jak wygląda wykup samochodu po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej. Możesz elastycznie dopasować do potrzeb swojej firmy warunki finansowania – w tym okres umowy, wysokość wpłaty własnej (może wynieść nawet 0%), harmonogram spłaty rat leasingu oraz wysokość wykupu.
Firma leasingowa rozpatrzy wniosek z zastosowaniem procedury uproszczonej lub standardowej. W pierwszym przypadku nie musisz dostarczać żadnych dokumentów poza własnym dowodem osobistym i pisemnym oświadczeniem o wynikach finansowych. Dzięki temu możesz otrzymać decyzję praktycznie od ręki – w dniu złożenia wniosku. Procedura standardowa wymaga natomiast analizy dokumentów finansowych firmy, deklaracji podatkowych, zaświadczeń urzędowych czy umowy spółki.
4. Wnieś ewentualną kwotę opłaty wstępnej
Jeśli umowa zakłada czynsz inicjalny, należy wpłacić go na konto bankowe wskazane przez finansującego. Potwierdzeniem takiej transakcji będzie faktura VAT.
5. Ubezpiecz pojazd
Oprócz ubezpieczenia podstawowego OC każda umowa leasingu wymaga zawarcia polisy AC i NNW, co jest obowiązkiem leasingobiorcy. Warto dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia i dowiedzieć się, jaka będzie wysokość wypłaconego odszkodowania w razie awarii, wypadku czy stłuczki. Dodatkową ochronę może zapewnić dobrowolna polisa GAP, która zabezpiecza przed stratą finansową na skutek szkody całkowitej.
6. Umów się na odbiór samochodu
W przypadku uproszczonej procedury najczęściej auto jest gotowe do odbioru maksymalnie w ciągu tygodnia od złożenia wniosku. Umów się na odbiór samochodu we wskazanym miejscu, a także odbierz dowód rejestracyjny (samochód rejestruje firma leasingowa) i dokumentację pojazdu.
Leasing samochodu osobowego – operacyjny czy finansowy?
Masz do wyboru leasing operacyjny i finansowy. Poznaj najważniejsze różnice między nimi.
Leasing operacyjny
W przypadku umowy leasingu operacyjnego właścicielem samochodu w całym okresie finansowania jest leasingodawca, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Umowa powinna być zawarta na co najmniej 2 lata, a maksymalny okres leasingu najczęściej trwa 5 lat lub 7 lat – jeśli zostaną spełnione dodatkowe warunki. Po zakończeniu leasingu operacyjnego leasingobiorca może przejąć auto na własność (na podstawie faktury wykupu) lub zwrócić przedmiot finansującemu.
Leasing finansowy
Leasing finansowy to umowa, w ramach której formalnym właścicielem pojazdu również jest firma leasingowa, lecz auto staje się składnikiem majątku przedsiębiorcy – może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingowej nie dochodzi do wykupu, ponieważ pojazd obligatoryjnie staje się własnością korzystającego.
Jak wziąć leasing na samochód używany?
Możesz także wnioskować o leasing używanego auta. Firmy leasingowe udzielają w tym przypadku finansowania tylko wtedy, gdy przedmiotem umowy jest zakup samochodu w pełni sprawnego i niezbyt starego. Sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą VAT 23%, dlatego nie będzie możliwy leasing samochodu od osoby prywatnej.
Leasingodawcy chętnie finansują zwłaszcza używane auta poleasingowe, które zwrócili im inni leasingobiorcy. Takie pojazdy zwykle są zachowane w dobrym stanie technicznym i wizualnym, a także mają w pełni udokumentowaną historię. Niektóre firmy leasingowe prezentują auta poleasingowe na swoich stronach internetowych – aby wziąć je w leasing, najlepiej wypełnić formularz kontaktowy i poczekać na telefon od doradcy.
Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Podsumowanie
Proces ubiegania się o leasing samochodu najczęściej nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Najpierw wybierz swoje wymarzone auto i skontaktuj się z firmą leasingową. Następnie wypełnij wniosek, a w razie pozytywnej decyzji podpisz umowę, wpłać umówioną kwotę opłaty wstępnej, wykup ubezpieczenie i odbierz samochód.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.