Czy można wziąć leasing na auto od osoby prywatnej?
Za pomocą leasingu przedsiębiorcy mogą sfinansować nie tylko nowy, lecz także używany samochód. Wielu z nich zastanawia się, czy można wziąć leasing od osoby prywatnej, np. znajomego czy członka rodziny. Rozwiązanie to uchodzi za atrakcyjne, zwłaszcza jeśli istnieje pewność, że przedmiotu leasingu jest utrzymany w nienagannym stanie.
W artykule wskazujemy warunki i formalności, jakie trzeba spełnić, gdy bierzemy w leasing samochód używany od osoby prywatnej. Wyjaśniamy, czy zawarcie tego typu umowy leasingowej jest korzystne dla kupującego oraz podajemy alternatywne rozwiązania.
Auto w leasing od osoby prywatnej – czy taka umowa leasingowa jest możliwa?
Firmy leasingowe w zdecydowanej większości nie finansują środków trwałych kupionych bezpośrednio od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Na ogół oddają w leasing jedynie samochody od sprzedawców biznesowych, którzy mogą wystawić fakturę potwierdzającą zawarcie transakcji kupno-sprzedaż. Preferowani są autoryzowani dealerzy, importerzy oraz komisy, czyli firmy wystawiające fakturę VAT ze stawką 23%.
Leasing samochodu używanego od osoby prywatnej jest możliwy jedynie za pośrednictwem firmy, która zakupi od niej pojazd, a następnie sprzeda go firmie leasingowej. Potwierdzeniem zawarcia transakcji będzie w tym przypadku faktura VAT-marża, czyli bez naliczonego VAT. Pomimo tego firma leasingowa naliczy 23% tego podatku do każdej raty leasingu, opłaty wstępnej oraz kwoty wykupu, gdyż zgodnie z polskim prawem leasing operacyjny należy traktować jako usługę.
Wzięcie auta w leasing od osoby prywatnej staje się więc mało korzystne, ponieważ znacząco rosną koszty finansowania. Leasingobiorca będzie również musiał zapłacić prowizję komisowi oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – wynosi on 2% od wartości samochodu. Poniesie ponadto koszty wyceny auta u rzeczoznawcy.
Nie tylko leasing operacyjny. Alternatywne rozwiązania w przypadku leasingu od osoby prywatnej
Istnieją inne, korzystniejsze rozwiązania niż operacyjny leasing samochodu używanego od osoby prywatnej. Przedstawiamy możliwe alternatywne sposoby sfinansowania takiego pojazdu.
Leasing finansowy
Przedsiębiorca zainteresowany leasingiem auta od osoby prywatnej może skorzystać z pośrednictwa komisu, a następnie zawrzeć z firmą leasingową umowę leasingu finansowego. W tym przypadku podatek VAT będzie naliczany jedynie do odsetkowej części rat. Leasingobiorca może umieścić pojazd w rejestrze środków trwałych swojej firmy i dokonywać jego amortyzacji, pomimo że formalnym właścicielem do końca trwania umowy pozostanie leasingodawca. Po zakończeniu umowy leasingowej i zapłaceniu ostatniej raty prawo własności automatycznie przejdzie na korzystającego z leasingu, ponieważ nie zachodzi wykup. Umowa leasingu finansowego może zostać zawarta na krótszy okres (zwykle minimum 6 miesięcy). Z kolei samochód w leasingu operacyjnym musi być leasingowany przez co najmniej 2 lata.
Leasing zwrotny
Innym rozwiązaniem jest zakup na własną firmę używanego samochodu od osoby prywatnej, a następnie jego sprzedaż firmie leasingowej i wzięcie go w leasing. Leasing zwrotny (odwrócony) wymaga dokonania wyceny u rzeczoznawcy na koszt leasingobiorcy. Na tej podstawie zostanie ustalona wysokość raty leasingowej. Istnieje możliwość zawarcia umowy leasingu operacyjnego lub finansowego. Po zapłaceniu ostatniej raty przedsiębiorca może ponownie odzyskać prawo własności do pojazdu – jeśli zdecyduje się na leasing finansowy lub wykup po leasingu operacyjnym.
Pożyczka leasingowa
Leasing na auto używane od osoby prywatnej to nie jedyna możliwa forma sfinansowania takiego samochodu. Można także zdecydować się na pożyczkę leasingową, która jest równie łatwo dostępna jak leasing i nie wymaga czasochłonnych procedur. Przedsiębiorca stanie się w tym przypadku właścicielem pojazdu już po jego zakupie. Do raty pożyczki nie będzie naliczany podatek VAT. Z samochodu można korzystać w dowolny sposób, poddawać go tuningowi, modernizować czy wymieniać podzespoły. Umowa może zostać zawarta na dowolny okres, nawet kilku miesięcy. Główną wadą tego rozwiązania jest negatywny wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorcy.
Samochód używany od firmy, która wystawi fakturę VAT 23%
Leasing na auto używane od osoby prywatnej jest znacznie bardziej skomplikowany, trudniej dostępny i mniej korzystny niż sfinansowanie pojazdu, który leasingodawca kupi bezpośrednio od firmy wystawiającej fakturę z podatkiem VAT w pełnej wysokości (23%). Przed zawarciem umowy leasingu warto upewnić się, że pojazd jest zachowany w dobrym stanie technicznym, np. wykonując jego badanie techniczne w zaufanym warsztacie samochodowym. Pozwoli to uniknąć ukrytych wad, które mogłyby narazić na wysokie koszty serwisu i wpłynąć na zmniejszenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Wskazane jest również, aby przeczytać raport z oględzin przeprowadzonych przez rzeczoznawcę.
Samochód poleasingowy
Korzystnym rozwiązaniem może okazać się leasing samochodu poleasingowego, czyli zwróconego przez innego przedsiębiorcę po leasingu, zazwyczaj na skutek rezygnacji z wykupu. Pojazdy takie najczęściej są zachowane w dobrym stanie technicznym, ponieważ poprzedni leasingobiorcy byli zobowiązani umową, aby dbać o nie w należyty sposób, m.in. poprzez regularne przeglądy w autoryzowanych stacjach ASO. Auta poleasingowe mają odpowiednio udokumentowaną historię obejmującą m.in. przeglądy i naprawy. Nie trzeba więc obawiać się, że pojazd ma ukryte usterki czy wady fabryczne. Warto rozważyć zwłaszcza leasing używanych samochodów klasy premium, które zwykle były używane przez menedżerów wyższego szczebla i pełniły głównie funkcję reprezentacyjną.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.