7 pomysłów na biznes dla młodych przedsiębiorców
Młode osoby często są kreatywne, entuzjastyczne i mają głowę pełną odważnych pomysłów. Cechy te można wykorzystać w prowadzeniu własnego biznesu, który zapewni poczucie niezależności oraz satysfakcjonujące źródło dochodu.
W artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na biznes dla młodych. Udzielamy również cennych wskazówek dla początkujących przedsiębiorców i podpowiadamy, w jaki sposób mogą sfinansować niezbędne inwestycje.
O czym pamiętać, zanim zrealizujesz pomysł na pierwszy biznes?
Prowadzenie własnej firmy wymaga nie tylko zapału i odwagi, lecz także konkretnego planu opartego na chłodnej analizie. Osoba zainteresowana otwarciem biznesu powinna przede wszystkim znać branżę, w ramach której chce działać. Nie jest rozsądne wejście na rynek, o którym nie ma się większego pojęcia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie założenie firmy, której profil jest zgodny z wykształceniem, kwalifikacjami czy zainteresowaniami młodego przedsiębiorcy. Warto przed jej otwarciem zdobywać kontakty w branży oraz postarać się o referencje, które ułatwią zdobycie pierwszych klientów.
Przed zarejestrowaniem działalności warto również przygotować biznesplan. Niezbędnym elementem takiego dokumentu jest analiza rynku, w tym barier wejścia, mocnych i słabych stron, konkurencji, popytu i podaży czy czynników ryzyka. Biznesplan powinien również obejmować stworzenie planu marketingowego oraz finansowego. Warto, aby przyszły przedsiębiorca zastanowił się, czym wyróżniać się będą jego produkty bądź usługi i w jaki sposób dotrze do klientów. Istotna jest także analiza obowiązujących na rynku cen. Nie będzie dobrym pomysłem ani przesadne zaniżanie, ani zawyżanie stawek. Wysokie przychody może zapewnić znalezienie niszy rynkowej.
Z prowadzeniem biznesu wiąże się obowiązek księgowania transakcji, a także opłacania podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Na początek najbezpieczniejszym wyjściem będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego. Samodzielne księgowanie przez osobę bez odpowiedniej wiedzy jest czasochłonne i naraża na kosztowne w skutkach błędy.
Sklep internetowy
Interesujący pomysł na biznes dla młodych to założenie sklepu internetowego. Można w nim sprzedawać różnego typu produkty, m.in. rękodzieło, kosmetyki, pamiątki, urządzenia elektroniczne, artykuły papiernicze, żywność, kubki, odzież, meble czy zabawki. Sprzedaż będzie się odbywać za pośrednictwem oprogramowania online – można zlecić jego stworzenie na zamówienie lub wykupić dostęp do gotowej platformy. Trzeba się również liczyć z koniecznością zakupu domeny, hostingu czy certyfikatu SSL, a także poniesieniem kosztów reklamy internetowej i pozycjonowania. Prowadzenie sklepu internetowego nie wymaga inwestycji w powierzchnię magazynową, gdyż w ramach usługi dropshippingu można zlecić magazynowanie oraz obsługę przesyłek hurtowni.
Zdalne usługi
Wiele rodzajów biznesu można dziś wykonywać bez wychodzenia z domu. Młode osoby sprawnie poruszają się w świecie internetu i nowoczesnych technologii, dlatego pomysłem na pierwszy biznes mogą być zdalne usługi określane jako freelancing. Sposobów na zarabianie online jest wiele, m.in. copywriting, programowanie aplikacji, tworzenie stron internetowych, tłumaczenia, prowadzenie księgowości, grafika komputerowa, prowadzenie bloga czy pozycjonowanie. Do podstawowych wydatków inwestycyjnych można zaliczyć zakup komputera, monitora, drukarki, oprogramowania, biurka, fotela czy oświetlenia biura.
Aranżacja ogrodów
Inny ciekawy pomysł na biznes dla młodych to aranżacja i pielęgnacja ogrodów. Jest to działalność wymagająca kreatywności i poczucia estetyki. Do jej prowadzenia niezbędny będzie zakup m.in. komputera, oprogramowania do projektowania, samochodu dostawczego, kosiarki, zagęszczarki, systemów nawadniających, oświetlenia ogrodów oraz podstawowych narzędzi ogrodniczych. Klientami takiej firmy mogą być zarówno osoby prywatne, deweloperzy oraz inne firmy, jak i instytucje publiczne.
Oprawa muzyczna wesel i innych imprez
Dobrym pomysłem na założenie pierwszego biznesu może być zostanie profesjonalnym didżejem. Osoba taka zajmuje się zapewnianiem oprawy muzycznej wesel, imprez integracyjnych, zabaw sylwestrowych i karnawałowych, urodzin itp. Od dobrego didżeja często wymaga się pełnienia jednocześnie funkcji wodzireja, który zabawia gości i utrzymuje z nimi aktywny kontakt. Musi być to więc osoba będąca duszą towarzystwa. Do podstawowych inwestycji w przypadku takiego biznesu należą m.in. komputer, odtwarzacze muzyki, słuchawki, mikser, statywy na kolumny, stanowisko didżeja, mikrofon, reflektory, maszyna do dymu, przedłużacze, projektor oraz rekwizyty – stroje, maski, kapelusze, peruki itp.
Renowacja mebli
Innym pomysłem na własny biznes dla młodych przedsiębiorców jest świadczenie usług renowacji starych mebli. Firma taka będzie je odnawiać w celu przywrócenia ich dawnego stanu. Drewniane meble są oczyszczane z uszkodzonych powłok oraz pokrywane nową warstwą ochronną. Nieraz wykonuje się również dodatkowe zdobienia, np. z użyciem techniki decoupage’u. Do prowadzenia firmy świadczącej usługi renowacji niezbędny jest m.in. zakup szlifierki, dłuta, papieru ściernego, pędzli, szpachlówki, farb, lakierów i rozpuszczalników.
Szkoła nauki jazdy
Wśród młodych osób nie brakuje urodzonych kierowców, którzy uwielbiają prowadzić samochód. Jeżeli jednocześnie są oazą spokoju, mają sporo cierpliwości, świetny refleks i potrafią przekazywać wiedzę, to założenie szkoły jazdy może okazać się świetnym pomysłem na pierwszy biznes. Prowadzenie takiej firmy wymaga zwłaszcza zakupu samochodów wyposażonych w dodatkowy hamulec i sprzęgło, materiałów szkoleniowych, a także odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Instruktorem nauki jazdy może zostać jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
Restauracja wege
Ostatnim naszym pomysłem na biznes dla młodych jest restauracja serwująca dania wegetariańskie i wegańskie. Panuje obecnie spory popyt na takie potrawy nie tylko wśród osób na diecie bezmięsnej, lecz także lubiących eksperymenty kulinarne. Restaurację wege najlepiej prowadzić w centrum dużego miasta. Otwarcie takiego biznesu wymaga zakupu lub wynajęcia lokalu i jego odpowiedniej aranżacji. Trzeba się również liczyć z zakupem m.in. kuchenki, lodówki, dzbanka, naczyń kuchennych, okapu czy miksera. Nie sposób prowadzić restauracji samemu, dlatego niezbędne będzie zatrudnienie kucharzy, kelnerów i sprzątaczki. Dojdą oprócz tego stałe koszty mediów.
Jak sfinansować pomysł na biznes dla młodych?
Aby pomysł na pierwszy biznes mógł zostać zrealizowany, niezbędne jest sfinansowanie odpowiednich inwestycji. Na szczęście nie trzeba posiadać sporej ilości gotówki, ponieważ można skorzystać z zewnętrznych form finansowania. Młoda osoba chcąca otworzyć własny biznes bez wkładu finansowego, ma możliwość ubiegania się o bezzwrotną dotację z urzędu pracy, środków Unii Europejskiej czy PARP. Inną opcją pozyskania funduszy jest skorzystanie z rządowych i unijnych pożyczek.
Właściciel startupu może także podjąć współpracę z zewnętrznymi inwestorami, np. aniołem biznesu czy spółką venture – w takim przypadku może liczyć nie tylko na pieniądze, lecz także wsparcie w prowadzeniu firmy. W zamian jednak musi oddać część swoich udziałów.
Inwestycje można także sfinansować za pomocą leasingu dla startupów, który jest udzielany już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Otrzymanie leasingu nie wiąże się z weryfikacją historii kredytowej, nie wymaga wysokiego wkładu własnego ani długotrwałych i skomplikowanych formalności. Wzięte w leasing środki trwałe można wykupić na korzystnych warunkach po zakończeniu umowy.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.